Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

w dni powszednie: poniedziałek – sobota zwykle o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna i biuro cmentarza w czasie zagrożenia epidemicznego czynne tylko w nagłych przypadkach. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: wdorsz@ diecezja.wloclawek.pl

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek
W tytule przelewu wpisać: „Darowizna na cele kultu religijnego”

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

Maj 2021
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 1. Dobiega końca tegoroczny, wyjątkowo krótki Adwent. Zapraszam gorąco jutro o godz. 7.00 na ostatnie roraty – adwentową Mszę Świętą wotywną o NMP. Zachęcam do przyniesienia ze sobą świec i lampionów. Tę Mszę św. odprawimy w intencji o błogosławieństwo Boże dla naszej Pani Katechetki Barbary Szatkowskiej i jej rodziny z okazji jej dzisiejszych urodzin. Polecamy ją w naszej modlitwie i składamy najlepsze życzenia, a jako prezent dedykujemy słowa Jana Taulera, jednego z wielkich mistyków nadreńskich, który w jednym z kazań przedstawił 40 dni od Zmartwychwstania do Wniebowstąpienia oraz dalsze 10 dni do Zesłania Ducha Świętego jako symbol duchowego rozwoju człowieka: „Cokolwiek człowiek by czynił, jakiekolwiek stosowałby środki, nie zyska prawdziwego pokoju i nie stanie się człowiekiem prawdziwie niebieskim, zanim nie osiągnie czterdziestego roku życia. Do tego czasu zajmuje się on bowiem zbyt wielu sprawami, natura popycha go raz tu, raz tam, przybierając najrozmaitsze formy i często kieruje nim tam, gdzie według jego przekonania rządzi Bóg. Nie może więc on przed upływem tego czasu osiągnąć prawdziwego, pełnego pokoju ani stać się człowiekiem w pełni niebieskim. Następnie musi on czekać jeszcze dziesięć lat i dopiero wtedy zostanie mu naprawdę udzielony Duch Święty Pocieszyciel. Duch, który o wszystkim poucza” (J. Tauler, Kazania, Poznań 1985, s. 161).
 2. Pół godziny przed roratami i jeśli będzie taka potrzeba także bezpośrednio po ich zakończeniu ostatnia okazja do skorzystania przed świętami z sakramentu pokuty i pojednania. Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia tej Dobrej Nowiny innym.
 3. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z poniedziałku 24 grudnia, na wtorek 25 grudnia. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana. Msze św. w oba dni świąt tak jak w niedziele: o godz. 9.oo i 11.30.
 4. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Rozpocznijmy ją od lektury fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, wspólnej modlitwy za żywych i zmarłych członków naszych rodzin oraz łamania się opłatkiem. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy także wspólny śpiew kolęd. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.
 5. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w rozniesienie opłatków do naszych domów. Gdyby do kogoś opłatek nie dotarł lub potrzebowałby go więcej to może otrzymać go w zakrystii. Bardzo dziękuję także za ofiary złożone z tej okazji. Tak jak to było zapowiadane, zostaną one przeznaczone na nowe poduszki dla asysty i odnowienie zabytkowych feretronów. Otrzymaliśmy już wstępny projekt poduszek i jak tylko zyska on akceptację, zostaną one zamówione.
 6. W drugi dzień świąt, w środę 26 grudnia po Mszy św. o godz. 9.00 spotkanie opłatkowe dla ministrantów.
 7. W czwartek 27 grudnia będziemy obchodzić święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. Zachęcam do przyniesienia tego dnia ze sobą do kościoła wina, które na koniec Mszy św. zostanie pobłogosławione. Błogosławienie wina w dzień św. Jana należy do tzw. sakramentaliów, czyli świętych znaków, które upraszają łaskę Bożą i wiodą wiernych do głębszego życia wiary oraz do samych sakramentów. Pobłogosławione wino niesie z sobą piękne znaczenia: jest znakiem łaski Bożej, symbolem miłości, która „neutralizuje” zło i nienawiść, jest wreszcie drogowskazem do udziału w Eucharystii, uczcie Ciała i Krwi Chrystusa, obecnego w znaku chleba i wina.
 8. W sposób szczególny zapraszam tego dnia, 27 grudnia na Mszę św. studentów z naszej parafii, a po jej zakończeniu na spotkanie opłatkowe na plebanii.
 9. W piątek 28 grudnia na Mszę św. o godz. 16.30, a po jej zakończeniu na spotkanie opłatkowe zapraszam strażaków, a w sobotę na Mszę św. o godz. 9.00 i po niej na opłatek członków asysty i osoby, które roznosiły opłatki po parafii. W niedzielę 30 grudnia na godz. 18.00 na spotkanie opłatkowe na plebanii zapraszam sołtysów i wszystkie osoby zaangażowane w prace naszej tymczasowej Rady Parafialnej.
 10. W przyszłą niedzielę przed Mszą św. o godz. 9.00 zapraszamy na jasełka przygotowane przez uczniów naszego gimnazjum. Tydzień później, w niedzielę 6 stycznia swoją inscenizację przedstawią uczniowie szkoły podstawowej.
 11. Wizytę kolędową rozpoczniemy od przyszłego tygodnia.
 12. Bardzo dziękuję za posprzątanie i przygotowanie kościoła do dzisiejszej liturgii mieszkańcom ulic Parkowej i Brzeskiej z Wieńca. Choć jest już w dużej mierze przygotowany, za świąteczny, bożonarodzeniowy wystrój naszej świątyni podziękuję wszystkim uczestniczącym w jego wykonanie osobom w sam dzień Bożego Narodzenia. Już teraz jednak chcę wyrazić moją ogromną radość z faktu tak wielkiego zaangażowania niemałego grona osób w przygotowanie godnej oprawy dla tego wielkiego wydarzenia jakie będziemy już niebawem celebrować w liturgii.
 13. Bardzo dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w ramach tacy inwestycyjno-remontowej. Zebraliśmy 499,11 zł. Za to i wszelkie inne wsparcie prowadzonych prac remontowych na plebanii serdeczne „Bóg zapłać!”.
 14. Po zakończeniu Mszy św. można nabyć prasę katolicką, kalendarze oraz świece wigilijne Caritas. Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas rozprowadza wykonane przez siebie stroiki świąteczne, z których dochód będzie przeznaczony na paczki świąteczne dla najuboższych z naszej parafii. W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” artykuły związane ze świętami oraz płyta z najpiękniejszymi polskimi kolędami w wykonaniu „Poznańskich Słowików” – jeszcze pod dyr. prof. Stefana Stuligrosza. Cena egzemplarza wraz z płytą: 6,90 zł.
 15. W poniedziałek zmarła nasza parafianka Janina Adamska z Kątów. Jej pogrzeb odbył się w miniony czwartek. Polecajmy ją Bogu w modlitwie. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…