Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w środę i w piątek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Widoczny jest już horyzont męki Jezusa nad którym wznosi się krzyż, ale przez niego przenika także światło Zmartwychwstania. „Wyjdź na zewnątrz” to wołanie Jezusa do Łazarza, to wołanie do każdego z nas. Jezus wzywa nas do porzucenia tego co nas zabija i niszczy nasze życie, do wyjścia z grobu brakujących uczuć, nie danej miłości, przekreślonego życia, utraconej godności, do oddalenia się od odrażającego zapachu zapomnianej i wygasłej wiary, która zadowala się niejasnym wspomnieniem Boga. „Wyjdź na zewnątrz” to wezwanie do odkrycia prawdziwej miłości, która zwycięża śmierć. Przywołaj swoje doświadczenia Jezusa przeciwstawiającego się dla ciebie siłom śmierci. Jak możemy uczynić Jezusa obecnym w doświadczeniach śmierci w naszym środowisku?

2. Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 12. rocznica przejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo prosimy Pana Boga o potrzebne dla nas łaski dla Kościoła i Ojczyzny, dla naszej rodziny parafialnej i wszystkich rodzin, których jest On patronem. Dziś o godz. 13.05 w TVP1 polska premiera filmu dokumentalnego „Wyzwolenie kontynentu. Jan Paweł II i upadek komunizmu”, wyprodukowanego z rozmachem w Ameryce przez Rycerzy Kolumba i wyróżnionego licznymi nagrodami.

3. Dziś podczas Mszy św. o godz. 11.00 modli się z nami zespół Emmanuel z Topólki. Natomiast po Mszy św. o godz. 13.00 konferencja dla rodziców oraz odbiór strojów pierwszokomunijnych. Dzieci przygotowujące się do przystąpienia w tym roku do Pierwszej Komunii zapraszam wraz z rodzicami na indywidualne spotkanie na plebanii we wtorek lub w Wielki Poniedziałek. Proszę wybrać sobie dogodną dla siebie godzinę (wtorek od godz. 15.00 do godz. 16.50 a w Wielki Poniedziałek od godz. 16.45 – na spotkanie z każdym dzieckiem i rodzicami przewidujemy 10 minut) i wpisać się na listę u p. katechetki Joanny Rypińskiej. Na spotkanie proszę koniecznie zabrać potwierdzenie uczestnictwa w niedzielnej liturgii, rekolekcjach i nabożeństwach okolicznościowych oraz w spotkaniach formacyjnych.

4. W środę o godz. 18.00 Msza św. w intencji nawrócenia duszpasterskiego i odnowy naszej parafii i zebranie Rady Parafialnej. Główny temat to przygotowanie do liturgii Triduum Paschalnego.

5. W piątek zapraszamy wszystkich na Drogę Krzyżową z Brzezia do Wieńca. Rozpoczęcie o godz. 16.00 przed kościołem w Brzeziu. Jest to jednocześnie pierwszy piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi będzie na zakończenie Drogi Krzyżowej w naszej świątyni ok. godz. 18.15 przed Mszą św. w intencjach uczestników Drogi Krzyżowej. Podczas Mszy będzie zbierana kolekta – jałmużna wielkopostna, która zostanie po połowie rozdzielona na potrzeby biednych obu naszych parafii.

6. Ze względu na Drogę Krzyżową z Brzezia do Wieńca i sobotnią spowiedź rekolekcyjną w Dąbiu Kujawskim odwiedziny chorych zostają przełożone na Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek. Gorąco zachęcam do zgłaszania do tej przedświątecznej wizyty połączonej z sakramentem chorych osób, które ze względu na chorobę lub wiek nie mogą przybyć do świątyni, a nie korzystają z comiesięcznej posługi sakramentalnej. Program odwiedzin podany zostanie w przyszłą niedzielę.

7. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Msze Święte o godz. 09.00 i 12.00. Msza Święta o godz. 12.00 rozpocznie się przed kaplicą na cmentarzu, gdzie wysłuchamy Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, pobłogosławimy palmy i wyruszymy w uroczystej procesji do kościoła. Dzieci prosimy, by tak jak w poprzednich latach przebrały się w stroje przypominające te z czasów Pana Jezusa i samodzielnie wykonały palmy. Pół godziny przed Mszą Św. o godz. 09.00 i podczas Mszy Św. o godz. 12.00 będzie okazja do spowiedzi – przyjedzie ks. dr Michał Sadowski.
Przypominam, że w związku z rezygnacją z jakichkolwiek zbiórek po domach ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego będą zbierane w przyszłą niedzielę na zakończenie Mszy św. Będą one przeznaczone na okolicznościowy wystrój świątyni, brakujące paramenty liturgiczne oraz na zakup specjalistycznej drabiny niezbędnej przy czyszczeniu sklepienia kościoła oraz jego dekoracji. Za wszystkie ofiary na ten cel, tak te które już zostały indywidualnie przekazane jak i te, które zostaną złożone za tydzień serdeczne Bóg zapłać!

8. Zachęcam także do udziału w przygotowaniu paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących w naszej parafii. W kruchcie oraz w delikatesach naprzeciwko kościoła wystawione są kosze na produkty żywnościowe o długim terminie ważności i środki czystości, a do puszki na kracie w kruchcie można składać ofiary pieniężne – jałmużnę wielkopostną na ten cel.

9. Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Bydgoszczy w Niedzielę Palmową 9 kwietnia – wyjazd po Gorzkich Żalach o godz. 17.30, powrót około północy. Koszt 30 zł/os. Tegoroczne misterium nosi tytuł: „Ecce Homo”, który nawiązuje do św. Brata Alberta Chmielowskiego, którego tak zatytułowany obraz jest jednym z najpiękniejszych wizerunków Chrystusa umęczonego, ale też bardzo ludzkiego. W tegorocznym misterium pojawi się też wątek maryjny w nawiązaniu do 100-lecia objawień fatimskich. W spektaklu będzie można zobaczyć dalsze losy rodziny, która pojawiła podczas ubiegłorocznego misterium. W misterium zagra około 200 aktorów, w przygotowaniach pomaga około 100 wolontariuszy. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmują się m.in. młodzi ludzie z duszpasterstwa akademickiego „Martyria” i wolontariusze z Fundacji „Wiatrak” – wielu z nich znamy z rekolekcji, które w 2013 roku prowadzili w naszej parafii.

10. Przedświąteczne sprzątanie kościoła w Wielki Poniedziałek od godz. 17.00. Gorąco zapraszam wszystkich do udziału w tych naszych rodzinnych generalnych porządkach w domu Bożym.

11. Cmentarz parafialny: Od wczoraj można już korzystać z wody na cmentarzu parafialnym. W ostatnich dniach rozebraliśmy dwa betonowe silosy na śmieci i na ich miejscu są już nowe kontenery – w sumie na cmentarzu jest ich obecnie 5. Bardzo prosimy, na ile tylko to możliwe, o segregację śmieci i pozostawiania odpadów biodegradowalnych obok kontenerów, skąd będą zabrane do oddzielnego kontenera. Koszt rozbiórki silosów, wywiezienie gruzu i nawiezienie ziemi to 1200 zł. Z silosów wywiezionych zostało 7 kontenerów z ponad 17 tonami śmieci cmentarnych oraz 1 kontener z 1,2 tony śmieci biodegradowalnych za co musimy zapłacić 6554,80 zł. W sumie w pierwszym kwartale tego roku koszt utrzymania cmentarza nie licząc opłat za energię elektryczną wyniósł 12304,19 zł (w tym same śmieci 8723,91 zł), a przychód 7850 zł co oznacza deficyt w wysokości 4454,19 zł. Cały ubiegły rok zakończyliśmy także deficytem i w tej sytuacji konieczne jest podniesienie opłat na utrzymanie cmentarza. Ponieważ do czasu powołania odrębnej Parafialnej Rady Ekonomicznej obecna Rada Parafialna poza funkcją duszpasterską pełni także i tę rolę, po konsultacji z nią podjęta zostanie decyzja w tej sprawie. Pomimo tego, że nasz cmentarz pełni także funkcję cmentarza komunalnego całkowity koszt jego utrzymania spoczywa na parafii.

12. Zachęcam wszystkich do udziału w akcji „Oczyść dom i świat z elektrośmieci – zostań patronem polskich misjonarzy”. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny prosimy dostarczyć przed remizę OSP w Machnaczu. Odbiór nastąpi we wtorek 4 kwietnia o godz. 15.30.

13. W tym i w następnym tygodniu kancelaria parafialna będzie nieczynna. W nagłych sprawach proszę o kontakt telefoniczny.

14. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się Karolina Cecylia Kamińska, par. NSJ we Włocławku i Michał Konstanty Nowakowski, par. tut., zam. Wieniec, ul. Parkowa. Polecamy ich w naszej modlitwie.