Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce samolotowej do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Całkowity koszt: 1990 PLN + 720 EUR. Zapisy do 15.o4.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, w kwietniu i maju w trakcie wizyty duszpasterskiej zwykle o godz. 16.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu w środę po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

1. „Idź za mną, szatanie! Przeszkadzasz mi, bo nie myślisz po Bożemu ale po ludzku” (Mt 16,23 – tłum. Biblia Paulistów). Jezus nazywa Piotra szatanem – tym, który dzieli, bo nieświadomie próbuje oddzielić Jezusa od Ojca. Zbawiciel nie odrzuca go jednak, ale wzywa do zaufania i nakazuje mu iść za sobą. Nasze kryteria i sposoby myślenia bardzo często odbiegają od logiki miłości Boga i zaskakujących dróg Ducha Świętego. Ileż razy czy to nieświadomie czy też z braku decyzji i odwagi wybiegamy przed Mistrza unikając pytania co jest wolą Ojca i szukając własnych rozwiązań, na małą i ciasną miarę naszego serca? Jak możemy uniknąć próbowania uczynienia Jezusa Mesjaszem według światowych standardów? Jak możemy uczyć wyrzekania się samych siebie i niesienia krzyża z Jezusem naszych młodych?

2. Tydzień temu zebraliśmy 584 zł na pomoc ofiarom eksplozji w Bejrucie. Dziś zbieramy na budowę kościołów w diecezji. Za wszystkie ofiary serdeczne „Bóg zapłać”.

3. Dziś o godz. 15.00 poświęcenie odnowionej kapliczki Matki Bożej w Gustorzynie. Bardzo dziękuję sołtysowi Gustorzyna p. Sylwestrowi Kurantowi oraz wszystkim mieszkańcom wioski, którzy włączyli się w to przedsięwzięcie.

4. We wtorek 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Na jego progu Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która jest osobistym spotkaniem z Panem. Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w piątek 4 września o godz. 18.00. Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzicami oraz wychowawców i nauczycieli.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez asystę. Msza św. o godz. 18.00 a po niej, o godz. 19.00 spotkanie grupy biblijnej. W piątek spowiedź od godz. 17.00 – będzie spowiadał także ks. dr Jacek Bartczak, wicerektor WSD we Włocławku. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W sobotę o godz. 08.30 różaniec w kościele i o godz. 09.00 Msza św. w intencji żywych i zmarłych członków Koła Żywego Różańca.

6. Odwiedziny chorych i starszych w domach w piątek i w sobotę według stałego porządku od godz. 10.00, ale tylko na wyraźną prośbę chorych i przy zgodzie rodziny, z którą mieszkają, z zachowaniem norm sanitarnych. Zgłoszenia chorych w zakrystii, telefonicznie lub mailowo.

7. W przyszłą niedzielę 6 września będziemy obchodzić 81. rocznicę zaciętych walk w naszej okolicy oraz śmierci 32 żołnierzy spoczywających na naszym cmentarzu, rocznicę poświęcenia naszej świątyni odbudowanej po wojnie heroicznym wysiłkiem ks. Romana Jałocho i całej wspólnoty na fundamentach wysadzonej w powietrze w 1941 roku przez Niemców w akcie zemsty za zacięty opór w 1939 roku oraz parafialne dożynki. Uroczystości rozpoczniemy o godz. 11.00 modlitwą z udziałem reprezentacji wojska przy grobie poległych żołnierzy na cmentarzu parafialnym, po której przejdziemy wraz z orkiestrą młodzieżową „Brestivia” z Brześcia Kujawskiego do kościoła parafialnego na Mszę św. Po jej zakończeniu podzielimy się przyniesionymi w darze ołtarza chlebami. W tym roku ze względu na stan epidemii nie będzie tradycyjnego poczęstunku i świętowania na placu przed plebanią. Uroczystość zakończy koncert pieśni patriotycznych. Bardzo dziękuję członkom Parafialnej Rady Duszpasterskiej i sołtysom, władzom Gminy Brześć Kujawski oraz parafianom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości. Odpowiedzialnymi z Parafialnej Rady Duszpasterskiej za koordynację przygotowań do uroczystości są Bogumiła Młynarczyk, Damian Adamski i Grzegorz Adamski. Tradycyjnie zapraszam wszystkie wioski do wystawienia delegacji z chlebami i koszami z tegorocznymi płodami ziemi.

8. Bardzo dziękuję grupie p. Damiana Adamskiego z Wieńca za posprzątanie kościoła i przygotowanie go do dzisiejszej liturgii, a nowożeńcom Wiolecie i Filipowi Kulpom z Marianek oraz Lidii i Damianowi Zwolińskim z Wieńca za dekorację kwiatową.

9. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się:
• Błażej Grzanka, par. Łowiczek – Magdalena Monika Gołębiewska, Gustorzyn
• Konrad Łukasz Malinowski, Gustorzyn – Klaudia Paula Przytuła, par. Sompolno

10. W czwartek zmarł śp. Zygmunt Orlicki z ul. Szkolnej w Wieńcu. W kwietniu świętowaliśmy jego setne urodziny. Pochodził z Wileńszczyzny, z Holszan (obecnie Białoruś). Walczył w 5 Wileńskiej Dywizji AK pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Pogrzeb odbędzie się jutro w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 09.00 – Msza św. w naszym kościele parafialnym i o godz. 10.30 na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku. Rodzinie składamy kondolencje a zmarłego polecamy Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…”

11. Przypominam o związanym z trwającą epidemią koronawirusa obowiązku zakrywania ust i nosa w kościele i w trakcie pogrzebu na cmentarzu oraz zachowania na zewnątrz bezpiecznej odległości między osobami. Zachęcamy do przyjmowania Komunii na rękę. Osoby chcące przyjąć Komunię bezpośrednio do ust mogą to uczynić po wszystkich przyjmujących Komunię na rękę. Ksiądz lub szafarz dezynfekują ręce bezpośrednio przed udzielaniem Komunii, wierni mają taką możliwość przy wejściu do kościoła.

12. W kruchcie wyłożony jest nowy numer bezpłatnej gazety ewangelizacyjnej „Dobre Nowiny”.