1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy rocznicę poświęcenia naszej świątyni, która po prawie pięćdziesięciu latach od wmurowania kamienia węgielnego w 1958 roku i czterdzieści lat po rozpoczęciu sprawowania w niej kultu została oddana na wyłączną własność Panu Bogu 5 września 2004 roku oraz parafialne dziękczynienie za zbiory i za wszelkie dobro jakim zostaliśmy obdarowani przez Pana Boga. Dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się przy Stole Słowa i na Eucharystii. Wdzięczną modlitwą obejmujemy ks. Romana Jałocho i wszystkich, którzy mają udział w budowie naszego kościoła oraz tych, którzy dziś troszczą się o niego i przyczyniają się do tego, że coraz piękniejszy, czysty i udekorowany kwiatami jest widzialnym znakiem naszej wiary i obecności Chrystusa Zmartwychwstałego pośród nas. Bóg dał nam siebie i obarczył nas odpowiedzialnością za siebie nawzajem, złożył w nasze serce troskę o zbawienie tych, którzy dzielą z nami swoje życie. Szczery dialog i modlitwa ukazują obecność Pana. „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). On uzdalnia nas do bycia otwartymi wzajemnie na siebie i w ten sposób zdolnymi do przezwyciężania nieporozumień i konfliktów, lęków i rutyny. Czy jestem gotowy do budowania komunii czy też ulegam pokusie tworzenia podziałów? Jak możemy rozprzestrzeniać kulturę spotkania i troski przeciwstawiając się kulturze wykluczenia i odrzucenia?
2. Msza św. w intencji parafian o godz.12.00, a po niej agapa na placu przed plebanią – dzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów i innymi owocami naszej pracy – każda wioska przygotowała swój własny stół z poczęstunkiem dla wszystkich, występ Zespołów Dzieci Kujaw i Spod Strzechy z Brześcia Kujawskiego. Dobrowolne ofiary składane do puszek podczas dożynek będą przeznaczone na remont schodów do naszej świątyni.
Dziękuję naszym gościom oraz wszystkim, którzy mają swój udział w naszym wspólnym świętowaniu, w sposób szczególny osobom, które przyjęły na siebie odpowiedzialność organizacyjną i wywiązały się z niej doskonale, udekorowały świątynię i plac przed plebanią, przygotowały liturgię, członkom Parafialnej Rady Duszpasterskiej i państwu sołtysom. Bardzo dziękuję osobom i rodzinom, które na co dzień angażują się w życie naszej wspólnoty.
3. Uroczystość parafialną łączymy z gminnymi obchodami 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które przeżywaliśmy wczoraj. Poprzednia świątynia naszej parafii została wysadzona w powietrze i zrównana z ziemią przez Niemców w marcu 1941 roku w akcie zemsty za zacięte walki osłonowe dla Bitwy nad Bzurą w okolicach Wieńca w 1939 roku. Na naszym cmentarzu parafialnym spoczywa 32 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w tych walkach. Należeli do 22 pułku 9 Dywizji Piechoty. Jeszcze raz bardzo dziękuję tym, którzy przez lata troszczyli się o ich grób i modlili się za nich, dokładali starań, aby podtrzymać pamięć o ich bohaterskiej ofierze życia złożonej na naszej ziemi – w szczególny sposób panu Waldemarowi Czerwińskiemu. Dziękuję uczestnikom wczorajszej modlitwy na cmentarzu i Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Jej Poległych Obrońców oraz tym, którzy w ciągu roku, bez uroczystej okazji i zdjęć, kierowani odruchem serca i chrześcijańskim miłosierdziem nawiedzają ten grób i modlą się za pochowanych w nim żołnierzy. Dziękuję także Panu Burmistrzowi i władzom naszej gminy, które dwa lata temu podjęły decyzję, aby coroczne gminne obchody wybuchu II Wojny Światowej odbywały się właśnie w Wieńcu. Wierzę, że nasz wspólna troska o pamięć o bohaterskich obrońcach Ojczyzny zaowocuje patriotycznymi postawami właściwymi czasowi, w jakim żyjemy.
4. Dzisiejsza niedziela jest w Kościele w Polsce „Dniem Solidarności z Afgańczykami”. Prosimy Pana Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a na zakończenie Mszy Świętych będziemy zbierać ofiary do puszek na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą.
5. W środę 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W naszej tradycji to święto jest nazywane świętem Matki Bożej Siewnej, bo tego właśnie dnia prosimy o błogosławieństwo Boże dla przyszłych plonów, żeby nasza ziemia przyniosła chleb. Msza Święta o godz. 18.00 – na jej zakończenie nastąpi poświęcenie ziarna na zasiew.
6. Rodziny z małymi dziećmi zapraszamy już od przyszłej niedzieli na Mszę św. o godz. 12.00, podczas której, tak jak w ubiegłym roku dzieci przed Pierwszą Komunią Świętą będą mieć swoją liturgię Słowa w kaplicy Miłosierdzia Bożego.
7. W najbliższą sobotę nie będzie Mszy wieczornej, a kancelaria parafialna czynna będzie od poniedziałku do środy po Mszy o godz. 18.00.
8. Bardzo dziękuję zespołowi p. Bożeny Balickiej z Wieńca za posprzątanie świątyni i przygotowanie jej do niedzielnej liturgii.
9. Na stoliku w kruchcie wyłożony jest nowy numer bezpłatnej gazety ewangelizacyjnej „Dobre Nowiny”. W zakrystii można nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy” z diecezjalnym dodatkiem „Ład Boży”.
10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy w kościele i na cmentarzu parafialnym śp. Jana Rajewskiego z Bachórki (Kryńsk). Rodzinie składamy kondolencje, a zmarłego polecamy Miłosierdziu Bożemu. „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…”.
11. Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” zaprasza w najbliższym czasie na koncerty: zespołu Sentido pt. „Osiecka – Orientalnie” – 12 września 2021 o godz.18.00 oraz Mirosława i Magdaleny Czyżykiewicz – 18 września o godz. 19.00. Dodatkowe informacje oraz bilety u organizatora.