Marzec 2021
« Lut

1. Jezus godzi się na wykluczenie, aby być blisko wykluczonych! To dobra wiadomość dla nas wszystkich, którzy czujemy się trędowaci, wyobcowani i osamotnieni, ponieważ opatrznościowo znajdujemy się w uprzywilejowanym stanie, aby spotkać Pana i prosić Go, aby nas uzdrowił i uzdrowionych uczynił tymi, którzy niosą uzdrowienie innym. Bóg mnie kocha ponieważ mnie kocha, moja nędza nie stanowi przeszkody, ale jest miarą Jego miłosierdzia. Traktowanie Ewangelii na poważnie daje moc przemiany świata. Czynienie tego niesie ze sobą wielki bagaż szczęścia, bo stawia po właściwej stronie życia, choć jednocześnie często wiąże się w wykluczeniem czy odsunięciem na margines, na peryferie świata a czasem i Kościoła-instytucji. Jak reagujesz, gdy czujesz się wykluczony? Z jakich chorób chcesz prosić Pana, aby cię uzdrowił?

2. Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tegoroczny czas modlitwy i refleksji przebiegał będzie pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”.

3. W najbliższą środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte w naszym kościele o godz. 10.00 i 18.00. Na znak podjęcia trudu nawrócenia dokonamy obrzędu posypania głów popiołem. Pół godziny przed każdą Mszą okazja do spowiedzi. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek.

4. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszym kościele Droga Krzyżowa: o godz. 16.30 – dla dzieci, o godz. 17.45 – dla dorosłych i i młodzieży. W niedzielę Gorzkie Żale po sumie o godz. 12.00. Rekolekcje wielkopostne w tym roku w naszej parafii będziemy przeżywać od III Niedzieli Wielkiego Postu 7 marca do środy 10 marca. Poprowadzi je ks. Wojciech Ignasiak – kierownik Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowego im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach. Inspiracją do działania Ośrodka jest dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka założone przez ks. Franciszka Blachnickiego. Ks. Wojciech Ignasiak przez wiele lat był kapelan Ośrodka odwykowego w Gorzycach, jest opiekunem katowickich spotkań dla osób w kryzysie małżeńskim, świadczy pomoc i udziela wsparcia duchowego rodzinom, osobom uzależnionym i współuzależnionym, osobom w kryzysie.

5. W sobotę o godz. 17.30 modlitwa różańcowa i o godz. 18.00 Msza Święta w intencji Różańca Rodziców za Dzieci.

6. W sobotę w godz. 09.00 – 14.00 w ambulansie – mobilnym punkcie poboru krwi na parkingu przed kościołem będzie można oddać krew dla Marzeny Biernackiej z Kątów, chorej na białaczkę limfoblastyczną. Pamiętamy też o niej w naszych modlitwach.

7. Dziękuję za posprzątanie i przygotowanie świątyni do niedzielnej liturgii zespołowi p. Marty Szabeli z Wieńca-Zalesie.

8. Za tydzień trzecia niedziela miesiąca – dzień tacy inwestycyjnej w naszej parafii.