Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce samolotowej do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Całkowity koszt: 1990 PLN + 720 EUR. Zapisy do 15.o4.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, w kwietniu i maju w trakcie wizyty duszpasterskiej zwykle o godz. 16.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu w środę po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

1. Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli zachęca nas do refleksji nad naszym udziałem w zwycięstwie Boga nad grzechem i śmiercią widzianym jako nowość życia w Jezusie. Czy pozwalam, aby Jezus odnowił mnie i moje życie? Czy żyjemy nowym przykazaniem i miłujemy się wzajemnie miłością Jezusa? Jak możemy uczyć się takiej miłości?

2. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu na tacę inwestycyjną. Dziś w odpowiedzi na apel papieża Franciszka zbieramy do puszek ofiary na rzecz ofiar konfliktu na Ukrainie. W związku z tym ogłoszona wcześniej zbiórka na cele organizacyjne Dni w Diecezji Światowych Dni Młodzieży 2016   odbędzie się w przyszłą  niedzielę. Do udziału w niej i ofiarności zachęca odezwa Biskupa Włocławskiego. Biskup Wiesław Mering apeluje także o nie uleganie atmosferze strachu i udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem i wielkim święcie młodości i wiary wraz z młodzieżą całego świata.  Młodzi chętni do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz wcześniej na spotkanie na Polach Lednickich mogą cały czas zgłaszać się do p. Barbary Szatkowskiej.

3. W środę odbyło się kolejne spotkanie Rady Parafialnej, na której m.in. podjęto decyzję o trasie procesji Bożego Ciała. W tym roku pójdziemy przez Machnacz do kapliczki w Wieńcu-Zalesie. Ołtarze przy figurkach na Machnaczu – przy pierwszej przygotowują Słone i Kąty, przy drugiej – Machnacz, na nowym osiedlu na Machnaczu – przygotowują mieszkańcy osiedla i Marianek, przy figurce w Wieńcu-Zalesie – przygotowują mieszkańcy Wieńca-Zalesie. Procesja rozpocznie się na zakończenie Mszy Św. w kościele o godz. 09.00, a zakończy Mszą Św. polową przy ostatnim ołtarzu.

4. Jutrzejsze święto Świętego Marka Ewangelisty to tradycyjny dzień modlitwy o urodzaje. W wielu krajach, w tym i Polsce, św. Marek jest patronem wiosennych siewów.  W dzień Jego święta obchodzi się pola i odmawia modlitwy o urodzaje. Msza Św. w intencji o deszcz i urodzaje o godz. 17.30 – zapraszam na nią nie tylko rolników.

5. Od kilku lat Kościół katolicki w Polsce obchodzi 29 kwietnia  Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Jest to kontynuacja corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Duchowni, którzy przeżyli obóz koncentracyjny, po wojnie przybywali co roku 29 kwietnia do sanktuarium w Kaliszu, by dziękować za cudowne ich ocalenie za wstawiennictwem św. Józefa.

W czasie drugiej wojny światowej z rąk okupantów – niemieckiego i sowieckiego, zginęło blisko trzy tysiące polskich duchownych, co stanowiło 20 % przedwojennego duchowieństwa. Ponad połowa z duchownych diecezjalnych i zakonnych poddana została represjom.

Diecezja włocławska straciła podczas II wojny światowej ponad 50 proc. duchowieństwa diecezjalnego, najwięcej ze wszystkich polskich diecezji: w sumie 225 księży oraz 8 kleryków i biskupa pomocniczego Michała Kozala. Przez obóz koncentracyjny w Dachau przeszło 211 księży diecezjalnych pracujących na terenie diecezji włocławskiej, z czego 144 straciło tam życie. Spośród nich, w gronie 108 męczenników II wojny światowej św. Jan Paweł II na ołtarze wyniósł 7 kapłanów (są to błogosławieni: ks. Wincenty Matuszewski, ks. Józef Kurzawa, ks. Edward Grzymała, ks. Dominik Jędrzejewski, ks. Henryk Kaczorowski, ks. Leon Nowakowski, ks. Józef Straszewski) na czele z „mistrzem męczenników” biskupem Michałem Kozalem, a także 2 alumnów włocławskiego seminarium (są to błogosławieni: Tadeusz Dulny i Bronisław Kostkowski).

6. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy maj – miesiąc szczególnej modlitwy razem z Maryją. Każdego dnia po Mszy Św. będziemy odprawiać nabożeństwa majowe ze śpiewem litanii loretańskiej. Zachęcam także do podtrzymania zwyczaju śpiewania litanii loretańskiej i pieśni maryjnych przy kapliczkach przydrożnych. Proszę o zgłaszanie miejsc, gdzie na terenie naszej parafii taka modlitwa się odbywa. Podobnie jak w poprzednich latach będę starał się je wszystkie odwiedzić i zaprosić tam innych. W przyszłą niedzielę 1 maja o godz. 17.00 zapraszam na poświęcenie krzyża i nabożeństwo majowe na Wolicy.

7. Zamówione Pismo Święte jest do odbioru w zakrystii. Jest także możliwość nabycia – zamówienia specjalnych książeczek do nabożeństwa majowego.

8. W „Przewodniku Katolickim” m.in. relacja z obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski oraz historia kobiety, po latach spotkała się ze swoją córką, poczętą w wyniku gwałtu i oddaną do adopcji.

9. Zapowiedzi:
Monika Daniela Grzanka, Wieniec, ul. Parkowa – Arkadiusz Szatkowski, Warszawa, parafia św. Franciszka z Asyżu na Okęciu

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do Pana śp. Stanisław Adamski, l. 91 z Kątów – pogrzeb jutro godz. 14.00 i Michał Konopa, l. 66 z ul. Parkowej z Wieńca – pogrzeb we wtorek o godz. 15.00. Rodzinom wyrażamy nasze współczucie a zmarłych polecamy w modlitwie: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”.