Wielki Czwartek, 28 marca

• Liturgia Męki Pańskiej – godz. 18.00

Wielka Sobota, 30 marca

• Adoracja przy Grobie Pańskim – od godz. 09.00 do godz. 20.00
  • Błogosławieństwo pokarmów o pełnych godzinach od godz. 9.00 do godz. 13.00 i o godz. 15.00 (po Koronce do Bożego Miłosierdzia)
  • Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną –godz. 20.30

1. W dzisiejszą niedzielę w naszej wspólnocie parafialnej świętujemy dożynki. Pełni wdzięczności składamy Panu Bogu dziękczynienie za plony oraz za wszystko czym zostaliśmy obdarowani w tym roku, za wszelkie dobro, jakie stało się naszym udziałem oraz za naszym pośrednictwem zaistniało w życiu innych – w naszych rodzinach, społeczności, parafii. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania uroczystości dożynkowych i odpowiedzieli na zaproszenie do wzięcia w nich udziału. Głęboko wierzę, że pomimo wszelkich trudności, przyczynią się one do odkrywania tego wielkiego i często niedocenianego daru jakim jest nasza przynależność do Kościoła. Odkrywajmy go, cieszmy się nim i bierzmy za niego współodpowiedzialność, włączając się czynnie w życie naszej wspólnoty parafialnej. Po zakończeniu Mszy św. dożynkowej zapraszam do wspólnego świętowania na placu przed domem parafialnym.

2. Witamy w naszej wspólnocie ks. diakona Szymona Wiwatowskiego, który we wrześniu oraz w okresie Wielkiego Postu będzie odbywał praktykę duszpasterską w naszej parafii. Księdzu diakonowi życzymy, aby od pierwszych chwil poczuł się u nas jak w swojej nowej rodzinie, a odkrywając także i nasze słabości jeszcze bardziej zapragnął służyć Panu Bogu, Kościołowi, siostrom i braciom.

3. Wakacje dobiegły końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na Łamaniu Chleba. Dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców zapraszam jutro na godz. 08.00 na Mszę św. w intencji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego.

4. Dziś przypada 74. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny. Zapraszam wszystkich chętnych, zwłaszcza młodzież, jutro na godz. 16.00 do kwatery żołnierzy z 1939 roku na naszym cmentarzu parafialnym. Kto może niech przyniesie ze sobą odpowiednie narzędzia, kwiaty, znicze. Uporządkujemy grób i jego otoczenie oraz będziemy się modlić za naszych bezimiennych obrońców oraz za to, aby ofiara ich życia nie okazała się dziś daremna lecz owocowała w nas miłością do naszej Ojczyzny.

5. We wtorek pracownicy firmy Rduch będą zakładać nowy system nagłośnieniowy w naszym kościele. Na ten cel przeznaczone są tegoroczne ofiary dożynkowe, zbierane dziś na tacę, do puszek podczas festynu na placu przed domem parafialnym i składane imiennie w kopertach, osobiście lub przelewem na konto bankowe naszej parafii. Planowany koszt tej bardzo potrzebnej inwestycji to dokładnie zgodnie z kosztorysem 17032,92 zł. Jeszcze przed dożynkami złożono na ten cel 9 ofiar imiennych i jedną anonimową na łączną sumę 1400 zł. Wszystkim ofiarodawcom za każdy, nawet najmniejszy dar serca gorąco dziękuję i w imieniu całej naszej wspólnoty składam serdeczne „Bóg zapłać”!

6. W środę o godz. 17.00 w domu parafialnym próba scholi. Zapraszam także dziewczęta i chłopców, którzy chcieliby dołączyć do tej grupy.

7. W czwartek o godz. 16.30 zbiórka ministrantów oraz chętnych do dołączenia do służby liturgicznej. Zapraszam także dziewczęta, które chciałyby pogłębić swoją znajomość i zrozumienie liturgii, a jeśli będą chciały też zostać ministrantkami, nie ma ku temu przeszkód. We wrześniu zbiórki będzie prowadził ks. diakon Szymon.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, zwłaszcza dzieci i młodzież, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w naszym kościele od godz. 16.30.

9. Comiesięczne odwiedziny chorych z Komunią Świętą: w czwartek (Marianki, Machnacz, Pikutkowo, Słone, Wieniec po drugiej stronie Zgłowiączki) i w piątek (Lipiny, pozostała część Wieńca, Nowy Młyn – Kolonia Starobrzeska, Gustorzyn, Jaranówek) od godz. 09.00 oraz w sobotę (Wolica, Bachórka-Kryńsk) od godz. 10.30.

10. W sobotę na Mszę św. o godz. 09.00 zapraszam członków koła Żywego Różańca oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania. Uczestnictwem w Mszy św. kandydaci do bierzmowania rozpoczną kurs ewangelizacyjny „Nowe Życie”, który przeprowadzi ekipa ze Szkoły Nowej Ewangelizacji z Torunia. Zajęcia kursu potrwają przez całą sobotę – zapewniamy także posiłek na plebanii oraz w niedzielę od rana aż do obiadu. Uczestnictwo w kursie jest warunkiem dopuszczenia do sakramentu bierzmowania, którego w niedzielę 22 września udzieli Biskup Włocławski Wiesław Mering przy okazji wizytacji kanonicznej naszej parafii.

11. Dzieci pragnące przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej w tym roku szkolnym oraz ich rodziców zapraszam na Mszę św. w niedzielę 15 września o godz. 09.00. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie zapoznające z wymaganiami, jakie stawia Kościół dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzicom i zapisy do przyjęcia tego sakramentu w naszej parafii.

12. W najnowszym „Przewodniku Katolickim” artykuły  o życiu i metodach wychowawczych jednego z największych nauczycieli i opiekunów młodzieży – ks. Jana Bosko. Jest też prezent – karta z  wizerunkiem świętego i modlitwą dla dzieci i młodzieży o dobry nowy rok szkolny. Są też do nabycia kalendarze na rok 2014: Kalendarz Rolników, kalendarze ścienne i kieszonkowe.