Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

  1. W niedziele i święta:
    godz. 09.00
    godz. 12.00 – suma

w dni powszednie: zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna w dni powszednie po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem i pogrzebami zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

1. Imię Zacheusz znaczy „czysty, niewinny” i pochodzi od imienia Zachariasz, które oznacza „Bóg pamięta” – pamięta nie o moim grzechu, ale o mnie, o mojej najlepszej czystej cząstce, której żaden grzech nie jest w stanie wymazać i przy spotkaniu wydobywa ją ze mnie. Zacheusz stara się zobaczyć Jezusa i ma odwagę działać, aby osiągnąć to czego pragnie. Nie boi się iść pod prąd i w ten sposób staje się wolny i kreatywny, wspina się zrywając z życiem płytkim, aby widzieć więcej i dalej, aby wyjść z „ja” stawianego w centrum wszystkiego. Starając się zobaczyć Jezusa, odkrywa że to Jezus stara się zobaczyć jego, poszukując uświadamia sobie, że jest poszukiwany, kochając odkrywa, że jest kochany. Nie spotykam Boga w nagrodę za dobre życie, ale to Bóg, który mnie poszukuje, pragnie mego szczęścia i zbawienia, kocha, kiedy pozwolę Mu spotkać się ze mną czyni moje życie dobrym. Czy moje pragnienie spotkania Jezusa jest tak wielkie, że gotów jestem narazić się na drwiny, na ośmieszenie? Jak możemy pomóc podnieść się, zobaczyć więcej i dalej, spotkać Jezusa naszym bliskim i przyjaciołom?

2. Dziękuję za ofiary złożone tydzień temu na misje. Dziś piąta niedziela miesiąca – zbieramy na budowę kościołów i inne inwestycje w diecezji.

3. W poniedziałek ostatnie nabożeństwo październikowe. Zachęcam do udziału w nim szczególnie tych, którzy do tej pory nie znaleźli czasu w tym miesiącu, aby wziąć w nim udział. Będziemy modlić się o pokój w Syrii, w której wojna zmusiła do opuszczenia kraju 4,8 miliona ludzi i do przesiedlenia wewnątrz kraju 6,5 miliona ludzi. W ten sposób, odpowiadając na apel Caritas Internationalis,  włączymy się do ekumenicznej modlitwy na całym świecie w łączności z papieżem Franciszkiem, który tego dnia będzie się modlił o pokój w Syrii podczas spotkania z liderami Kościoła Luterańskiego w Malmö w Szwecji. Po różańcu i Mszy św. zbiórka ministrantów.

4. We wtorek, 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, chcemy oddać cześć wyznawcom Chrystusa, którzy po dobrym i uczciwym życiu osiągnęli wieczne z Nim zjednoczenie w Jego królestwie. Ta uroczystość to również przypomnienie, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości, że niebo jest naszą prawdziwą ojczyzną. Msza św. w naszym kościele o godz. 09.00. O godz. 12.00 sprzed kaplicy na Cmentarzu Parafialnym wyruszy procesja żałobna, podczas której będziemy się modlić się za zmarłych kapłanów, dobrodziejów i budowniczych naszej świątyni, poległych w obronie Ojczyzny, zmarłych ze wspólnot parafialnych w Wieńcu i Brzeziu, z naszych rodzin i wszystkich spoczywających na naszym cmentarzu oraz błogosławić groby. Po zakończeniu procesji Msza św. na Cmentarzu Parafialnym. W uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie ofiary zbierane w kościele i na cmentarzu przeznaczone są na Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Na ten cel będzie także kwestował w tym dniu nasz parafianin Hubert Roszak, który wczoraj w Katedrze Włocławskiej w obrzędzie obłóczyn otrzymał szatę duchowną. Otaczamy go naszą modlitwą i wyrażamy naszą radość i wdzięczność Panu Bogu za dar jego powołania oraz za postępy jakie czyni na tej drodze.

5. W środę, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny. Modlimy się w tym dniu za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności. Modlimy się za zmarłych, a w sposób szczególny za tych, którzy przez proces oczyszczenia w czyśćcowym ogniu oczekują wiecznego zjednoczenia z Panem. Msze św. w tym dniu w kaplicy na cmentarzu o godzinie 09.00 i 17.00, a o godz. 16.30 procesja różańcowa z lampionami i świecami od bramy cmentarza. Można jeszcze dołączyć swoich bliskich zmarłych do Mszy św. zbiorowej za zmarłych o godz. 17.00 oraz zamawiać wypominki jednorazowe i roczne.

6. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych jeden raz można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla jednego zmarłego jeśli pobożnie nawiedzi się kościół lub kaplicę i odmówi Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz wypełni zwykłe warunki do zyskania odpustu. W dniach 1-8 listopada można także zyskać codziennie odpust zupełny dla jednego zmarłego za nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam modlitwy w intencji zmarłych. Warunkami zyskania odpustu są: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, dowolna modlitwa w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez Ojca Świętego oraz przyjęcie Komunii św.

7. Na te listopadowe dni modlitwy i zadumy przygotujmy groby naszych bliskich, zatroszczmy się o porządek na cmentarzu. Apeluję, aby śmieci składać tylko do kontenerów i nie wyrzucać za płot ani na inne groby. Proszę także o dokonywanie opłat za prolongatę grobów – na nieopłaconych grobach znalazły się kartki z odpowiednią informacją. Wpływy z cmentarza za okres od 1 listopada ub.r. do dzisiaj wyniosły 34340 zł, a wydatki związane z jego utrzymaniem 47702,09 zł i nie obejmują energii elektrycznej ani kosztu wywozu 12 kontenerów ze śmieciami w tym miesiącu. Dotychczasowe wydatki na wywóz  śmieci w tym roku to już 19196,90 zł. Najważniejsze inwestycje dokonane w tym roku na cmentarzu to nowe granitowe schody do kaplicy w miejsce dotychczasowych rozsypujących się, obklejonych płytkami ceramicznymi i stanowiących zagrożenie oraz rynny i daszki na kaplicy, wyłożenie  kolejnych alejek trylinką, barierki przy schodach, nowa furtka w ogrodzeniu, obsadzenie ogrodzenia śliwą Ałycza. Wymiany wymaga duża część ogrodzenia, niezbędne są także inne inwestycje na cmentarzu. Cmentarz ma prowadzoną niezależnie od parafii księgę kasową. W imieniu parafii cmentarzem administruje i troszczy się o niego p. Grzegorz Kuliński, który utrzymuje się z bycia grabarzem na cmentarzu oraz prowadzonych niezależnie usług kamieniarskich i pobierane przez niego w imieniu parafii opłaty za groby w całości trafiają do kasy cmentarza. Przy tej okazji chcę wyrazić mu moją osobistą i w imieniu wspólnoty parafialnej wdzięczność za jego oddanie temu co robi i przeprosić za pomówienia, jakie kierują czasem pod jego adresem osoby szukające w ten sposób usprawiedliwienia dla własnej nieuczciwości. P. Grzegorz Kuliński mieszka poza parafią, ma rodzinę i prowadzi inną działalność, dlatego proszę poza wypadkiem pogrzebu stosować się do godzin otwarcia Biura Cmentarza – środa od godz. 15.00 do 17.00 i sobota od godz. 09.30 do 11.00. Nie traktujemy cmentarza jako przedsięwzięcia dochodowego dla parafii, ale musi się on utrzymać z opłat cmentarnych. Jeśli do końca roku wpływy z tych opłat nie pokryją ponoszonych kosztów, trzeba się liczyć z ich podniesieniem. Decyzja o tym zostanie podjęta wspólnie z Radą Parafialną czy też z Parafialną Radą Ekonomiczną, do której powołania przygotowujemy się.

8. Od czwartku 3 listopada do zakończenia oktawy modlitw za zmarłych we wtorek 8 listopada, za wyjątkiem piątku i niedzieli różaniec za zmarłych o godz. 17.00 (kartki z imionami zmarłych będzie można składać codziennie na stoliku przy wejściu do kaplicy) i Msza św. o godz. 17.30  w kaplicy na cmentarzu.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź od godz. 16.30. Różaniec za zmarłych o godz. 17.00 – poprowadzą go: 1 tajemnica – służba liturgiczna, 2 tajemnica – Rada Parafialna, 3 tajemnica – Koło Żywego Różańca, 4 tajemnica – asysta, 5 tajemnica – schola i młodzież. Msza św. o godz. 17.30. Po Mszy św. wymiana tajemnic Koła Żywego Różańca. Odwiedziny chorych w domach w piątek (Lipiny, Wieniec po stronie kościoła, Wieniec-Zalesie, Marianki, Machnacz, Słone, Wieniec – po stronie szkoły) i w sobotę (Kąty, Nowy Młyn, Gustorzyn, Jaranówek, Wolica, Bachórka) od godz. 09.00.

10. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę autobusową na Jasną Górę i do sanktuarium narodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli. Termin: 11 listopada. Koszt 60 zł. Informacje i zapisy u p. Romany Jankowskiej w sklepie przy ul. Brzeskiej 3 – tel. 607523309.