Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna w tym tygodniu czynna w poniedziałek, środę i piątek po Mszy o godz. 18.00.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

1. Odpust parafialny – święto patronalne kościoła parafialnego i wspólnoty wiernych tworzącej naszą parafię to szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. Nasze dziękczynienie kierujemy do Pana Boga za to, że pozwala nam w radości przeżyć ten dzień, że dzięki tej uroczystości pozwala wielu z nas na nowo odkryć drogę do świątyni parafialnej, gdzie nasza wspólnota co niedziela spotyka się z Chrystusem Zmartwychwstałym, który zaprasza nas do swojego stołu, aby udzielić nam siebie i dać nam siłę do duchowego wędrowania z Nim przez nasze codzienne życie oraz uzdolnić do doświadczania takiej bliskości z Nim, jaka była udziałem Jana, Jakuba i Piotra na Górze Przemienienia. Czyni to korzystając z pośrednictwa ludzi: dziękujemy ks. prałatowi Teodorowi Lenkiewiczowi i księdzu diakonowi Michałowi Laskowskiemu, którzy przewodzili w czasie sumy odpustowej naszemu duchowemu wspinaniu się  z Panem Jezusem na Górę Przemienienia.
Odpust parafialny to dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy, uleczenie ran będących skutkiem grzechu, oczyszczenie ludzkiego „ja” z tego wszystkiego, co nie pozwala człowiekowi na pełną wspólnotę z Bogiem. Dla uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Odpust można uzyskać dla samego siebie lub osoby zmarłej. Odpustu nie zyskuje się jednak w sposób automatyczny. Jego skuteczność zależy od wewnętrznej dyspozycji przyjmującego i wymaga wewnętrznej przemiany oczyszczającej. Darowanie kar doczesnych, jak w ogóle odpuszczenie grzechów nie może się dokonać bez zerwania z grzechem, bez pokutnego usposobienia. Stąd nasza szczególna wdzięczność dla księży posługujących w konfesjonale: ks. Marka Kryski, który spowiadał już w piątek oraz ks. prałata Antoniego Ponińskiego.
Dziękuję bardzo serdecznie księżom, którzy przyjęli nasze zaproszenie do wspólnego świętowania i uświetnili je swoją obecnością: księdzu kanonikowi Jerzemu Etynkowskiemu, długoletniemu proboszczowi naszej parafii, który wczoraj skończył 75 lat – składamy mu z tej okazji najlepsze życzenia; ks. profesorowi Wojciechowi Frątczakowi, księżom z dekanatu na ręce księdza dziekana Piotra Polaka, sąsiadowi z Wieńca Zdroju ks. prałatowi Lesławowi Witczakowi oraz księdzu Piotrowi Ochotnemu, studentowi filozofii przyrody na UKSW w Warszawie, dla którego na czas studiów nasza plebania będzie drugim domem i mam nadzieję, że będziemy go móc często gościć wśród nas, na co z nadzieją liczą zwłaszcza młodzi z naszej parafii.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego świętowania: mieszkańcom Machnacza za posprzątanie kościoła i udekorowanie go kwiatami na dzisiejszą liturgię; panu Zbigniewowi Nowakowi, ministrantom Hubertowi Roszakowi i Maksymilianowi Stawikowskiemu, Szymonowi Roszakowi oraz Karolinie Szajkowskiej za wypranie obrusów, bielizny ołtarzowej, troskę o czystość w zakrystii i wokół kościoła, pani Barbarze Szatkowskiej i Janowi Jabłońskiemu za pomoc w przygotowaniu liturgii i lektorów, samym lektorom i ministrantom, asyście i dzieciom do sypania kwiatków pod czujnym okiem pani Marty Szabela, straży, naszej organistce pani Monice Bednarskiej-Czyżnielewskiej i chórowi. Wszystkim za wszystko Bóg zapłać!
2. W czwartek i piątek odwiedziłem chorych w domach ze spowiedzią i komunią świętą. Bardzo dziękuję pani Marcie Szabela z Wieńca-Zalesia, panu Sylwestrowi Kurantowi – sołtysowi z Gustorzyna oraz panu Markowi Krużyńskiemu – sołtysowi z Wolicy za pomoc w dotarciu do wszystkich. Bóg zapłać.
3. Przez miesiąc sierpień, zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, proszę o sprzątanie kościoła i przygotowanie go do niedzielnej liturgii mieszkańców Wolicy.
4. Wczoraj, w sobotę, 4 sierpnia we wspomnienie liturgiczne świętego Jan Maria Vianney’a, patrona proboszczów modliliśmy się za zmarłych proboszczów naszej parafii, księży z niej pochodzących i z prośbą o nowe powołania kapłańskie z naszej wspólnoty. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej Mszy św.
5. Jutro po Mszy św. o godz. 6.30 rano wyrusza z katedry Pielgrzymka Włocławska na Jasną Górę. Wezmą w niej udział ministranci: Hubert Roszak i Maksymilian Stawikowski. Pójdą jako wolontariusze w grupie niepełnosprawnych. Wspierajmy ich modlitwą na pielgrzymim szlaku a oni poniosą przed tron Naszej Matki i Królowej na Jasnej Górze także nasze modlitewne intencje.
6. Przeżywamy sierpień – miesiąc trzeźwości. Podejmując wyrzeczenie picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ofiarować je w intencji tych wszystkich, zwłaszcza z naszej parafii, naszych rodzin, którzy dotknięci są chorobą alkoholową.
7. W tym tygodniu patronują nam:
• w środę, 8 sierpnia – święty Dominik, prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, którego zadaniem jest szerzenie Ewangelii poprzez głoszenie słowa i świadectwo życia;
• w czwartek, 9 sierpnia, – święta Teresa Benedykta od Krzyża, filozof, nawrócona na chrześcijaństwo w wieku 30 lat, karmelitanka. Oddała swoje życie w obozie w Auschwitz. Jest patronką Europy. Prośmy, by święta ta wyprosiła duchowe odrodzenie Starego Kontynentu;
• w piątek, 10 sierpnia – święty Wawrzyniec, diakon Kościoła rzymskiego. Zginął męczeńską śmiercią w 258 roku;
• w sobotę, 11 sierpnia, święta Klara, duchowa siostra świętego Franciszka.
8. Msze św. w nadchodzącym tygodniu codziennie o godz. 17.30.
9. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia jest najnowsze wydanie „Przewodnika Katolickiego”, miesięcznika rodzin katolickich „Nasza Arka” oraz podwójny sierpniowy numer „Naszej Drogi” – dwutygodnika młodzieży katolickiej.