1. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus uczy nas pokory na modlitwie i ostrzega przed samozadowoleniem. Ten kto zwrócony jest ku samemu sobie oddaje cześć samemu sobie i nie jest w stanie przyjąć od Boga daru miłosierdzia. W rzeczywistości Bóg dla niego jest nieistotny i niepotrzebny, niczego nie może od Niego przyjąć ani się nauczyć, dobrze zna dobro i zło, a tym złem są inni. Czy staję przed Bogiem ze skruszonym sercem i świadomością własnej grzeszności? Jak mogę zachować pokorę pomimo moich dobrych czynów i starań?
2. Dziś przeżywamy Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna Tydzień Misyjny. „W istocie w tym Światowym Dniu Misyjnym – pisze Ojciec Święty Franciszek w swoim orędziu na dzisiejszy dzień – wszyscy jesteśmy zaproszeni do „wyjścia” jako uczniowie-misjonarze, każdy oddając na tę służbę swoje talenty, swoją kreatywność, swoją mądrość i doświadczenie, aby nieść orędzie Bożej czułości i współczucia całej rodzinie ludzkiej. Na mocy nakazu misyjnego Kościół troszczy się o tych, którzy nie znają Ewangelii, bo pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do doświadczenia miłości Pana”. Dziękuję Karolinie Wojciechowskiej i jej Rodzicom oraz Anecie Jabłońskiej za przygotowanie wystawy misyjnej. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego we wszystkich świątyniach tradycyjnie są zbierane pieniądze na pomoc dla ok. 1200 najbiedniejszych diecezji na świecie. Jest to największa akcja solidarności na świecie. Zbiórka w Niedzielę Misyjną umożliwia pracę duszpasterską i socjalną Kościoła w najbiedniejszych częściach świata oraz pomaga wcielać w życie różne projekty społeczne jak budowa kościołów, ośrodków zdrowia czy kształcenie seminarzystów i katechistów. PDRW w Polsce przekazały w ub.r. na pomoc dla Kościoła misyjnego ponad 1 mln dolarów. W 97 krajach świata pracuje obecnie 2007 misjonarzy z Polski, w tym 56 osób świeckich. W drugą niedzielę grudnia będziemy gościć w naszej wspólnocie przedstawicieli Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.
3. Bardzo dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na tacę inwestycyjną.
4. Wynik liczenia wiernych w naszym kościele w niedzielę 16 października: 351 osób powyżej 7 roku życia na trzech Mszach św. w parafii liczącej ok. 2400 mieszkańców czyli 17,8 % z liczby parafian zobowiązanych do uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii.
5. W środę odbyło się spotkanie Rady Parafialnej. Dokonaliśmy wraz z Radą podsumowania Ewangelizacyjnych Misji Parafialnych – ważne jest, aby to doświadczenie pogłębiać i kontynuować (modlitwa przy kapliczkach, adoracja Najświętszego Sakramentu, kurs Alpha, przygotowania do powstania parafialnych komórek ewangelizacyjnych). Refleksji wymaga bardzo niska frekwencja w Mszy św. niedzielnej w naszym kościele. Rada podjęła decyzję o rezygnacji ze wszystkich, także tradycyjnych zbiórek funduszy po domach (opłatek, kwiaty do Grobu Pańskiego), aby nie stwarzać dodatkowej bariery w zbliżeniu się do Chrystusa dla niewierzących oraz nie czujących żadnej odpowiedzialności za kościół i wspólnotę mieszkańców naszej parafii. Będziemy szukać nowych form utrzymania parafii i kościoła (powołanie Rady Ekonomicznej). Poważnym problemem jest też utrzymanie cmentarza parafialnego – szczegółowa informacja o tym w przyszłą niedzielę. W trakcie rekolekcji adwentowych w niedzielę 27 listopada odbędzie się szkolenie Rady Parafialnej. Procesja z Najświętszym Sakramentem, którą rozpoczynaliśmy Adwent i nowy rok liturgiczny została przeniesiona na Niedzielę Chrystusa Króla (w tym roku 20 listopada).
6. Spotkanie dla młodzieży podtrzymującej swoją decyzję przygotowania się do sakramentu bierzmowania w piątek o godz. 16.30 w kościele. Także w piątek o godz. 18.00 w Kruszynie dekanalne spotkanie młodzieży.
7. Obłóczyny alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku odbędą się w sobotę o godz. 13.30 w Bazylice Katedralnej. Wśród tej grupy jest nasz parafianin Hubert Roszak. Polecamy go w naszych modlitwach i zapraszamy do udziału w tej uroczystości.
8. Porządek Mszy św. i nabożeństw w uroczystość Wszystkich Świętych tak jak w ubiegłych latach: Msza św. w kościele o godzinie 09.00, a o godz. 12.00 procesja połączona z wypominkami i modlitwą za zmarłych i Msza św. na cmentarzu. W Dzień Zaduszny: Msza św. w kościele o godzinie 09.00, a o godz. 16.30 procesja różańcowa z lampionami i świecami od bramy cmentarza i Msza św. zbiorowa za zmarłych w kaplicy na cmentarzu. Można także zamawiać wypominki za swych bliskich zmarłych: całoroczne i jednorazowe na cmentarzu oraz dołączyć intencję za swoich zmarłych do Mszy św. w Dzień Zaduszny.
9. Pielgrzymka na Jasną Górę i do sanktuarium narodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli odbędzie się zgodnie z zapowiedzią 11 listopada. Koszt 60 zł. Zapisy u p. Romany Jankowskiej w sklepie przy ul. Brzeskiej 3 – tel. 607523309.
10.W zakrystii można nabyć kalendarze na 2017 rok oraz książeczkę Jak odmawiać różaniec.