Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

w dni powszednie: poniedziałek – piątek zwykle o godz. 18.00; sobota – liturgia niedzielna o godz. 18.00

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem i pogrzebami zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

maj 2022
P W Ś C P S N
« kw.    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Wieniec, Adwent 2016

Drodzy Parafianie!

Rozpoczęliśmy kolejny Adwent, a wraz z nim nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Słowa, które polscy biskupi wybrali, aby były dla nas światłem i wyznaczały kierunek naszych duszpasterskich starań w tym roku to: „Idźcie i głoście”. Przypominają nam one, że każdy ochrzczony jest uczniem-misjonarzem. Pan Bóg, Kościół i ta Jego mała wspólnota jaką jest nasza parafia potrzebuje waszego entuzjazmu i zaangażowania. Parafia jest żywą historią Kościoła, który staje się realnie obecny w życiu ludzi, który akceptuje i ukonkretnia nakaz misyjny Pana Jezusa. W parafii mamy możliwość życia Słowem, celebrowania wiary, adoracji Pana Jezusa i głoszenia Go jako Pana i Zbawiciela, doświadczając i dając świadectwo miłości braterskiej.

Naszym odkrywaniem takiego Kościoła, który nie zamyka się za pancernymi drzwiami, ale wychodzi aż na peryferie były Ewangelizacyjne Misje Parafialne we wrześniu br. W czasie ich trwania doświadczyliśmy Kościoła który jest szpitalem polowym, w którym leczy się najgłębsze rany i gdzie godność człowieka i dziecka Bożego przewyższa wszelki grzech, winę i nieuporządkowanie, Kościoła w którym można można doświadczyć prawdziwej bliskości i doznać ogrzania serca. Nowatorska forma naszych misji i ich przebieg stały się świadectwem nawrócenia pastoralnego, które wzbudziło zainteresowanie daleko poza granicami naszej parafii.

Nawrócenie pastoralne do którego wzywa papież Franciszek to odrzucenie myślenia „zawsze tak było” i w postawie otwartości na działanie Ducha Świętego poszukiwanie nowych form funkcjonowania parafii i docierania z Dobrą Nowiną do ludzi, szczególnie do tych, którzy są daleko od Kościoła. Polega ono przede wszystkim na nowym odczytaniu relacji księży i świeckich w parafii oraz wspólnej odpowiedzialności za tę naszą rodzinną wspólnotę Kościoła i dzieło ewangelizacji.

Misje stanowiły ukoronowanie pewnego etapu naszej wspólnej drogi i teraz od nas zależy czy staną się nowym otwarciem. Chcemy iść dalej drogą, którą prowadzi nas Duch Święty. Jego prowadzenie staramy się odczytywać i poszukiwać najlepszej odpowiedzi na Jego inspiracje w gronie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Tworzy ją wraz z proboszczem 17 osób, z których 9 jako reprezentantów poszczególnych wiosek i rejonów parafii zostało wybranych w bezpośrednich wyborach przez parafian uczestniczących w niedzielnej liturgii w naszym kościele parafialnym.

Podejmując na nowo wezwanie do nawrócenia pastoralnego wraz z Parafialną Radą Duszpasterską postanowiliśmy zrezygnować z wszystkich zbiórek po domach. Ta tradycyjna forma gromadzenia funduszy na niezbędne przedsięwzięcia dotyczące przede wszystkim troski o naszą świątynię spotykała się z rosnącym niezrozumieniem, nie tylko wśród nowych mieszkańców naszej parafii. Kościół jako instytucja także ludzka potrzebuje środków materialnych na pełnienie swojej misji i jak przypomina o tym Katechizm Kościoła Katolickiego: „Wierni mają także obowiązek, każdy według swoich możliwości, dbać o materialne potrzeby Kościoła”. Jednak w sytuacji dużej liczby osób obojętnych czy oddalonych od Kościoła dotychczasowe formy stają się przeszkodą w ich zbliżeniu się do Chrystusa i odkrycia prawdziwego oblicza Kościoła. Z tego powodu postanowiliśmy zrezygnować z wszystkich zbiórek po domach, włącznie z roznoszeniem opłatków i wielkopostną zbiórką na kwiaty do grobu Pana Jezusa. Poświęcone w I Niedzielę Adwentu opłatki można otrzymać na zakończenie każdej Mszy św. w naszym kościele parafialnym, w niedziele w kruchcie kościoła, a w tygodniu w zakrystii. Dla niektórych będzie to także okazja odwiedzenia naszej świątyni, poznania jej czy też naocznego przekonania się o owocach naszej wspólnej troski o nią. Łamanie się przy stole wigilijnym w naszym domu rodzinnym opłatkiem poświęconym w kościele sprawia, że nasza wieczerza wigilijna staje się przedłużeniem Wieczerzy Pańskiej sprawowanej przy ołtarzu Pańskim we wspólnocie rodziny parafialnej.

Wraz z Parafialną Radą Duszpasterską oraz właścicielami i pracownikami Wienieckiego Zakątka chciałbym serdecznie zaprosić emerytów i rencistów z naszej parafii na wigilię – opłatek dla osób starszych w piątek 16 grudnia o godz. 17.00. Spotkanie nie jest przeznaczone tylko dla osób samotnych czy znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, ale dla wszystkich osób starszych. Bardzo proszę o zgłoszenie swojego udziału do niedzieli 11 grudnia osobiście w zakrystii lub biurze parafialnym lub telefonicznie u p. Eweliny Wojciechowskiej tel. 692 541 024. Prosimy także o zgłaszanie się kierowców, którzy chcieliby własnym samochodem pomóc osobom starszym dotrzeć na spotkanie oraz młodych jako wolontariuszy i wszystkich chętnych do pomocy w organizacji spotkania.

Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób ofiarują swój czas, materialną pomoc i siebie Panu Bogu i braciom w naszej wspólnocie, a w sposób szczególny osobom starszym i chorym, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć czynnie w życiu parafii, ale ofiarują w jej intencji modlitwę i cierpienie przeżywane w jedności z Chrystusem z serca dziękuję. Modlitwą przy ołtarzu Pańskim obejmuję każdego mieszkańca naszej parafii. Rozpoczynająca się zaraz po Bożym Narodzeniu wizyta kolędowa będzie stanowić okazję do naszej wspólnej rozmowy nad zaangażowaniem każdej rodziny w misję ewangelizacyjną parafii i działaniami jakie powinny czy mogłyby zostać podjęte dla wzrostu duchowego wymiaru naszej wspólnoty oraz nad najlepszymi formami wypełniania obowiązku troski o jej materialne potrzeby, myśląc o niej jako o własnej rodzinie.

Składając serdeczne życzenia radosnych świąt Bożego Narodzenia i Bożego błogosławieństwa w Nowym Roku 2017, dzielę się z Wami myślą papieża Franciszka: „Wyzwania są po to, aby im podołać. Bądźmy realistami, ale nie tracąc radości, odwagi i ofiarności pełnej nadziei! Nie dajmy się okraść z misyjnej siły!” (Evangelii Gaudium, n. 109).

Z kapłańskim błogosławieństwem
Wasz Proboszcz – ks. Witold Dorsz