Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Pielgrzymka samolotowa do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Spotkanie w przewodnikiem w niedzielę 7 lipca po Mszy o godz. 12.00. Po spotkaniu można wpłacić część w euro należności za pielgrzymkę.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu we wtorek, czwartek i piątek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Te trzy dni od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli Zmartwychwstania stanowią jedno święto. W jedności Triduum Paschalnego kryje się sedno chrześcijańskiego przesłania: życie rodzi się ze śmierci. Celebrując zbawcze wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, stajemy się ich uczestnikami. Odkrywamy, że stało się to ze względu na nas, dla naszego zbawienia. Dla chrześcijan nie ma nic ważniejszego, nic bardziej godnego świętowania. Jak niedziela zajmuje główne miejsce w tygodniu, tak Triduum Paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego. Przeżyjmy ten wyjątkowy czas jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku, biorąc czynny udział w bogatej liturgii.

2. Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. Wspominamy w tym dniu ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości bliźniego, której wzór daje Chrystus. Tego dnia sprawuje się tylko jedną Eucharystię – Mszę Wieczerzy Pańskiej. W naszym kościele rozpocznie się ona o godz. 19.00.
Niezwykle wymownym elementem tej liturgii, przypominającym o nierozerwalnym związku Eucharystii z miłością bliźniego i powołaniu Kościoła do służby człowiekowi jest obrzęd obmycia nóg następujący po homilii. Bardzo gorąco proszę o udział w nim wszystkich członków Rady Parafialnej.
Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą, która symbolizuje modlitwę w Ogrójcu Pana Jezusa, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania. Zachęcam do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00.

3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 19.00, wcześniej Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00. Koronkę poprowadzi Koło Żywego Różańca. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji Krzyża będą przeznaczone tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie będziemy mogli go adorować do godz. 21.00. Bezpośrednio po zakończeniu liturgii adorację przy Grobie Pańskim poprowadzi młodzież gimnazjalna.

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o pełnych godzinach od godz. 9.00 do 12.00 oraz o godz. 15.00 poprzedzone Koronką do Bożego Miłosierdzia – poprowadzą ją dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wieńcu. Przez cały dzień będzie możliwość adoracji przy Grobie Pańskim.

5. W sobotni wieczór liturgią Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 rozpoczniemy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest ona najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. Celem Wielkiego Postu było przygotowanie do głębokiego przeżycia tej wielkanocnej Eucharystii. Liturgia Wigilii Paschalnej jest celebrowaniem tajemnicy nowego życia, które przynosi zmartwychwstały Chrystus. Składa się z czterech części. Każda z nich koncentruje się na innym symbolu nowego życia: świetle, słowie, wodzie i uczcie. Na liturgię, która rozpocznie się od obrzędu poświęcenia ognia przed świątynią, przynosimy ze sobą świece.

6. Niedziela Zmartwychwstania – procesja i Msza Św. o godz. 6.00. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 9.00. Do udziału w procesji proszę asystę, dzieci do sypania kwiatków oraz straż. Strażaków proszę także o pełnienie warty przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę. Próba asysty w sobotę po święceniu pokarmów o godz. 11.00.

7. Dziękuję za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz na renowację zabytków w naszej świątyni. Za wszystkie ofiary serdeczne „Bóg zapłać”.

8. Bardzo dziękuję osobom, które zgłosiły się i wzięły czynny udział w przedświątecznym sprzątaniu naszego kościoła.

9. Są do nabycia świece na stół wielkanocny „CARITAS” oraz płyty „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Płyta zawiera 11 premierowych utworów z tekstami Karola Wojtyły i muzyką Roberta Jansona. Wśród wykonawców są Robert Janson, Anna Józefina Lubieniecka, Urszula, Ania Wyszkoni, Piotr Cugowski, Andrzej Piaseczny, Tomek Szczepanik i Łukasz Zagrobelny. Do płyty dołączona jest książeczka, zawierająca teksty utworów oraz reprodukcję rękopisów Tryptyku Rzymskiego. Album jest zarazem cegiełką, budującą żywy pomnik Jana Pawła II, jakim są zainicjowane przez niego Światowe Dni Młodzieży. Nabywając ten album, wspieramy dzieło pomocy pielgrzymom ze Wschodu, zwane Biletem dla Brata, a więc: dokładamy realną cegiełkę do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r. wielu młodych z krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Cena płyty 19.90 zł.

10. W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” historia sprzed 30 lat – o młodzieży, która broniła obecności krzyża w szkole w Miętnem.