
1. Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, jak ważne jest odczuwanie cierpienia ubogich wśród nas. Oni są słowem i ciałem Boga. Ich ból i wołanie mogą obudzić nas z obojętności, pomóc odnaleźć Boga. Bóg, którego nie ma w bogaczu cieszącym się swoim dostatkiem i ślepym na innych, jest w maluczkim, chorym, poranionym, cudzoziemcu, samotnym. Jest tam, gdzie ja boję się być. Jak dostatek i dążenie do własnego dobrobytu czyni nas obojętnymi na potrzeby drugiego człowieka? Co możemy czynić, aby przywrócić istotne wymiary naszej egzystencji chrześcijańskiej i naszego człowieczeństwa, którym grozi uciszenie w pełnym wygody stylu życia?
2. Dziś przeżywamy 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: Budować przyszłości z migrantami i uchodźcami. „Ostatecznym sensem naszej „wędrówki” na tym świecie jest poszukiwanie prawdziwej ojczyzny, królestwa Bożego zainaugurowanego przez Jezusa Chrystusa, które znajdzie swoje pełne urzeczywistnienie, gdy On powróci w chwale. (…) Przyszłe miasto jest „zbudowane na silnych fundamentach, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg” (Hbr 11, 10). Jego projekt przewiduje intensywne dzieło budowania, w którym wszyscy musimy czuć się zaangażowani osobiście. Jest to skrupulatna praca nad osobistym nawróceniem i przemianą rzeczywistości tak, aby coraz bardziej odpowiadała Bożemu zamysłowi. Dramaty historii przypominają nam, jak jest jeszcze odległe osiągnięcie naszej mety – Nowego Jeruzalem, „przybytku Boga z ludźmi” (Ap 21, 3). Nie powinniśmy jednak tracić ducha z tego powodu. W świetle tego, czego nauczyliśmy się w okresie niedawnych trudności, jesteśmy wezwani do odnowienia naszego zaangażowania w budowanie przyszłości bardziej zgodnej z planem Bożym, świata, w którym wszyscy mogli by żyć w pokoju i godności” – pisze papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy obchód.
3. Gościmy dziś zespół artystyczny „Zbrucz” z Tarnopola na Ukrainie. Po Mszy Świętej można wysłuchać jeszcze ich krótkiego koncertu, kupić płytę CD z nagraniami utworów wykonywanych przez zespół i pamiątki z drewna wykonane przez rodziców, których synowie walczą na froncie, złożyć dar serca na ciepłe ubrania dla żołnierzy. Przy tej okazji dziękuję za wszelkie formy pomocy i gesty solidarności z Ukrainą, jakich było wiele w naszej wspólnocie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny.
4. W ubiegłą niedzielę na tacę inwestycyjno-remontową zebraliśmy 1377,40 zł. Za wszystkie ofiary serdeczne Bóg zapłać.
5. W poniedziałek wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy od godz. 17.15 do Mszy o godz. 18.00.
6. We wtorek o godz. 19.00 spotkanie Parafialnej Rady Ekonomicznej.
7. W środę 28 września o godz. 18.00 Msza Święta w intencji parafian i nowenna do Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego oraz spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
8. W piątek rano wyruszamy z grupą z naszej parafii i z Osięcin na pielgrzymkę do Fatimy i Santiago de Compostela. W związku z tym do 7 października włącznie nie będzie Mszy Świętej w dni powszednie w naszym kościele i nieczynna będzie kancelaria parafialna. W przypadku wezwania do chorego proszę kontaktować się z ks. Maciejem Jasińskim w Brzeziu – tel. 518 014 512, a w sprawach cmentarno-pogrzebowych z p. Grzegorzem Kulińskim – tel. 888 214 573.
9. W sobotę 22 października 2022 roku odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Będzie to uroczysty akt zaproszenia Matki Najświętszej do naszej diecezji i jej parafii. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce. Koszt 100 zł. Zapisy u p. Romany Jankowskiej w sklepie naprzeciwko kościoła tel. 607 523 309.
10. Na stoliku w kruchcie jest wyłożony nowy numer bezpłatnej gazety ewangelizacyjnej „Dobre Nowiny”.
11. Bardzo dziękuję grupie p. Marty Szabeli z Wieńca-Zalesie za posprzątanie kościoła i przygotowanie go do dzisiejszej liturgii a piątkowym nowożeńco za kwiaty.
12. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się:
• Mateusz Ogłodziński, par. NSJ we Włocławku – Ewelina Łuniewska, Wieniec, par. tut.
• Ewelina i Patryk Kozica, Kąty, par. tut.