1. Obchodzimy dziś największą uroczystość naszej wiary. To od niej bierze początek i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, jego punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Niech ta myśl szczególnie nam towarzyszy, gdy będziemy się spotykać w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół.
2. Bardzo dziękuję każdemu, kto włączył się w przygotowanie świątecznej liturgii od Wielkiego Czwartku aż do Niedzieli Zmartwychwstania: służbie liturgicznej, chórowi i scholi, osobom, które czytały czytania i śpiewały psalmy, Pani Organistce, Panu Kościelnemu, Paniom Katechetkom, strażakom, asyście, niosącym sztandary i feretrony, osobom które wykonały piękną okolicznościową dekorację kościoła wraz z ciemnicą i Grobem Pańskim oraz każdemu, kto miał jakikolwiek udział w przygotowaniu liturgii, a przede wszystkim tym, którzy przez wszystkie świąteczne dni, od Wielkiego Czwartku aż Niedzieli Wielkanocnej, uczestniczyli w wielkiej liturgii Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Zbawiciela. W sposób szczególny dziękuję osobom, które dobrowolnie zgłosiły się do zbierania tradycyjnych ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego, w tym roku połączonych z kwestą na renowację zabytków w naszej świątyni i tym rodzinom, które życzliwie je przyjęły.
3. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni nas swoją mocą i pokojem, a radość płynąca z doświadczenia tego, że zostaliśmy odkupieni, niech towarzyszy wszystkim naszym działaniom. Niech nasze życie będzie nieustannym świadectwem dawanym Temu, który w nas pokonuje wszelkie zło i grzech i prowadzi nas do zwycięstwa. Wszystkim naszym parafianom i osobom przebywającym tu gościnnie życzymy pogodnego i pełnego Bożego błogosławieństwa przeżywania nie tylko tych świątecznych dni, lecz całego okresu paschalnego, który wielkanocną radość rozciąga na 50 dni – aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
4. W tym tygodniu w liturgii trwa oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, a to oznacza, że przez kolejnych osiem dni będziemy świętować uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego też liturgiczna uroczystość św. Wojciecha, przypadająca 23 kwietnia, została w tym roku przeniesiona na 28 kwietnia, już po zakończeniu oktawy Wielkanocy.
5. Z tego samego powodu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek, ponieważ uroczystości znoszą ten obowiązek. Radość z dokonanego zbawienia ma się przenieść również na ten grunt. W pierwotnym Kościele obowiązywał zakaz poszczenia przez cały okres wielkanocny. Nawet jeśli ktoś miał post nakazany jako pokutę za grzechy, musiał się powstrzymać z jej wypełnieniem aż do zakończenia okresu wielkanocnego.