Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Pielgrzymka samolotowa do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Spotkanie w przewodnikiem w niedzielę 7 lipca po Mszy o godz. 12.00. Po spotkaniu można wpłacić część w euro należności za pielgrzymkę.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu we wtorek, czwartek i piątek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

1. Dziś – czwarta niedziela Adwentu, która, ukazując nam w Ewangelii scenę zwiastowania, zapowiada zbliżającą się szybkimi krokami uroczystość narodzenia Zbawiciela świata. Wdzięczni Bogu za Jego miłość objawioną nam w tych wydarzeniach, przygotujmy nasze serca, domy i rodziny na nadchodzące święta. Dziękuję ks. dr. Michałowi Sadowskiemu za dzisiejszą posługę w konfesjonale. Ostatnia okazja do spowiedzi będzie jeszcze we wtorek 23 grudnia pół godziny przed i jeśli będzie taka potrzeba także po Mszy świętej o godz. 17.30.

2. Dziś trzecia niedziela miesiąca – dzień tacy inwestycyjno-remontowej. Bardzo dziękuję także za ostatnio złożone lub wpłacone przelewem na konto parafii ofiary na prace wokół kościoła oraz za składane obecnie przy okazji roznoszenia opłatków do naszych domów. Ostateczny koszt położenia polbruku wokół kościoła i ławek wynosi 37 861,72 PLN oraz za prace dodatkowe 6 299,30 PLN. Koszt geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej to 738,00 PLN, tak że w sumie mamy do zapłacenia 44 899,02 PLN. W ciągu kilku miesięcy powinniśmy otrzymać refundację 25 000,00 PLN, tak że jest szansa, że po kolędzie będziemy mogli myśleć o dalszych przedsięwzięciach, o których pisałem w liście dołączonym do opłatków.

3. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w roznoszenie opłatków do naszych domów. Gdyby do kogoś opłatek nie dotarł lub potrzebowałby go więcej to może otrzymać go w zakrystii.

4. Bardzo dziękuję osobom, które wzięły udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w miniony czwartek. Nie było nas dużo, ale ani przez chwilę Pan Jezus nie był pozostawiony sam. Jak podkreśla papież Franciszek: „Jeśli nie jesteś w stanie adorować Jezusa, to czegoś ci brakuje. Reguły, znaku. Zasada brzmi: jestem dobrym chrześcijaninem, jestem na drodze, by być dobrym chrześcijaninem, jeśli czynię to, co pochodzi od Jezusa i czynię to, co prowadzi mnie do Jezusa, gdyż On jest centrum. Znakiem jest to, że potrafię adorować – adoracja, ta modlitwa adoracji przed Jezusem. Pan pozwala nam zrozumieć, że tylko On jest Panem, jedynym Panem. Niech nas też obdarzy łaską, abyśmy Go tak bardzo kochali, szli za Nim, abyśmy szli drogą, jaką On nas nauczył”.

5. Dziękuję także wszystkim, którzy brali udział w roratach. W ostatnią sobotę przed Mszą św. roratnią o 06.30 rano śpiewaliśmy Godzinki –  tę odzyskaną przez nas piękną modlitwę maryjną będziemy kontynuować przynajmniej na początek w pierwsze soboty miesiąca. W ostatnich porannych roratach wzięło udział blisko 40 osób, co na naszą parafię stanowi znaczącą liczbę osób. Gorzej było z roratami dla dzieci i młodzieży w środy o 17.30. Brali w nich udział ministranci i 4-5 dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej z opiekunami oraz kilka osób starszych. Nie było zupełnie młodzieży ani żadnej z pań katechetek.

6. W środę wieczorem zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Zachęcamy do godnego przeżycia wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia, a w szczególności do zachowania takich zwyczajów, jak łamanie się opłatkiem, wspólna modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii i śpiewanie kolęd. W zakrystii można nabyć książeczkę „Wigilia w rodzinie” z obrzędem wieczerzy wigilijnej w rodzinie oraz tekstami niektórych kolęd i pastorałek.

7. O północy ze środy na czwartek zapraszam na pasterkę i świętowanie 50 rocznicy pierwszej Mszy św. w naszym kościele. Tej jubileuszowej Mszy św. będzie przewodniczyć biskup włocławski Wiesław Mering. Będzie ona także bezpośrednio transmitowana przez Polskie Radio PiK, którego można słuchać na częstotliwości 100,3 MHz i DAB+ kanał 10A (209,936 MHz) oraz online – www.radiopik.pl. Przed transmisją, o godz. 23.00 na falach tej stacji radiowej będzie można wysłuchać audycji o naszej parafii.
Proszę strażaków i członków Rady Parafialnej o zgromadzenie się kwadrans przed północą przed plebanią, skąd razem z Księdzem Biskupem wyruszymy w procesji do kościoła. Członków Rady Parafialnej proszę o zajęcie zarezerwowanych dla nich miejsc w pierwszych ławkach kościoła i o pomoc w rozdawaniu opłatków, którymi będziemy się dzielić na zakończenie pasterki.
Rada Parafialna, Asysta, Koło Żywego Różańca oraz strażacy z OSP Machnacz i Dobra Wola przekazali ofiarę 560 zł dla parafii z okazji świętowanego przez nas jubileuszu. Z tych pieniędzy został zakupiony Bożonarodzeniowy ornat oraz pozłacana patena, które po raz pierwszy w liturgii zostaną użyte podczas pasterki. Za tę inicjatywę i złożony dar składam serdeczne podziękowanie.

8. Zbiórka ministrantów i przygotowanie liturgii – wtorek godz. 10.00. Obecność obowiązkowa.

9. W czwartek – uroczystość Narodzenia Pańskiego, mająca swoją oktawę. Porządek Mszy świętych – godz. 11.00 i 13.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 09.00.

10. W piątek – drugi dzień świąteczny, święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. Msze Święte w naszym kościele o godz. 09.00 i 11.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 13.00.

11. W sobotę 27 grudnia będziemy obchodzić święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. W tym dniu zgodnie ze starożytną tradycją na zakończenie liturgii pobłogosławimy wino. Po Mszy św. tradycyjnie już zapraszam studentów do domu parafialnego – plebanii na spotkanie opłatkowe. Natomiast wszystkie grupy osób zaangażowanych w życie parafii (Rada Parafialna, asysta, strażacy, osoby roznoszące opłatki, ekipa prowadząca kurs Alpha, Pan Kościelny, Pani Organistka, panie katechetki) zapraszam na wspólne spotkanie opłatkowe do remizy w Machnaczu w niedzielę 4 stycznia.

12. Czas Bożego Narodzenia to także czas jasełek i koncertów kolęd. Będziemy mogli w nich uczestniczyć podczas Mszy św. o godz. 13.00 w niedziele: 11 stycznia – gimnazjum w Wieńcu, 18 stycznia – gimnazjum w Brześciu Kujawskim. Zaprosiłem także uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wieńcu, którzy w miniony piątek zaprezentowali piękne jasełka w szkole, ale Pani Katechetka uzależniła występ w kościele od pisemnej zgody rodziców. Nie bardzo rozumiem ten problem, zwłaszcza że wszystkie dzieci biorące udział w jasełkach chodzą na religię i przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej. Sprawę postaram się wyjaśnić w najbliższym czasie, a zaproszenie podtrzymuję, podkreślając, że występ w kościele jest wyróżnieniem a nie przymusem.
Ponadto w niedzielę 4 stycznia na Mszy św. o godz. 13.00 będziemy gościć scholę z parafii Dąbie Kujawskie, a 6 stycznia na sumie zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta Brestivia.

13. Podziękowania: Bardzo dziękuję p. Pałczyńskim z Wolicy, p. Chotyńskim ze Słonego i p. Kłonowskim z Bachórki za choinki do kościoła, p. Dariuszowi Czerwińskiemu za naprawę starych stojaków do choinek a p. Jarosławowi Pielce za nowe, duże stojaki oraz panom Mirosławowi Lebiedzińskiemu, Andrzejowi Adamskiemu, Zbigniewowi Ostrowskiemu, Tomaszowi Korobczukowi za ich przywiezienie, obsadzenie i ustawienie w kościele. Panu Ryszardowi Kisielewskiemu dziękuję za bezpłatne przygotowanie i wykonanie banerów umieszczonych w kościele i nad wejściem do kościołem oraz strażakom i innym osobom, które pomogły w ich powieszeniu. P. Ryszard Kisielewski przygotował także projekt i wykonał kalendarz parafialny, który można nabyć składając ofiarę – cegiełkę na rzecz parafii przy wyjściu z kościoła. Naszemu zespołowi dekorującemu kościół pod kierunkiem p. Jadwigi Buła wraz z rodziną, p. Dorszom i p. Halinie Mikuckiej już teraz dziękuję za przygotowanie żłóbka i okolicznościowy wystrój świątyni.

14. W „Przewodniku Katolickim” Wigilijny Rytuał Rodzinny – czyli jak modlić się w czasie Świąt oraz o tym, jak powstają opłatki.

15. BCK zaprasza w dzisiejszą niedzielę 21 grudnia na godz. 18.00 na koncert świąteczny. Podczas koncertu usłyszymy kolędy i pastorałki w wykonaniu orkiestry dętej, wokalistek koła wokalnego, zespołu Dzieci Kujaw i Spod strzechy oraz gitarzystów z ogniska muzycznego. Przy akompaniamencie Tomasza Majchrzaka zaśpiewa  także Paweł Wojciechowski.

16. Samorząd Brzeski zaprasza do podpisanie petycji do Zarządu Dróg Wojewódzkich popierającą starania o modernizację drogi nr 268 od Brzezia do Brześcia Kujawskiego i założenie chodników na ul. Klonowej i Kronenbergów. Petycję można podpisać w zakrystii.