Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce samolotowej do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Całkowity koszt: 1990 PLN + 720 EUR. Zapisy przedłużone do 15.o5.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, w kwietniu i maju w trakcie wizyty duszpasterskiej zwykle o godz. 16.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu we wtorek po Mszy Świętej o godz. 16.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy rocznicę poświęcenia naszej świątyni, która po prawie pięćdziesięciu latach od wmurowania kamienia węgielnego w 1958 roku i czterdzieści lat po rozpoczęciu sprawowania w niej kultu została oddana na wyłączną własność Panu Bogu 5 września 2004 roku oraz parafialne dziękczynienie za zbiory i za wszelkie dobro jakim zostaliśmy obdarowani przez Pana Boga. Dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się przy Stole Słowa i na Eucharystii. Wdzięczną modlitwą obejmujemy ks. Romana Jałocho i wszystkich, którzy mają udział w budowie naszego kościoła oraz tych, którzy dziś troszczą się o niego i przyczyniają się do tego, że coraz piękniejszy, czysty i udekorowany kwiatami jest widzialnym znakiem naszej wiary i obecności Chrystusa Zmartwychwstałego pośród nas. Bóg dał nam siebie i obarczył nas odpowiedzialnością za siebie nawzajem, złożył w nasze serce troskę o zbawienie tych, którzy dzielą z nami swoje życie. Szczery dialog i modlitwa ukazują obecność Pana. „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). On uzdalnia nas do bycia otwartymi wzajemnie na siebie i w ten sposób zdolnymi do przezwyciężania nieporozumień i konfliktów, lęków i rutyny. Czy jestem gotowy do budowania komunii czy też ulegam pokusie tworzenia podziałów? Jak możemy rozprzestrzeniać kulturę troski przeciwstawiając się kulturze nienawiści?

2. Uroczystość parafialną łączymy z gminnymi obchodami 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Poprzednia świątynia naszej parafii została wysadzona w powietrze i zrównana z ziemią przez Niemców w marcu 1941 roku w akcie zemsty za zacięte walki osłonowe dla Bitwy nad Bzurą w okolicach Wieńca w 1939 roku. Na naszym cmentarzu parafialnym spoczywa 32 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w tych walkach. Należeli do 22 pułku 27 Dywizji Piechoty i tak jak budowniczy naszej świątyni ks. Roman Jałocho pochodzili z Wołynia. Może udałoby się ustalić ich imiona i nazwiska? Bardzo dziękuję tym, którzy przez lata troszczyli się o ich grób i modlili się za nich, dokładali starań, aby podtrzymać pamięć o ich bohaterskiej ofierze życia złożonej na naszej ziemi – w szczególny sposób panu Waldemarowi Czerwińskiemu. Dziękuję także Panu Burmistrzowi i władzom naszej gminy, które w ubiegłym roku podjęły decyzję, aby coroczne gminne obchody wybuchu II Wojny Światowej odbywały się właśnie w Wieńcu. Wierzę, że nasz wspólna troska o pamięć o bohaterskich obrońcach Ojczyzny zaowocuje patriotycznymi postawami właściwymi czasowi, w jakim żyjemy.

3. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez swoją obecność uświetnili nasze uroczystości i połączyli się z nami we wspólnej modlitwie zanoszonej do Boga w intencji naszej Ojczyzny i poległych w jej obronie oraz w dziękczynieniu za naszą świątynię i tegoroczne plony: reprezentacji Wojska Polskiego, pocztom sztandarowym, władzom naszej gminy i zaproszonym gościom, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej „Brestivia”, wykonawcom i organizatorom koncertu patriotycznego „W hołdzie wolności” oraz wszystkim, którzy mają swój udział w naszym wspólnym świętowaniu, w sposób szczególny osobom, które wzięły udział w porządkowaniu grobu żołnierzy, sprzątaniu i dekoracji świątyni i placu przed plebanią, przygotowały liturgię, Liturgicznej Służbie Ołtarza, członkom Parafialnej Rady Duszpasterskiej, państwu sołtysom i delegacjom poszczególnych wiosek. Bardzo dziękuję osobom i rodzinom, które na co dzień angażują się w życie naszej wspólnoty.

4. Po zakończeniu wakacji nie ulega zmianie harmonogram Mszy św. w niedziele i święta. Całoroczny porządek Mszy św. to godz. 09.00 i 12.00. Rodziny z małymi dziećmi zapraszamy już od przyszłej niedzieli na Mszę św. o godz. 12.00, podczas której, tak jak w ubiegłym roku dzieci przed Pierwszą Komunią Świętą będą mieć swoją liturgię Słowa w kaplicy Miłosierdzia Bożego.

5. W najbliższy wtorek, 8 września, przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Na Mszy świętej o godz. 18 poświęcimy ziarno pod nowy zasiew. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej, przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego.

6. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się:
• Konrad Łukasz Malinowski, Gustorzyn – Klaudia Paula Przytuła, par. Sompolno