Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna w tym tygodniu czynna w poniedziałek, środę i piątek po Mszy o godz. 18.00.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Wieniec, Boże Narodzenie 2014

Drodzy Parafianie

Do tradycyjnego wigilijnego opłatka chcę jako Wasz proboszcz dołączyć moje najlepsze życzenia. Niech Pan Jezus, którego pamiątkę narodzin obchodzimy, zagości w Waszych w domach i w rodzinach, w sercu każdej i każdego z nas. Niech ta obecność, która przemienia życie, trwa i owocuje przez wszystkie dni Nowego Roku 2015.

Zapraszam także gorąco do wspólnego świętowania, dziękczynienia i wielbieniu Pana Boga w gronie naszej rodziny parafialnej. Podczas tegorocznej Pasterki będziemy obchodzić 50 rocznicę pierwszej Mszy św. parafialnej w naszym kościele, wzniesionym na fundamentach poprzedniego, barbarzyńsko wysadzonego w powietrze przez Niemców w 1941 roku. Tej jubileuszowej Mszy św. będzie przewodniczyć biskup włocławski Wiesław Mering. Będzie ona także bezpośrednio transmitowana przez Polskie Radio PiK, którego można słuchać na częstotliwości 100,3 MHz i DAB+ kanał 10A (209,936 MHz) oraz online – www.radiopik.pl. Przed transmisją, o godz. 23.00 wyemitowana zostanie audycja o naszej parafii, zburzeniu i odbudowie świątyni.

Okupanci zniszczyli świątynię, wywieźli do obozów koncentracyjnych i wymordowali księży, ale ani im, ani później komunistom nie udało się wyrwać Boga z ludzkich serc. Wyrazem wiary naszej wspólnoty jest nasz obecny kościół, którego budowa rozpoczęła się w 1958 roku i w którego murach od Bożego Narodzenia 1964 roku gromadzimy się na Eucharystii i modlitwie. Jak czytamy w kronice parafialnej: „Świątynia wzniesiona została dzięki olbrzymiemu wkładowi pracy parafian i księdza proboszcza [Romana Jałocho], który przez ofiarną pracę fizyczną, troskę i przeznaczenie wszystkich swych dochodów osobistych na budowę, był natchnieniem całej parafii”. Przed nami dzieło kontynuacji prac przy naszym kościele i jego upiększeniu oraz godnym wyposażeniu, ale i wielkie dzieło odbudowy i ożywienia naszej wspólnoty parafialnej, aby zgodnie ze słowami papieża Franciszka stawała się ona coraz bardziej “wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą” oraz “centrum stałego misyjnego posyłania”.

W mijającym roku udało się nam przeprowadzić pierwszy etap prac konserwatorskich głównego ołtarza, odrestaurować obrazy św. Mikołaja i Matki Bożej wraz z zabytkową sukienką oraz trzeci z feretronów. Uporządkowaliśmy też teren wokół kościoła – wyłożona została kostką droga procesyjna, zamontowano na stałe ławki. Znaczna część kosztów przeprowadzonych prac została pokryta z dotacji od instytucji publicznych. Nasz udział własny, jak na możliwości naszej parafii, jest jednak bardzo wysoki. Bardzo dziękuję za wszystkie złożone na ten cel ofiary (zbiórka na kwiaty do grobu Pańskiego, ofiary dożynkowe, indywidualne wpłaty na konkretne przedsięwzięcie). Na pokrycie kosztów tych prac przeznaczone zostaną także ofiary opłatkowe i kolęda. Jeśli fundusze na to pozwolą, w przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć wymianę ławek w kościele i sukcesywne montowanie w nich płyt grzejnych. Naglącą sprawą są też nowe schody do kościoła z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

Wielką radością jest rosnące zaangażowanie coraz liczniejszej grupy osób w życie parafii. Obok Rady Parafialnej, otwartą na innych przestrzenią życia wiary i służby są m.in. kursy Alpha, Koło Żywego Różańca, asysta i służba liturgiczna, schola dziecięca i młodzieżowa, grupa biblijna i powstałe podczas ostatnich rekolekcji adwentowych koło misyjne. Na tym polu naglącą potrzebą jest powstanie parafialnego zespołu charytatywnego, choć w dużej mierze jego misję wypełniają osoby związane ze szkolnym kołem Caritas. Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób ofiarują swój czas i siebie Panu Bogu i braciom w naszej wspólnocie, materialnie przyczyniają się do utrzymania, upiększania i ulepszania naszego rodzinnego domu jakim jest świątynia i jej zaplecze, a w sposób szczególny osobom starszym i chorym, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć czynnie w życiu parafii, ale ofiarują w jej intencji modlitwę i cierpienie przeżywane w jedności z Chrystusem, z serca dziękuję. Modlitwą przy ołtarzu Pańskim obejmuję każdego mieszkańca naszej parafii. Niech Boże Dziecię na nowo uraduje Was swoją obecnością, rodząc się w Waszym sercu i niech błogosławi Wam i Waszym rodzinom.

Wasz proboszcz – ks. Witold Dorsz