1. W dzisiejszą niedzielę w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, którego hasłem w tym roku jest „Z Ewangelią do narodów”. Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą fundusz solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dzisiaj także przypada 30 rocznica męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Natomiast w Watykanie papież Franciszek dokonuje dziś beatyfikacji papieża Pawła VI, kończąc w ten sposób III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które od 5 października obradowało na temat rodziny.

2. W dzisiejszą niedzielę w całej Polsce przeprowadzane jest badanie niedzielnych praktyk religijnych tzw. dominicantes i communicantes. Liczymy ilość wiernych, mężczyzn i kobiet, uczestniczących w niedzielnej Mszy Św. i przystępujących do Komunii Św.

3. Dzisiejsza niedziela to także dzień zbiórki na cele inwestycyjno-remontowe w naszej parafii. Trwają prace wokół kościoła – kostka, ławki. Przy tej okazji chcemy także wyremontować schody przed głównym wejściem do świątyni i zrobić podjazd dla wózków. W toku są także prace konserwatorskie przy głównym ołtarzu i obrazie św. Mikołaja – ich zakończenie ma nastąpić do końca listopada.  Bardzo dziękuję za ofiary składane na ten cel.

4. Dziękuję za ofiary złożone na Dzieło Nowego Tysiąclecia z okazji Dnia Papieskiego.

5. Nabożeństwa różańcowe codziennie pół godziny przed Mszą św. – od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. W sobotę z powodu wyjazdu na pielgrzymkę na Jasną Górę nie będzie nabożeństwa różańcowego w kościele. Modlitwę różańcową w najbliższym tygodniu ofiarujemy w intencji misji.

6. Pielgrzymka autobusowa na Jasną Górę – wyjazd o godz. 8.30 z placu przed kościołem, wyjazd z Częstochowy po Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00. Będziemy uczestniczyć w Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 14.00, zwiedzać z przewodnikiem Jasną Górę, planowane jest także spotkanie z o. Kamilem Szustakiem OSPPE – duszpasterzem akademickim i dyrektorem Radia Jasna Góra.

7. Zbliżają się dni naszej szczególnej pamięci o zmarłych. W związku z tym apeluję o uporządkowanie grobów bliskich i zachowanie właściwego porządku na cmentarzu. Raz jeszcze pragnę podkreślić, że każdy z nas jest czasowym gospodarzem tego miejsca. Nie pozwalajmy na naganne zachowania, reagujmy na wszelkie przejawy braku szacunku dla tej „świętej ziemi”. Pan Kościelny, który administruje i troszczy się o nasz cmentarz parafialny  rozpoczął rozkładanie na grobach, które są nieopłacone lub mają nieznany status prawny kartek z prośbą o kontakt. Proszę o przyjęcie ich ze zrozumieniem i życzliwością, a przy spotkaniu można wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

9. Zachęcam do uczestnictwa w liturgii uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W uroczystość Wszystkich Świętych Msze Święte o godz. 9.00 w kościele i o godz. 12.00 procesja i Msza na cmentarzu. We Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny, ponieważ przypada on w tym roku w niedzielę, Msze św. tak jak 1 listopada: o godz. 9.00 w kościele i o godz. 12.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych w kaplicy na cmentarzu.

10. Można zamawiać wypominki za swych bliskich zmarłych: całoroczne i jednorazowe na cmentarzu oraz dołączyć intencję za swoich zmarłych do Mszy św. w Dzień Zaduszny.  Tradycja tej formy modlitwy błagalnej za zmarłych sięga X wieku, a korzenie starożytności. Są one wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej księdze życia. Znaczenie wypominek jest tym większe, że podobnie jak w starożytności, tak i dzisiaj, związane są one z Eucharystią. „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba” (św. Jan Paweł II).
Wypominki roczne są modlitewnym przywołaniem naszych zmarłych w każdą niedzielę roku i włączeniem ich w ofiarę Mszy św. niedzielnej w obecności całej wspólnoty parafialnej.
Wypominki jednorazowe natomiast przywołują modlitewnie naszych zmarłych w dzień Wszystkich Świętych w czasie modlitewnej procesji po cmentarzu.

11. W „Przewodniku Katolickim” dużo ciekawych artykułów – m.in. o beatyfikowanym dziś papieżu Pawle VI, bł. ks. Jerzym Popiełuszce, duszpasterstwie małżeństw oraz ciekawy wywiad z Mary Wegner, która spędziła 22 miesiące w kanadyjskim więzieniu za obronę życia.