Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce samolotowej do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Całkowity koszt: 1990 PLN + 720 EUR. Zapisy przedłużone do 15.o5.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, w kwietniu i maju w trakcie wizyty duszpasterskiej zwykle o godz. 16.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w czwartek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

1. Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Nie było dziś jednak uroczystej procesji z palmami ani tłumów, które by tak jak podczas uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy wiwatowały na Jego cześć. Dziś jesteśmy pod krzyżem Jezusa wraz z Jego Matką i kobietami, które z oddali towarzyszyły Jezusowi w Jego Męce, z uczniami, którzy Go opuścili i uciekli, z Piotrem, który się Go zaparł, ale potem gorzko zapłakał. Ludzie wraz z kapłanami i starszymi lżą Go i szydzą z Niego: „Jest królem Izraela: niechże teraz zejdzie krzyża, a uwierzymy w Niego. Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: Jestem Synem Bożym” (Mt 27, 42-43). Jezus milczy i odpowiada wołaniem Psalmu 22 „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” Krzyk wiary w Boga. Nawet w agonii Jezus wychwala Boga. Jest Sługą, który przyszedł na świat, aby wypełnić Bożą wolę zbawienia. Bez względu na cenę. Zobacz jak bardzo Bóg nas kocha. W jaki sposób cierpienie uczyniło cię bardziej skoncentrowanym na sobie i bardziej samolubnym? Jak zaniedbanie odpowiedzialności za innych prowadzi do ich cierpienia?

2. Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Nie mogąc uczestniczyć w celebracjach liturgicznych w kościele, nie tracimy możliwości głębokiego przeżycia tych świąt i doświadczenia we własnym życiu, że Chrystus umarł dla mojego zbawienia, że na krzyżu moje grzechy zostały pokonane Jego miłością, że w moim życiu zabłysło światło Jego zmartwychwstania i nadziei. Zmienia się forma, a nie treść naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach. W tym roku szczególnie nasze domy staną się miejscami celebracji Triduum Paschalnego. Jeszcze mocniej odkryjemy prawdę o kapłaństwie powszechnym wszystkich ochrzczonych. Gorąco zachęcam do skorzystania z dostępnych w internecie materiałów, które mogą pomóc w tym rodzinnym przeżywaniu i celebrowaniu Triduum. Szczególnie polecam #TRIDUUMwDOMU przygotowane przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej oraz Duszpasterstwo Akademickie Patmos Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Pomocnik Wielkanoc w domu – bezpłatny dodatek do „Przewodnika Katolickiego” na Wielkanoc 2020.

3. Transmisja telewizyjna celebracji liturgicznych może być pomocą w przeżywaniu tych dni, ale nie w oglądaniu transmisji leży istota. Należy pamiętać o tym, że transmisja liturgii nie jest tożsama z samą liturgią. Święty Jan Paweł II w liście o świętowaniu niedzieli napisał: „ci z wiernych, którzy z powodu choroby, niesprawności lub innej ważnej przyczyny nie mogą wziąć udziału w Eucharystii, winni dołożyć starań, aby jak najpełniej uczestniczyć z oddalenia w liturgii niedzielnej Mszy św., najlepiej przez lekturę czytań i modlitw mszalnych przewidzianych na ten dzień, a także przez wzbudzenie w sobie pragnienia Eucharystii”. W tym „uczestnictwie z oddalenia”, we własnym domu, transmisja telewizyjna, internetowa czy radiowa może bardzo pomóc, ale najważniejsza jest modlitwa indywidualna i rodzinna.

4. Jak informowaliśmy już w ubiegłą niedzielę, Biskup Włocławski wydał Dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w stanie epidemii. Zgodnie z nim nabożeństwa w tym roku będą miały uboższy przebieg i odprawiane będą praktycznie bez udziału wiernych (zasada do 5 osób w kościele). Będzie można indywidualnie nawiedzać Grób Pański. Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Należy to do ojca lub głowy rodziny przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów można pobrać ze strony internetowej diecezji. Nie będzie tradycyjnych straży przy Grobie Pańskim ani procesji rezurekcyjnej – jedynie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w drzwiach świątyni. Pełny tekst dokumentu dostępny jest na stronie internetowej diecezji oraz wywieszony w gablocie w kruchcie kościoła.

5. Program celebracji liturgicznych w Triduum Paschalnym i Wielkanocy: Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 18.00. W Wielki Piątek przez cały dzień do godz. 17.30 będzie otwarta krata do kościoła, aby umożliwić osobiste odprawienie Drogi Krzyżowej. W Wielką Sobotę nie ma błogosławieństwa pokarmów, ale przez cały dzień od godz. 09.00 do 19.00 będzie możliwość adoracji przy Grobie Pańskim – proszę o zgłaszanie się do p. Bogusławy Młynarczyk tel. 694 266 455 osób indywidualnych pragnących trwać na modlitwie przy Panu Jezusie i gotowych pełnić dyżur w kościele. Proszę o ścisłe przestrzeganie ograniczenia do 5 osób liczby obecnych w kościele. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00. Na zakończenie liturgii będzie błogosławieństwo parafii Najświętszym Sakramentem ze schodów przed kościołem bez procesji wokół świątyni. W Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. o godz. 09.00; suma o godz. 12.00.

6. Gorąco zachęcam do unikania wychodzenia z domu bez pilnej potrzeby. Kościół oraz kaplica Miłosierdzia Bożego są otwarte przez cały dzień do Mszy św. o godz. 18.00. Istnieje możliwość spowiedzi pół godziny przed Mszą św. o godz. 18.00 do Wielkiej Środy włącznie oraz w innym czasie, najlepiej po uprzednim umówieniu się telefonicznie. Przypominam jednocześnie, że grzechy powszednie gładzi żal doskonały czyli taki, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego, „przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (KKK, n. 1452). W praktyce zatem w sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem lub wiąże się to z poważnym ryzykiem narażenia własnego i cudzego zdrowia i życia, jak obecnie należy: 1) wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy pierwszej nadarzającej się okazji); 2) zrobić rachunek sumienia i w stosunku do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w przypadku spowiedzi sakramentalnej); 3) wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość Boga – tak uczciwie jak tylko potrafimy; 4) można przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy; 5) przyjąć Komunię świętą (sakramentalnie lub duchowo).

7. Bardzo dziękuję osobom, które po kazaniu w ubiegłą niedzielę poczuły się poruszone sytuacją w Boliwii i zebrały pieniądze na paczki żywnościowe dla parafian z Trinidad w tamtym kraju, gdzie proboszczem jest znany w naszej wspólnocie o. Paschalis (Tomasz) Jędrzejas OFM. W piątek przekazaliśmy do jego dyspozycji 2500 zł. Na ręce p. Romany Jankowskiej składam podziękowanie członkom parafialnego zespołu charytatywnego za przygotowanie i dostarczenie paczek świątecznych kilku bezdzietnym samotnym starszym osobom z naszej wspólnoty oraz tym, którzy wspomogli to przedsięwzięcie przeznaczając na ten cel swoją jałmużnę wielkopostną. Dziękuję także rodzinom i osobom indywidualnym za troskę o utrzymanie parafii i wpłaty na nasze konto bankowe. Wyrażam wielką wdzięczność p. Grzegorzowi Adamskiemu z Kątów za przygotowanie pięknej palmy do kościoła oraz osobom, które posprzątały świątynię i przygotowały ją do niedzielnej liturgii. Osoby, które chciałyby złożyć tradycyjną ofiarę na kwiaty do grobu Pańskiego mogą to uczynić do puszki na kracie w wejściu do kościoła lub przelewem na konto parafii.

8. Zachęcam do duchowej łączności w modlitwie różańcowej odmawianej codziennie o godz. 20.30 w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Polecam także szczególnej trosce osoby starsze z naszych rodzin lub sąsiedztwa.