Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Pielgrzymka samolotowa do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Spotkanie w przewodnikiem w niedzielę 7 lipca po Mszy o godz. 12.00. Po spotkaniu można wpłacić część w euro należności za pielgrzymkę.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu we wtorek, czwartek i piątek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

1. Dziś – Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wieki Tydzień i przypominająca mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Liturgia, koncentrując nasze spojrzenie na chwale Chrystusa — Króla wiecznego, sprawiedliwego i zwycięskiego, prowadzi nas do odkrycia Jego upokarzającej Męki jako drogi do ostatecznego triumfu nad grzechem i śmiercią. Przez Mękę i śmierć, podjętą dla nas, Pan Jezus objawia miłość i wierność Ojca, który nie porzuci nigdy żadnego ze swoich dzieci. Czy potrafimy dostrzec tę Dobrą Nowinę w naszych cierpieniach i próbach? Śpiewając dziś, na progu Wielkiego Tygodnia, radosne Hosanna, towarzyszmy Chrystusowi na Jego drodze, aby osiągnąć uczestnictwo w Jego zmartwychwstaniu. Przeżyjmy z wiarą i nadzieją ten czas, uczestnicząc w celebracjach liturgicznych Triduum Paschalnego i starając się o szczególną bliskość z Panem Jezusem poprzez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, troskę o cierpiących, samotnych i potrzebujących. Przewodnik po Triduum Paschalnym

2. Bardzo dziękuję ks. dr Michałowi Sadowskiemu – prefektowi naszego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku za dzisiejszą posługę w naszej wspólnocie. Dziękujemy także diakonowi Dariuszowi Przybyłowskiemu, który dziś kończy praktykę w naszej parafii. Obejmujemy go naszą modlitwą i życzymy, aby Pan poprowadził go prostą drogą przez ten ostatni etap formacji seminaryjnej przed przyjęciem święceń kapłańskich – prezbiteratu. Mamy wielką nadzieję, że razem będziemy świętować to wydarzenie w Katedrze Włocławskiej w niedzielę 14 czerwca, a dwa tygodnie później podczas Mszy Prymicyjnej także w naszej świątyni w Wieńcu.

3. Okazja do spowiedzi przed świętami w naszej świątyni będzie jeszcze w Wielką Środę od godz. 17.00. Ostatnia taka możliwość będzie w Wielką Sobotę w przerwach między kolejnymi błogosławieństwami pokarmów na stół wielkanocny, ale proszę, jeśli tylko to możliwe, aby pozostawić tę ostatnią szansę osobom, które przyjadą do domu na same święta.

4. W Wielką Środę po Mszy Świętej o godz. 17.30 Droga Krzyżowa z kościoła do kaplicy na cmentarzu parafialnym. W tym roku rozważania poszczególnych stacji będą związane z osobą, nauczaniem i świadectwem życia Świętego Jana Pawła II, którego 10. rocznicę odejścia do domu Ojca będziemy przeżywać dzień później – 2 kwietnia w Wielki Czwartek.

5. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona Msza Krzyżma. Zbiórka ministrantów przed wyjazdem do Włocławka o godz. 09.00, a o godz. 17.00 próba asysty liturgicznej i przygotowanie do celebracji Triduum Paschalnego.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 18.30. Niezwykle wymownym elementem tej liturgii, przypominającym o nierozerwalnym związku Eucharystii z miłością bliźniego i powołaniu Kościoła do służby człowiekowi jest obrzęd obmycia nóg następujący po homilii. Bardzo gorąco proszę o udział w nim wszystkich członków Rady Parafialnej. Podczas tej Mszy Świętej Komunia Święta Rocznicowa dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Natomiast do udziału w procesji z darami zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież ze skarbonkami wielkopostnymi.

Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą, która symbolizuje modlitwę w Ogrójcu Pana Jezusa, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania. Zachęcam do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Bezpośrednio po zakończeniu liturgii adorację przed ołtarzem adoracji poprowadzą dzieci, które przystąpiły do Komunii Świętej Rocznicowej. Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.

Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.30, wcześniej Koronka i rozpoczęcie nowenny do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji Krzyża będą przeznaczone tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie będziemy mogli go adorować do godz. 21.00. Bezpośrednio po zakończeniu liturgii adorację przy Grobie Pańskim poprowadzi młodzież gimnazjalna.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o pełnych godzinach od godz. 9.00 do godz. 15.00; o godz. 15.00 Koronka i nowenna do Bożego Miłosierdzia. Przez cały dzień będzie możliwość adoracji przy Grobie Pańskim.

Porządek adoracji Najświętszego Sakramentu:
godz. 09.00-10.00 – Machnacz i Marianki
godz. 10.00-11.00 – Słone i Kąty
godz. 11.00-12.00 – Wieniec Zalesie i Lipiny
godz. 12.00-13.00 – Bachórka, Jaranówek
godz. 13.00-14.00 – Wolica, Gustorzyn, Nowy Młyn
godz. 14.00-15.00 – Wieniec
godz. 15.00-16.00 – Żywy Różaniec i asysta
godz. 16.00-17.00 – Rada Parafialna
godz. 17.00-18.00 – Alfa
godz. 18.00-19.00 – Grupa Biblijna
godz. 19.00-19.30 – ministranci i schola

8. W sobotni wieczór liturgią Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 rozpoczniemy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest ona najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. Na liturgię, która rozpocznie się od obrzędu poświęcenia ognia przed świątynią, przynosimy ze sobą świece, najlepiej zabezpieczone okapnikami przed rozlewaniem się wosku. Takie świece – małe paschaliki, które potem możemy umieścić zapalone na świątecznym stole, można nabyć od dziś w zakrystii. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Procesja rezurekcyjna – po zakończeniu Mszy Świętej Wigilii Paschalnej.

9. Niedziela Zmartwychwstania – procesja ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego  i Msza Św. o godz. 06.00; suma o godz. 11.00. W Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie Mszy św. o godz. 9.00 ani o godz. 13.00, a w Poniedziałek Wielkanocny Mszy Św. o godz. 13.00. Do udziału w procesji proszę asystę, dzieci do sypania kwiatków oraz straż. Strażaków proszę także o pełnienie warty przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę. Próba asysty w sobotę po święceniu pokarmów o godz. 11.00.

10. Dziś po Mszy Św. o godz. 13.00 spotkanie rodziców dzieci przystępujących w Wielki Czwartek do Komunii Świętej Rocznicowej oraz rodziców i dzieci przystępujących w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej – odbiór strojów pierwszokomunijnych.

11. Koło Misyjne zaprasza do udziału w kiermaszu misyjnym, z którego dochód będzie stanowił naszą skromną pomoc dla misji.

12. Wyjazd do Bydgoszczy na Misterium Męki Pańskiej dziś o godz. 17.00 z parkingu przed kościołem. Wszystkie miejsca w autobusie są już zajęte.

13. Trwa zbiórka ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego. Będą one przeznaczone na okolicznościowy wystrój świątyni oraz na odnowienie jej zabytkowego wyposażenia. Nie odebrano list z Nowego Młyna – Starobrzeskiej Kolonii oraz z Wieńca z ul. Ks. Jałocho – osoby tam mieszkające oraz te, których zbierający ofiary nie zastali w domu, jeśli tylko chcą, mogą złożyć ofiarę na ten cel w kopercie na tacę. Osobom zbierającym oraz wszystkim ofiarodawcom już teraz z serca dziękuję.

14. W minionym tygodniu dwie osoby złożyły ofiary na prace prowadzone w naszej świątyni. Bardzo za nie dziękuję. Także w tym tygodniu wymieniona została tablica rozdzielcza w zakrystii oraz założono nowe oświetlenie chóru, kruchty, reflektor na obraz Matki Bożej, wymieniono reflektor nad ołtarzem.

15. Od poniedziałku będzie odkręcona woda na cmentarzu.

15. W „Przewodniku Katolickim” m. in. o tym, jak sobie radzić z lękiem przed spowiedzią św.