Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w środę i w piątek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

1. W ubiegłą niedzielę, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, w całej Polsce były prowadzone badania niedzielnych praktyk religijnych tzn. liczby wiernych uczestniczących we Mszy św. niedzielnej oraz przystępujących do Komunii św. W naszym kościele parafialnym na 2235 parafian w obu Mszach św. uczestniczyło razem 239 osób (161 kobiet i 78 mężczyzn) czyli niecałe 11% parafian, z czego do Komunii św. przystąpiło 99 osób (75 kobiet i 24 mężczyzn). Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (nr 2181): „Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie”. Konsekwencją tej prawdy jest przykazanie kościelne wskazujące na znaczenie i wartość Eucharystii w życiu wyznawców Chrystusa. Zmusza ono do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie: dlaczego w niedzielę idę lub nie idę do kościoła? Właściwej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie można udzielić jedynie z perspektywy wiary.
2. Szczególnie niepokojąca jest bardzo nieliczna obecność dzieci na Mszy św. niedzielnej. Staramy się przygotowywać liturgię Mszy św. porannej ze szczególną myślą o dzieciach i młodzieży i zaangażować w jej przygotowanie coraz szersze grono młodych. Jednocześnie zdecydowaliśmy włączyć się w akcję prowadzoną przez Małego Gościa Niedzielnego pt. „Wierzę w Ciebie, Boże żywy”. Począwszy od dzisiejszej niedzieli dzieci ze szkoły podstawowej zbierać będą obrazki-naklejki do specjalnie przygotowanych dla nich książeczek. Znajdą w nich miejsce również obrazki, które otrzymywać będą w I piątek miesiąca z okazji spowiedzi św. i przyjęcia w ten dzień Komunii Świętej. Książeczki będą rozprowadzone przez panią katechetkę w szkole, a dzieci, które uczęszczają do szkoły poza Wieńcem i chciałyby także kolekcjonować obrazki-naklejki, mogą je otrzymać zgłaszając się do zakrystii.
3. Bardzo dziękuję za ofiary składane na remont domu parafialnego – plebanii. W ubiegłą niedzielę w ramach tzw. tacy inwestycyjno-remontowej zebraliśmy 564,10 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom! Zapraszam do odwiedzin plebanii i naocznego zapoznania się z tym jak postępują prace remontowe. Niestety, okazało się konieczne zerwanie całej podłogi w niepodpiwniczonej części plebanii – na zasypanie przestrzeni między gruntem a poziomem podłogi zostało użytych już 7 wywrotek piasku, a potrzeba jeszcze około 5 – na to przyjdzie tak zwany chudziak, izolacja cieplna i wylewka co dodatkowo podnosi jeszcze i tak wysoki koszt remontu. Od wczoraj także na cmentarzu uzupełniane są brakujące elementy ogrodzenia.
4. Bardzo dziękuję za posprzątanie kościoła i przygotowanie go do dzisiejszej liturgii ministrantom. Dziękuję także mieszkańcom Bachórki, którzy troszczyli się o to przed poprzednimi niedzielami października. O sprzątanie naszej świątyni i przygotowywanie jej do niedzielnej liturgii w listopadzie proszę mieszkańców Słonego oraz Kolonii Starobrzeskiej.
5. W czwartek uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w tym dniu: o godz. 9.00 w kościele i o godz. 12.00 procesja i Msza św. na cmentarzu. W piątek, 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny, dzień modlitwy całego Kościoła za zmarłych. Msze św. o godz. 9.00 za wszystkich wiernych zmarłych w kaplicy na cmentarzu, o godz. 12.00 zgodnie z intencjami Ojca Świętego w kościele i o godz. 16.45 procesja różańcowa w intencji zmarłych ze świecami i lampionami z kościoła na cmentarz, a na jej zakończenie o godz. 17.30 Msza św. zbiorowa za zmarłych w kaplicy na cmentarzu.
6. W związku z okresem modlitw za zmarłych można uzyskać dla nich odpusty. Należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu: stanu łaski uświęcającej, przyjętej w danym dniu Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”). W samym dniu 2 listopada – przy zachowaniu tych samych warunków – również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”.
7. Można cały czas zamawiać wypominki: roczne (proszę o określenie przed którą Mszą św. niedzielną mamy się modlić za zgłaszanych zmarłych), jednorazowe do odczytania podczas procesji za zmarłych na cmentarzu (proszę w miarę możliwości o określenie stacji procesji) oraz jednorazowe na konkretny dzień tygodnia modlitw za zmarłych. Te ostatnie można zamawiać bezpośrednio przed Mszą św. w danym dniu – proszę o wypisanie na kartce imion swoich zmarłych, za których będziemy się modlić. W taki sposób można także dodać intencję za swoich zmarłych do Mszy św. zbiorowej w Dzień Zaduszny.
8. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca – szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Spowiedź w naszym kościele od godz. 16.00. W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym odwiedziny chorych w domach odbędą się w przyszłym tygodniu, w czwartek i piątek, 8 i 9 listopada.
9. Dziś w nocy przeszliśmy na czas zimowy. W związku z tym przenosimy czas odprawiania Mszy św. wieczornej na godz. 16.30. W pozostałe trzy dni października nabożeństwo różańcowe o godz. 16.00.
10. Jak już to było ogłaszane, chcemy zorganizować z naszej parafii wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie, które będzie miało miejsce w dniach od 28 grudnia 2012 do 2 stycznia 2013 roku. Wspólnota z Taizé organizuje je we współpracy z diecezją rzymską. Ten nowy etap „pielgrzymki zaufania przez ziemię”, zapoczątkowanej przez Brata Rogera pod koniec lat 70-tych, zgromadzi kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Pielgrzymi z całej Europy i spoza niej zostaną ugoszczeni w Rzymie i okolicach przez rodziny oraz przez wspólnoty zakonne. Uczestnicy spotkania przybędą jako pielgrzymi do grobów Apostołów i do katakumb, aby modlić się w wielkich bazylikach rzymskich oraz spotkać się z papieżem Benedyktem XVI. Spotkanie organizowane jest przede wszystkim z myślą o osobach w wieku od 17 do 35 lat. Koszt udziału w spotkaniu dla Polaków to 55 euro (obejmuje koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne). Jeśli będą chętni z naszej parafii do udziału w tym spotkaniu, pojedziemy do Rzymu z grupą z Torunia. Przewidywany koszt podróży to 450 zł. Osoby zainteresowane proszone są o jak najszybszy kontakt – zapisy kończą się w połowie listopada.
11. Przed wejściem do kościoła można kupić znicze „Caritas” sprzedawane przez młodzież ze szkolnego koła Caritas z naszego gimnazjum. Dochód przeznaczony jest na wsparcie działalności charytatywnej Caritas-Polska oraz pomoc potrzebującym uczniom z Wieńca. Znicze będą też sprzedawane przy wejściu na cmentarz w uroczystość Wszystkich Świętych.
12. Zachęcam do lektury prasy katolickiej oraz do nabywania kalendarzy na 2013 rok. Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” przedstawia wizje czyśćca, które otrzymali tacy święci, jak np. s. Faustyna Kowalska, św. Małgorzata Maria Alacoque czy św. Brygida. W „Przewodniku” przeczytamy też o niebezpieczeństwach związanych z Halloween.