Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Leć z nami do Lourdes

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce samolotowej do Lourdes. Termin: 08-15.08.2024r. Całkowity koszt: 1990 PLN + 720 EUR. Zapisy przedłużone do 15.o5.

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, w kwietniu i maju w trakcie wizyty duszpasterskiej zwykle o godz. 16.00; w soboty Msza wigilijna z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna czynna w czwartek po Mszy Świętej o godz. 18.00. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

1. Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Gdyby nie pandemia, rozpoczynalibyśmy dzisiejszą liturgię od uroczystej procesji z palmami, radosnych pieśni i okrzyków „Hosanna”. W czytanej podczas Eucharystii Męce Pańskiej rozbrzmiewał inny okrzyk: „Ukrzyżuj Go!”. Wielki Tydzień to czas, w którym Kościół wspomina swoje pielgrzymowanie do Paschy Zmartwychwstania, w którym każdy chrześcijanin powinien skonfrontować swój projekt życiowy z projektem Chrystusa. Przyjąć zwycięstwa i radości, smutki i nadzieje własne oraz innych, aby zostały przemienione i przywrócone do życia przez i w zmartwychwstaniu Chrystusa w Wigilię Paschalną. „Pan wylał swą krew za nas, odkupił nas, zmienił naszą nadzieję. Nosimy wprawdzie śmiertelne ciało, czekamy jednak na nadchodzącą nieśmiertelność. Zmagamy się na morzu, lecz już na ziemi zatknęliśmy kotwicę nadziei” (św. Augustyn). Jak żyjesz w czasach cierpienia? Czy jesteś gotowy, aby zobaczyć obecność Boga nawet w trudnych czasach?

2. Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą miały wyjątkowy, podobny jak rok temu charakter. W liturgii w naszym kościele, nie licząc służby liturgicznej,  zgodnie z normą 1 os. na 20 m2 może uczestniczyć jedynie 18 osób. Będzie włączone nagłośnienie wokół kościoła, ale osoby na zewnątrz świątyni zobowiązane są do zachowania dystansu i do używania maseczki zasłaniającej usta i nos, podobnie jak te wewnątrz budynku. Sama liturgia będzie odbywać się ze względów bezpieczeństwa uczestników zgodnie z Dekretem Biskupa Włocławskiego o obchodach Świąt Wielkanocnych w stanie epidemii w 2021 roku w zubożonej formie. Nie będzie m.in. tradycyjnych straży przy Grobie Pańskim ani procesji rezurekcyjnej – jedynie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w drzwiach świątyni. Będzie można jednak indywidualnie nawiedzać Grób Pański, a tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie odbywać się na zewnątrz świątyni i przy kapliczkach.
Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą transmitowane na naszej parafialnej stronie na facebooku. Pamiętajmy jednak, że transmisja celebracji liturgicznych może być pomocą w przeżywaniu tych dni i w podtrzymaniu więzi ze wspólnotą parafialną, ale nie w oglądaniu transmisji leży istota. Święty Jan Paweł II w liście o świętowaniu niedzieli napisał: „ci z wiernych, którzy z powodu choroby, niesprawności lub innej ważnej przyczyny nie mogą wziąć udziału w Eucharystii, winni dołożyć starań, aby jak najpełniej uczestniczyć z oddalenia w liturgii niedzielnej Mszy św., najlepiej przez lekturę czytań i modlitw mszalnych przewidzianych na ten dzień, a także przez wzbudzenie w sobie pragnienia Eucharystii”. Niech nasze domy staną się miejscami celebracji Triduum Paschalnego. Gorąco zachęcam do skorzystania z dostępnych w internecie materiałów, które mogą pomóc w tym rodzinnym przeżywaniu i celebrowaniu Triduum. Szczególnie polecam #TRIDUUMwDOMU przygotowane przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej oraz Duszpasterstwo Akademickie Patmos Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie  i darmowy e-book Wielkanoc w domu przygotowany przez redakcję „Przewodnika Katolickiego” i dostępny w wersji na tablety i smartfony oraz do wydrukowania w domu.

3. Program celebracji liturgicznych w Triduum Paschalnym i Wielkanocy: Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 18.00. W Wielki Piątek przez cały dzień do godz. 17.30 będzie otwarta krata do kościoła, aby umożliwić osobiste odprawienie Drogi Krzyżowej. W Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów przed kościołem co 30 minut od godz. 09.00 do 12.00, a od godz. 13.00 przy kapliczkach i krzyżach na terenie parafii: godz. 13.00 – kapliczka św. Józefa w Wieńcu-Zalesie, godz. 13.30 – kapliczka Matki Bożej w Wieńcu-Zalesie, godz. 14.00 – kapliczka Matki Bożej w Machnaczu, godz. 14.30 – krzyż w Machnaczu naprzeciwko Szkoły Podstawowej w Wieńcu, godz. 15.00 – krzyż w Wolicy, inne miejsca zostaną podane po uzgodnieniu za pośrednictwem sołtysów lub radnych parafialnych. Przez cały dzień od godz. 09.00 do 19.00 będzie możliwość adoracji przy Grobie Pańskim – proszę o zgłaszanie się do p. Bogusławy Młynarczyk tel. 694 266 455 osób indywidualnych pragnących trwać na modlitwie przy Panu Jezusie i gotowych pełnić dyżur w kościele. Proszę o ścisłe przestrzeganie ograniczenia do 18 osób liczby obecnych w kościele. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00 – na jej zakończenie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem ze schodów przed kościołem bez procesji wokół świątyni. W Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. o godz. 09.00 i o godz. 12.00.

4. Przedświąteczne odwiedziny z Komunią Świętą osób starszych i chorych w domach w Wielki Wtorek od godz. 10.00. Z powodu stanu epidemii odwiedziny tylko na wyraźną prośbę chorych i przy zgodzie rodziny, z którą mieszkają, z zachowaniem norm sanitarnych. Zgłoszenia chorych w zakrystii, telefonicznie lub mailowo.

5. Bardzo dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na tacę inwestycyjną – zebraliśmy 1407,70 zł. Na ręce p. Romany Jankowskiej składam podziękowanie członkom parafialnego zespołu charytatywnego za przygotowanie paczek świątecznych dla starszych i potrzebujących osób z naszej wspólnoty oraz tym, którzy wspomogli to przedsięwzięcie. Dziękuję także rodzinom i osobom indywidualnym za troskę o utrzymanie parafii i wpłaty na nasze konto bankowe. Wyrażam wdzięczność p. Grzegorzowi Adamskiemu za przygotowanie pięknej palmy do kościoła oraz jego zespołowi z Kątów za posprzątanie świątyni i przygotowanie jej do niedzielnej liturgii. Dziś zbieramy ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego. Ewentualną nadwyżkę przeznaczymy na pokrycie kosztu kupna nowej gotyckiej monstrancji dla naszej parafii. Na ten cel zostaną także przeznaczone pieniądze zbierane przy okazji święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Koszt samej monstrancji to 6900 zł. Monstrancja po raz pierwszy zostanie użyta do wystawienia Najświętszego Sakramentu na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Tron do monstrancji będzie darem dzieci przystępujących w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej.

6. Na stoliku w kruchcie wyłożony jest nowy marcowy numer bezpłatnej gazety ewangelizacyjnej Dobre Nowiny”. Zachęcam do zabrania i lektury. W zakrystii można nabyć nowy numer tygodnika „Idziemy” z dodatkiem diecezjalnym „Ład Boży”.

7. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Łukasz Gałka, zam. Wieniec-Zalesie – Patrycja Czarnecka, zam. Iława.

8. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Barbara Zaborowska z Wieńca i śp. Roman Wnuk z Wieńca-Zalesie. Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…