1. Przypowieść z dzisiejszej Ewangelii uczy nas gramatyki modlitwy. Jej zasady są proste i dotyczą wszystkich, tak jak zasady życia: jeśli w centrum stawiam siebie i swoje poświęcenie, osiągnięcia i zasługi, żadna relacja nie działa – ani w małżeństwie czy w rodzinie, ani z przyjaciółmi, ani tym bardziej z Bogiem. Modlę się nie, aby otrzymywać, ale aby doświadczyć przemienienia. Wzorem modlitwy jest wołanie celnika: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” (Łk 18,13). W centrum jest miłosierdzie Boga. Celnik otrzymuje usprawiedliwienie nie dlatego, że jest lepszy do faryzeusza, ale ponieważ uznaje swoje braki i w postawie pokory zwraca się z wiarą do Boga większego niż jego grzech; Boga, który go przyjmuje i przemienia przez swoje nieskończone miłosierdzie. Kiedy się modlę, w jakiej postawie to czynię? W jakim stopniu miłosierdzie Boże jest fundamentem mojej nadziei?
2. Dzisiaj przypada 96. Światowy Dzień Misyjny, który przeżywamy pod hasłem: „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8). Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych, które wspieramy naszymi ofiarami. W swoim orędziu na dzisiejszy dzień papież Franciszek zwraca uwagę, że wszyscy uczniowie są powołani do bycia świadkami Jezusa dzięki Duchowi Świętemu, którego otrzymają: zostaną nimi ustanowieni przez łaskę. Każdy chrześcijanin jest wezwany do bycia misjonarzem i świadkiem Chrystusa. A Kościół, będący wspólnotą uczniów Chrystusa, nie ma innej misji, jak tylko ewangelizowanie świata, dając świadectwo o Chrystusie. Tożsamość Kościoła polega na ewangelizowaniu. Świadectwo chrześcijan o Chrystusie ma charakter wspólnotowy. Stąd wynika zasadnicze znaczenie obecności wspólnoty, choćby małej, w wypełnianiu misji.
3. W środę podczas spotkania Parafialnej Rady Duszpasterskiej poprosiłem jej członków o zgodę na zwrócenie się do biskupa o pozwolenie na przedłużenie kadencji obecnej Rady na następne trzy lata. Wszyscy obecni wyrazili na to zgodę i poza koniecznymi zmianami ze względu na stan zdrowia czy ważne okoliczności osobiste dotychczasowy skład Rady zostanie przedstawiony biskupowi do zatwierdzenia. Do racji przemawiających za taką decyzją należy to, że znacząca część obecnej kadencji przypadła na czas pandemii koronawirusa, która uniemożliwiła normalne funkcjonowanie Rady. Ponadto przed nami już za niecały rok nawiedzenie Kopii Cudownego Obrazu MB Częstochowskiej, a wcześniej przgotowania do tego wydarzenia. Nie bez znaczenia są także – mamy nadzieję, że chwilowe – trudności z przeprowadzeniem wyborów reprezentantów poszczególnych części parafii.
4. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Różaniec w kościele od poniedziałku do piątku o godz. 17.30. W soboty i niedziele zachęcamy do odmawiania różańca w gronie rodzinnym lub z sąsiadami przy krzyżu lub kapliczce.
5. Uczestnikom pielgrzymki do Fatimy dziękujemy za dar dla parafii: komplet obrusów maryjnych i bielizny kielichowej
6. Przekazaliśmy do renowacji i konserwacji krucyfiks z kruchty kościoła. W tym tygodniu trwały prace przy obróbce murarskiej i malarskiej nowych okien w świątyni oraz parapetach. Zgodnie z obietnicą wykonawców (kolejną, ale mamy nadzieję, że tym razem ostateczną) w poniedziałek 31 października powinien zostać zamontowany witraż przedstawiający spotkanie Marii Magdaleny ze Zmartwychwstałym Panem.
7. Tydzień temu na tacę inwestycyjno-remontową zebraliśmy 1598,50 zł. Jedna osoba złożyła także ofiarę 300 zł na prace w kościele. Za wszystkie ofiary serdeczne Bóg zapłać.
8. W zakrystii i kancelarii można zamawiać wypominki za zmarłych: całoroczne i jednorazowe na cmentarzu oraz rezerwować terminy Mszy na 2023 rok.
9. Bardzo dziękuję grupie p. Damiana Adamskiego z Wieńca za posprzątanie kościoła i przygotowanie go do dzisiejszej liturgii.
10. Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Wieńcu zaprasza dziś od godz. 11.00 na Turniej Piłki Siatkowej, którego celem jest zbiórka środków finansowych dla OSP w Machnaczu na doposażenie nowego wozu strażackiego w sprzęt ratunkowo-gaśniczy.