Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

w dni powszednie: poniedziałek – piątek zwykle o godz. 18.00; sobota – liturgia niedzielna o godz. 18.00

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem i pogrzebami zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: wdorsz@ diecezja.wloclawek.pl

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
« sierpień    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego uświadamia nam, że Chrystus uwielbiony, przebywający z Bogiem jest równocześnie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Dzięki swojemu byciu z Ojcem jest teraz blisko każdego z nas, działa w wydarzeniach ludzkiej historii poprzez moc i dary swego Ducha, jest obecny także poprzez Kościół, który posłał, aby kontynuował Jego misję. Jak możemy dawać świadectwo obecności i bliskości Jezusa w naszym codziennym życiu? W jaki sposób możemy przyczynić się do tego, aby nasza wspólnota parafialna pełniej odpowiadała na nakaz misyjny Jezusa „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15) i stawała się wspólnotą „wychodzącą” i „idącą na zewnątrz”?

2. Dziś w naszej parafii przeżywamy także uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Przystępującym do niej dzieciom życzymy z całego serca, aby przyjaźń z Jezusem trwała zawsze, a żywy przykład wiary oraz wsparcie rodziców i najbliższych pomagało im wzrastać w wierze. W imieniu naszej wspólnoty dziękuję także dzieciom i ich rodzicom za okolicznościowy dar dla kościoła – tron pod nową monstrancję do wystawienia Najświętszego Sakramentu. W Białym Tygodniu dzieci wraz z rodzicami i bliskimi będą przychodziły na Mszę Świętą i nabożeństwo majowe o godz. 17.00.

3. Dzisiejsza niedziela to trzecia niedziela miesiąca – dzień zbiórki na cele inwestycyjno-remontowe w naszej parafii. Za wszystkie ofiary serdeczne Bóg zapłać.

4. Codziennie radośnie głosimy także chwałę Niepokalanej Maryi, naszej niebieskiej Matki. Godziny wspólnej modlitwy przy kapliczkach i krzyżach na terenie parafii: godz. 17.00 – kapliczka św. Józefa w Wieńcu-Zalesie; godz. 18.00 – krzyż w Wolicy; godz. 18.30 – kapliczka Matki Bożej w Gustorzynie; godz. 19.00 – kapliczki Matki Bożej w Wieńcu-Zalesie i w Machnaczu w centrum wioski oraz przy drodze do Brześcia Kuj. naprzeciwko szkoły w Wieńcu.

5. Zgodnie z zapowiedzią od tego tygodnia rozpoczynamy przełożoną na czas po Wielkanocy kolędę. Rozpoczniemy ją od objazdu przez księdza parafii zgodnie z podanym harmonogramem, wspólnej modlitwy przy kapliczkach lub krzyżach (tam, gdzie one są) i modlitwy i błogosławieństwa rodzin przed ich domami (jeśli pogoda pozwoli można przed dom wystawić stolik z krzyżem, świecami i wodą święconą jak przy tradycyjnej kolędzie). Jeśli to tylko możliwe proszę o pomoc w postaci zapewnienia transportu i powiadomienie sąsiadów o kolędzie i jej tegorocznej formie. Rodziny, które chcą przyjąć kolędę proszę o pozostawienie otwartej bramy lub czuwanie. Chodzi nam choć o krótkie spotkanie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego i wspólną modlitwę. Przy tej okazji nie będą zbierane żadne ofiary dla parafii ani dla księdza.
Po zakończeniu tego etapu kolędy mieszkańcy poszczególnych części parafii zostaną zaproszeni na Mszę świętą do kościoła w ich intencji oraz całej parafii i ustanie pandemii koronawirusa. Rodziny, które pomimo trudności ekonomicznych jakie w wyniku pandemii dotknęły wiele osób, będą chciały wspomóc ekonomicznie parafię mogą to uczynić składając swoją ofiarę w kopercie na tacę lub korzystając z przelewu bankowego na konto parafii. W normalnym czasie z ofiar kolędowych pokrywane były zobowiązania parafii na rzecz instytucji diecezjalnych, ubezpieczenie kościoła (już opłacone) i inwestycje parafialne (taca inwestycyjna pokrywa koszty zaciągniętego przez nas kredytu – do końca spłacania 30.12.2022 pozostaje nam jeszcze 16840 zł kredytu). Pomimo trudności, zgodnie z ubiegłoroczną obietnicą niebawem w kościele powinniśmy się cieszyć dwoma witrażami – jeden z fundacji śp. Stanisława Kłonowskiego, wieloletniego członka Rady Parafialnej i jego bliskich, a drugi jako wotum naszej wspólnoty z okazji Roku Świętego Józefa. Projekt tego drugiego witraża znajduje się na obrazku kolędowym przygotowanym przez firmę LUMAK p. Ryszarda Kisielewskiego, któremu wyrażam naszą wdzięczność.

Program kolędy w tym tygodniu:

wtorek 18 maja – Kryńsk (Bachórka) – rozpoczęcie przy kapliczce Matki Bożej o godz. 09.00

środa 19 maja – Wolica Nowa, Starobrzeska Kolonia (Nowy Młyn), Polówka, Wolica Stara – rozpoczęcie przy krzyżu w Wolicy Starej o godz. 09.00

czwartek 20 maja – Gustorzyn, Jaranówek I, Jaranówek II – rozpoczęcie przy kapliczce Matki Bożej w Gustorzynie o godz. 09.00

piątek 21 maja – Lipiny, Wieniec: ul. Morelowa, ul. Wiśniowa, ul. Sadowa, ul. Kronenbergów – rozpoczęcie przy kapliczce Matki Bożej o godz. 09.00

sobota 22 maja – Kąty – rozpoczęcie przy krzyżu o godz. 09.00

6. Przyszła niedziela to Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W sobotę o godz. 18.00 Msza św. Wigilii Zesłania Ducha Świętego z rozbudowaną liturgią Słowa Bożego. W to wyjątkowe święto będziemy gościć w naszej wspólnocie ks. dr. Karola Vianneya Tanke z Kamerunu. Odwiedził on już nas w 2013 roku, w trakcie swoich studiów doktoranckich w Warszawie. Po ich ukończeniu ks. Karol powrócił do Kamerunu. Obecnie jest wikariuszem generalnym swojej diecezji, proboszczem katedry i profesorem w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Bertoua. Jego obecne odwiedziny w Polsce związane są ze zbiórką funduszy na budowę szpitala w jego diecezji. Będziemy mogli wspomóc to dzieło składając za tydzień ofiary do puszek na zakończenie Eucharystii.

7. Bardzo dziękuję rodzicom dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej za posprzątanie i udekorowanie kościoła.

8. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się:
• Oliwia Maria Jabłońska, Wieniec, ul. Parkowa – Łukasz Krzysztof Rysiewski, Wieniec, ul. Parkowa
• Joanna Alicja Berkowska, Wieniec, ul. Parkowa – Mariusz Paweł Osiński, Stary Brześć, par. Brześć Kuj.
• Marta Paszke – Bartosz Wojciech Kłonowski, Wieniec, ul. Kronenbergów