Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce samolotowej do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Całkowity koszt: 1990 PLN + 720 EUR. Zapisy przedłużone do 15.o5.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, w kwietniu i maju w trakcie wizyty duszpasterskiej zwykle o godz. 16.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w czwartek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

1. Dzisiejsza, ostatnia niedziela października, obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego, parafialnego kościoła, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dziękując za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, liturgii i w którym umacniamy naszą wspólnotę z Bogiem i braćmi, pamiętamy w modlitwie o jego budowniczych, w sposób szczególny o ks. kanoniku Romanie Jałocho. To jego wielkiemu poświęceniu oraz zaangażowaniu i ofiarności tych, których za sobą pociągnął zawdzięczamy, że na fundamentach barbarzyńsko wysadzonej w 1941 r.  przez Niemców świątyni, w trudnych latach komunistycznego panowania i prześladowań z wielkim trudem został zbudowany kościół, w którym dziś  gromadzimy się na Eucharystii. Z dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się jednak także zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Boga,  aby nasz parafialny kościół ciągle piękniał i był miejscem godnym swego Gospodarza. Jesteśmy to winni naszym przodkom, ale również wobec przyszłych pokoleń, które tu po nas przyjdą, aby uzewnętrzniać swoją wiarę i chwalić Trójjedynego Boga.

2. W ubiegłą niedzielę w całej Polsce przeprowadzane było badanie niedzielnych praktyk religijnych. W naszej świątyni w niedzielnej Mszy Św. uczestniczyły 332 osoby (190 w Mszy Św. o godz. 09.00 i 142 o godz. 11.30) – o 93 osoby więcej niż w ubiegłym roku. Na około 2235 parafian stanowi to 14,85% . Do Komunii Św. przystąpiło 110 osób czyli 33% uczestniczących w Eucharystii. Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (nr 2181): „Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie”. Konsekwencją tej prawdy jest przykazanie kościelne wskazujące na znaczenie i wartość Eucharystii w życiu wyznawców Chrystusa. Zmusza ono do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie: dlaczego w niedzielę idę lub nie idę do kościoła? Właściwej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie można udzielić jedynie z perspektywy wiary.

3. W ubiegłą niedzielę na tacę inwestycyjno-remontową zebraliśmy 835 zł 20 gr. Za wszystkie ofiary serdeczne „Bóg zapłać!”.

4. W minionym tygodniu dokonaliśmy przeglądu i naprawy instalacji elektrycznej w naszej świątyni. Wymienione zostały także wszystkie gniazdka, reflektory nad głównym ołtarzem i przed wejściem do świątyni, a w najbliższych dniach zostanie założone jeszcze oświetlenie obrazu Matki Bożej i miejsca przewodniczenia.

5. Zbliżają się dni naszej szczególnej pamięci o zmarłych. W związku z tym apeluję o uporządkowanie grobów swoich bliskich, a także i tych „zapomnianych” oraz zachowanie właściwego porządku na cmentarzu. Serdecznie dziękuję p. Kasprzakowi za przywiezienie piasku na cmentarz. Raz jeszcze pragnę podkreślić, że każdy z nas jest czasowym gospodarzem tego miejsca. Nie pozwalajmy na naganne zachowania, reagujmy na wszelkie przejawy braku szacunku dla tej „świętej ziemi”.

6. Zachęcam do uczestnictwa w liturgii uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte o godz. 9.00 w kościele i o godz. 12.00 procesja i Msza na cmentarzu. W sobotę, 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny, dzień modlitwy całego Kościoła za zmarłych. Msze św. o godz. 9.00 w kaplicy na cmentarzu, o godz. 12.00 w kościele i o godz. 17.00 procesja różańcowa w intencji zmarłych ze świecami i lampionami od bramy cmentarza, a na jej zakończenie ok. godz. 17.30 Msza św. zbiorowa za zmarłych w kaplicy.

7. Można zamawiać wypominki za swych bliskich zmarłych: całoroczne i jednorazowe na cmentarzu oraz dołączyć intencję za swoich zmarłych do Mszy Świętej w Dzień Zaduszny. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

8. Ze względu na uroczystość Wszystkich Świętych spowiedź pierwszopiątkowa będzie w czwartek od godz. 16.30, a odwiedziny chorych w domach w następnym tygodniu, od czwartku 7 do soboty 9 listopada.

9. Również w czwartek, po Mszy Św. wieczornej krótka zbiórka wszystkich ministrantów i przygotowanie liturgii  uroczystości Wszystkich Świętych.

10. Dziś swoje 33 urodziny obchodzi p. Grzegorz Kuliński, nasz kościelny i grabarz. Z tej okazji składamy mu najserdeczniejsze życzenia i modlimy się o błogosławieństwo Boże dla niego i jego rodziny.

11. W „Przewodniku Katolickim” m.in. fotoreportaż z Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej do Rzymu.