1. Dzisiejsza Liturgia słowa przypomniała nam, że fundamentem prawa jest miłość. Nie jest ona obowiązkiem, ale koniecznością, aby żyć. Kochać Boga całym sercem nie oznacza kochać wyłącznie Jego, ale kochać bez miary. Bóg nie jest zazdrosny, on nie zawłaszcza naszego serca, ale je poszerza tak, że znajduje się w nim miejsce dla męża, żony, siostry, brata, potrzebującego i wroga, dla każdego kogo kocha Bóg. Kochać bliźniego jak siebie samego to odkryć jak bardzo jestem umiłowany i kochać siebie i bliźniego jako cud Boży, Boży dar. Jak mogę opisać moje osobiste doświadczenie wiary i w czym wyraża się moja miłość do Boga i bliźniego? Co utrudnia mi kochanie Boga i drugiego człowieka?
2. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą października – miesiąca różańcowego, ale nie odkładajmy różańca do szuflady, bierzmy go do ręki jak najczęściej.
3. Dziękuję za ofiary złożone tydzień temu na misje – zebraliśmy 338,60 zł (rok temu 641,14 zł). Dziś piąta niedziela miesiąca – zbieramy na budowę kościołów i inne inwestycje w diecezji.
4. We wtorek 31 października o godz. 18.00 młodzi wraz Parafialną Radą Duszpasterską zapraszają dzieci i młodzież do remizy OSP w Machnaczu na Bal Wszystkich Świętych. Warunkiem udziału jest przebranie się za swojego ulubionego świętego lub w ostateczności aniołka. W programie tańce, pląsy, konkursy i zabawy z nagrodami.
5. W środę, 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, chcemy oddać cześć wyznawcom Chrystusa, którzy po dobrym i uczciwym życiu osiągnęli wieczne zjednoczenie z Nim w Jego królestwie. Ta uroczystość to również przypomnienie, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości, że niebo jest naszą prawdziwą ojczyzną. Msza św. w naszym kościele o godz. 09.00, a o godz. 12.00 sprzed kaplicy na cmentarzu parafialnym wyruszy procesja żałobna, podczas której będziemy się modlić się za zmarłych kapłanów, dobrodziejów i budowniczych naszej świątyni, poległych w obronie Ojczyzny, zmarłych ze wspólnot parafialnych w Wieńcu i Brzeziu, z naszych rodzin i wszystkich spoczywających na naszym cmentarzu oraz błogosławić groby. Po zakończeniu procesji Msza św. na cmentarzu. W uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie ofiary zbierane w kościele i na cmentarzu przeznaczone są na Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Na ten cel będzie także kwestował w tym dniu nasz parafianin alumn Hubert Roszak. Otaczamy go naszą modlitwą i wyrażamy naszą radość i wdzięczność Panu Bogu za dar jego powołania oraz za postępy jakie czyni na tej drodze.
6. W czwartek, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny. Modlimy się w tym dniu za zmarłych, a w sposób szczególny za tych, którzy przez proces oczyszczenia w czyśćcu oczekują wiecznego zjednoczenia z Panem. Msze św. w tym dniu w kaplicy na cmentarzu o godzinie 10.00 i po zakończeniu procesji różańcowej z lampionami i świecami, która o godz. 17.00 wyruszy od bramy cmentarza. Można jeszcze dołączyć swoich bliskich zmarłych do Mszy św. zbiorowej za zmarłych w Dzień Zaduszny oraz zamawiać wypominki jednorazowe i roczne.
7. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych jeden raz można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla jednego zmarłego jeśli pobożnie nawiedzi się kościół lub kaplicę i odmówi Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz wypełni zwykłe warunki do zyskania odpustu. W dniach 1-8 listopada można także zyskać codziennie odpust zupełny dla jednego zmarłego za nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam modlitwy w intencji zmarłych. Warunkami zyskania odpustu są: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, dowolna modlitwa w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez Ojca Świętego oraz przyjęcie Komunii św.
8. Na te listopadowe dni modlitwy i zadumy przygotujmy groby naszych bliskich, zatroszczmy się o porządek na cmentarzu. Apeluję, aby śmieci składać tylko do kontenerów i nie wyrzucać za płot ani na inne groby. Bardzo dziękuję p. Dariuszowi Chotyńskiemu za rozdrobnienie gałęzi rębakiem, pp. Bergundom z Bachórki za zabranie ziemi z cmentarza oraz p. Kasprzakowi za pomoc w załadunku ziemi oraz zabraniu kontenera śmieci.
Proszę także o dokonywanie opłat za prolongatę grobów – na nieopłaconych grobach znajdą się kartki z odpowiednią informacją. W imieniu parafii cmentarzem administruje i troszczy się o niego p. Grzegorz Kuliński, który utrzymuje się z bycia grabarzem na cmentarzu oraz prowadzonych niezależnie usług kamieniarskich i pobierane przez niego w imieniu parafii opłaty za groby w całości trafiają do kasy cmentarza. Nie traktujemy cmentarza jako przedsięwzięcia dochodowego dla parafii, ale musi się on utrzymać z opłat cmentarnych. Wraz z Parafialną Radą Ekonomiczną przygotowujemy poszerzony regulamin cmentarza.
9. Od soboty 4 listopada do zakończenia oktawy modlitw za zmarłych w środę 8 listopada, za wyjątkiem niedzieli różaniec za zmarłych o godz. 17.00 (kartki z imionami zmarłych będzie można składać codziennie na stoliku przy wejściu do kaplicy) i Msza św. o godz. 17.30 w kaplicy na cmentarzu.
10. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź od godz. 16.30, różaniec za zmarłych o godz. 17.00 i Msza św. o godz. 17.30. Po Mszy św. spotkanie dla kandydatów do bierzmowania i ich rodziców (w tym tygodniu nie ma spotkań w małych grupach). Spotkanie poświęcone problemowi depresji, samookaleczeń, prób samobójczych i zaburzeń odżywiania wśród młodych poprowadzi ks. Michał Laskowski. Rocznie w Polsce popełnianych jest ponad 2 tys. samobójstw w wieku do 24 roku życia, a liczba prób samobójczych sięga 30 tys. Według WHO prawie 24% dzieci i młodzieży doświadcza przynajmniej jednego poważnego epizodu depresyjnego zanim osiągnie 18 rok życia. Problem jest poważny i nie ma co myśleć, że nie dotyczy także i naszych młodych.
11. Odwiedziny chorych w czwartek (Nowy Młyn, Gustorzyn, Jaranówek, Wolica, Bachórka) od godz. 11.00 i w piątek od godz. 10.00 (Lipiny, Wieniec po stronie kościoła, Wieniec-Zalesie, Machnacz, Słone, Wieniec po stronie szkoły).
12. Dziś po Mszach św. można jeszcze złożyć w zakrystii swój podpis pod obywatelskim projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję!”, której celem jest wyeliminowanie z polskiego prawa możliwości zabijania w fazie prenatalnej dzieci z podejrzeniem choroby, co w 2015 r. stanowiło 96% aborcji w Polsce. W 2016 roku zginęły w ten sposób 1042 osoby – nienarodzone dzieci. Podpisać się pod nim może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Potrzebny jest numer PESEL.
13. Na stoliku w kruchcie kościoła jest wyłożony nowy numer „Dobrych Nowin” – bezpłatnej gazety ewangelizacyjnej. Redakcja zamieściła wywiad z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem oraz świadectwo łaski wyproszonej za pomocą aktu zawierzenia „Jezu, Ty się tym zajmij”.
14. W piątek w kościele i na cmentarzu parafialnym pożegnaliśmy ś.p. Zenonę Polak z Bachórki. „Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…”.