Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Pielgrzymka samolotowa do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Spotkanie w przewodnikiem w niedzielę 7 lipca po Mszy o godz. 12.00. Po spotkaniu można wpłacić część w euro należności za pielgrzymkę.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu we wtorek, czwartek i piątek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

1. Dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia. Rozpoczyna ona Tydzień Miłosierdzia, przeżywany w tym roku pod hasłem „Kościół domem miłosierdzia”. Zbierane dziś ofiary przeznaczone są na pomoc najuboższym za pośrednictwem struktury Caritas w Polsce. W ubiegłym roku dzięki życzliwości darczyńców Caritas Polska sfinansowała liczne projekty w kraju i poza jego granicami łącznie za 153 mln złotych, m.in. na pomoc poszkodowanym na Haiti i Sri Lance. W naszym gimnazjum działa bardzo prężnie szkolne koło Caritas pod opieką p. Wilczyńskiej, na którego potrzeby co niedziela zbierana jest druga składka. W niedzielę 21 października podczas Mszy św. o godz. 09.00 zostaną oficjalnie przyjęci do Koła nowi członkowie i wówczas będziemy mogli usłyszeć bardziej szczegółowe informacje na temat jego działalności.
2. Bardzo dziękuję za napływające ofiary na prace remontowe w budynku domu parafialnego – plebanii, tak składane imiennie jak i na tacę podczas Mszy św. Zgodnie z obietnicą podaję wyniki dotychczasowej zbiórki. Podczas dożynek udało nam się zebrać do puszek blisko 1200 zł, z czego 1000 zł został przekazany na fundusz remontowy plebanii. Dodatkowo na ten sam cel zostało przekazanych 395 zł pozostałych z funduszu dożynkowego. Ponadto do dziś otrzymałem 75 ofiar imiennych w kopertach czy też złożonych osobiście i 17 ofiar na parafię wraz z listą nazwisk z Bachórki, razem 8610 zł czyli w sumie z pieniędzmi z dożynek 10005 zł. Zdaję sobie sprawę, że większość nas zmaga się z poważnymi trudnościami ekonomicznymi i nikomu się nie przelewa, ponadto wrzesień dla rodzin mających dzieci w szkole to czas ogromnych wydatków na podręczniki i wyprawki szkolne. Tym bardziej jeszcze raz dziękuję za ofiarność i otrzymane wsparcie. Jeszcze bardziej niż wysokość złożonych ofiar cenię sobie sam fakt wsparcia otrzymanego od blisko 100 rodzin parafii, a do nich należy doliczyć jeszcze osoby, które złożyły ofiary na fundusz dożynkowy i do puszek. Traktuję listę ofiarodawców, bez względu na wysokość złożonej ofiary, jako listę osób i rodzin, na które można liczyć. Z poniesionych dotychczas wydatków najpoważniejsza suma to 22650 zł zapłacone za wymianę wszystkich 24 okien na plebanii oraz 6000 zł pierwszej raty za wymianę tablicy i instalacji elektrycznej. Czeka na zapłacenie faktura za płytki na podłogę do części użytkowej domu parafialnego na kwotę 6903 zł 28 gr. W najbliższym czasie trzeba będzie także przystąpić do regulowania należności za piec gazowy i wkład kominowy, instalację grzewczą i gazową – dokładnej sumy jeszcze nie znam, ale cieszy bardzo wiadomość, że jutro otwarty zostanie dopływ gazu na plebanię i przystąpimy do pierwszego uruchomienia pieca. Trwają już także prace murarskie i wykończeniowe, w pierwszym rzędzie w dawnym salonie, w którym mam nadzieję, niebawem będziemy mogli rozpocząć spotkania duszpasterskie związane przede wszystkim z rozpoczynającym się w czwartek Rokiem Wiary. Bardzo gorąco dziękuję także osobom, z parafii i spoza parafii, których pomocy zawdzięczamy sprawne i stosunkowo niedrogie w porównaniu do cen rynkowych i realnych kosztów prowadzenie prac remontowych.
3. Na ostatnim spotkaniu z sołtysami i osobami zaangażowanymi w organizację dożynek poddałem pod dyskusję ideę tzw. tacy inwestycyjnej, która z powodzeniem praktykowana jest w wielu parafiach. Taca inwestycyjna to taca zbierana raz w miesiącu, z której ofiary przeznaczone są w całości na prace remontowe i inwestycje w parafii, zastępująca w części składki zbierane po domach. Pomysł się spodobał i ustaliliśmy, że w każdą trzecią niedzielę miesiąca będziemy robić kolektę na rzecz podejmowanych w parafii prac. Wysokość zebranych ofiar będzie podawana do wiadomości tydzień później. Zobaczymy czy ten pomysł u nas się przyjmie. Można także nadal składać ofiary imienne w kopertach, w tym przypadku bez znaczenia w którą niedzielę czy też osobiście. Za wszystkie ofiary jeszcze raz gorąco dziękuję.
4. Można już zamawiać wypominki roczne, jednorazowe i do odczytania podczas procesji na cmentarzu. Pamiętajmy w modlitwie o naszych zmarłych i polecajmy ich też w modlitwie wspólnotowej jaką są wypominki.
5. Trwają zapisy na dwudniową pielgrzymkę autobusową do Gietrzwałdu, Stoczka Klasztornego i Świętej Lipki. Odwiedzimy także Lidzbark Warmiński – Gierłoż (wojenna siedziba Hitlera) – Olsztyn – Grunwald. Termin 19-20 października (piątek-sobota). Koszt wraz z noclegiem i wyżywieniem (obiadokolacja w piątek i śniadanie oraz obiad w sobotę): 190 zł. Zapisy u p. Renaty Olejniczak z Machnacza tel. 725187323 lub w kancelarii parafialnej.
6. W czwartek 11 października, w 50-tą rocznicę rozpoczęcia obrad II Soboru Watykańskiego. Kościół rozpoczyna Rok Wiary. Ojciec Święty Benedykt XVI zachęca nas, aby „ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary” (Benedykt XVI, Porta fidei, 9). W tym dniu, w łączności z Ojcem Świętym i naszym Kościołem diecezjalnym zapraszam bardzo gorąco wszystkich na uroczystą parafialną inaugurację tego obchodu. Rozpoczniemy ją modlitwą różańcową o godz. 17.00, a po niej uroczystą Mszą św. z intronizacją światła, Pisma Świętego, dokumentów soborowych i Katechizmu Kościoła Katolickiego do naszej świątyni. Złożymy podczas niej uroczyste wyznanie wiary, a na jej zakończenie każdy otrzyma indywidualne błogosławieństwo i okolicznościowy obrazek.
7. W sobotę 13 października zapraszam na godz. 10.30 młodzież przygotowującą się do bierzmowania na Mszę św., różaniec i spotkanie z ks. Piotrem Ochotnym. Obecność obowiązkowa, podobnie jak na uroczystej inauguracji Roku Wiary w czwartek.
8. Przyszła niedziela, 14 października, jest obchodzona jako 12. Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II – Papież Rodziny. W tym dniu będziemy mogli wspomóc dzieło, które od lat nazywane jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” poprzez stypendia wspiera materialnie i duchowo ponad 2500 stypendystów z całej Polski, głównie z rodzin wielodzietnych. Dzięki ofiarności Polaków w kraju i poza jego granicami mogą oni realizować swoje marzenia edukacyjne. Włączmy się w to ważne dzieło pomocy.
9. Trwa miesiąc modlitwy różańcowej. Odmawiajmy różaniec indywidualnie i w rodzinach. W naszym kościele nabożeństwo październikowe odprawiamy od poniedziałku do soboty o godz. 17.00, pół godziny przed Mszą św. W niedziele na zakończenie każdej z Mszy św. będziemy odmawiać jedną dziesiątkę różańca pozostawiając pozostałe cztery do odmówienia we wspólnocie rodzinnej w domu po powrocie z Eucharystii lub do indywidualnego odmówienia, na przykład w drodze z kościoła do domu.
10. W tym tygodniu Msza św. codziennie o godz. 17.30. W liturgii przeżywać będziemy:
• we wtorek, 9 października – wspomnienie błogosławionego Wincentego Kadłubka, biskupa, który jednak zrzekł się tego urzędu i osiadł w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Jest autorem Kroniki polskiej, czyli pierwszej historii Polski;
• w czwartek, 11 października – wspomnienie błogosławionego Jana XXIII i uroczyste rozpoczęcie Roku Wiary
• w sobotę, 13 października – wspomnienie błogosławionego Honorata Koźmińskiego, zakonnika kapucyna. W XIX wieku, kiedy zaborcy zlikwidowali zakony i zabronili zakładania nowych, utworzył 26 zgromadzeń bezhabitowych, z których połowa istnieje do dziś.
11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej oraz do nabywania kalendarzy na 2013 rok. Główny temat najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego” to rozpoczynający się w Kościele 11 października Rok Wiary, który jest niezwykłą szansą na odnowienie naszej relacji z Panem Bogiem. Benedykt XVI ogłasza Rok Wiary dokładnie w 50. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II. „Przewodnik” próbuje także wskazać, co tak naprawdę wydarzyło się pół wieku temu – w numerze opinie o najistotniejszych dokumentach soborowych m.in. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz opis soborowej atmosfery przedstawionej w tekstach publikowanych w „Przewodniku” przed laty. Ponadto w tygodniku także tematy społeczne – relacja z marszu „Obudź się, Polsko!” oraz rozmowa z synem Anny Walentynowicz.
12. Bardzo dziękuję za posprzątanie kościoła i przygotowanie go do dzisiejszej liturgii mieszkańcom Bachórki. W imieniu całej naszej wspólnoty serdeczne Bóg zapłać!