
1. Dzisiaj pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godzinie 16.30 odprawiamy Drogę Krzyżową, a w niedziele Gorzkie Żale: dziś na zakończeniu obu Mszy św., w przyszłą niedzielę w ramach rekolekcji o godz. 15.00, a w następne niedziele Wielkiego Postu po sumie o godz. 11.30. Już za tydzień, w niedzielę 24 lutego rozpoczniemy nasze rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je o. Jacek Dubel CSsR z Torunia – Przewodniczący Senatu Ogólnopolskiego Porozumienia Katolickich Kerygmatycznych Szkół Nowej Ewangelizacji; Członek Zespołu d.s. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski wraz z ekipą ze Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej. W niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00 zapraszamy na specjalne spotkanie młodzież ze szkół średnich, studentów, młodzież pracującą oraz przygotowujących się do bierzmowania. O godz. 15.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, a po nim zapraszamy na spotkanie na plebanii sołtysów, odpowiedzialnych za poszczególne grupy w parafii i wszystkich chcących głębiej zaangażować się w życie parafii i podjąć za nią większą odpowiedzialność. W tygodniu, od poniedziałku do środy, Msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą sprawowane o godz. 9.00 i 19.00. Spowiedź będzie w środę, w ostatni dzień rekolekcji.
2. Bardzo dziękuję za ofiary zbierane dziś na prace remontowe i inwestycje w naszej parafii. Nadal trwają prace w budynku domu parafialnego-plebanii. Ponownie uzupełniliśmy też uszkodzone elementy ogrodzenia cmentarza. W tych dniach otrzymaliśmy także decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisaniu do rejestru zabytków ołtarza z naszej świątyni wraz z wszystkimi figurami, obrazu świętego Mikołaja, sukienki obrazu Matki Bożej oraz konfesjonałów. Pozwoli to nam starać się o fundusze na ich renowację.
3. W minionym tygodniu, w poniedziałek zakończyliśmy już wizytę duszpasterską – kolędę. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy okazali mi pomoc w jej rozplanowaniu, służyli podwózką, serdecznie przyjmowali mnie w swoich domach, modlili się wraz ze mną, dzielili się swoimi radościami, problemami, nadziejami, a w wielu wypadkach także troską o parafię. Zostałem przyjęty w 642 domach i mieszkaniach. Tylko drzwi kilkunastu domów zastałem zamknięte, a w jednym przypadku bardzo grzecznie odmownie podziękowano mi za wizytę. Wyrażam moją wdzięczność także za ofiary składane przy okazji kolędy. Po uregulowaniu zobowiązań naszej parafii w stosunku do instytucji diecezjalnych zostaną one w całości przeznaczone na pokrycie kosztów remontu domu parafialnego-plebanii.
4. W tym tygodniu, w piątek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Święto jest okazją do wyrażenia czci świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie w sposób szczególny o Ojcu Świętym Benedykcie XVI i prośmy o dobry wybór jego następcy.
5. Także w piątek, po zakończeniu Mszy św. chciałbym zaprosić do domu parafialnego na pierwsze spotkanie grupy biblijnej. Przedmiotem naszych spotkań będzie wspólnotowa, modlitewna i ukierunkowana na nawrócenie lektura Ewangelii św. Marka. Ewangelia według św. Marka jest praktycznym podręcznikiem dla tych członków pierwszych wspólnot, którzy rozpoczęli przygotowanie do sakramentu chrztu. Wprowadza ona w istotę doświadczenia chrześcijańskiego, pragnie pomóc w spotkaniu z osobą Jezusa Chrystusa i w odpowiedzi na pytanie: kim On jest?
6. Za tydzień Niedziela AD GENTES. Jest to dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Na zakończenie Mszy św. będziemy zbierać do puszek ofiary na misje.
7. Trwają zapisy na pielgrzymkę na Litwę do sanktuariów w Ostrej Bramie, Szydłowie i na Górze Krzyży. Termin: od 1 do 5 maja. W programie także zwiedzanie z przewodnikiem Wilna oraz Kowna i Trok. Koszt obejmujący przejazd autobusem, ubezpieczenie, cztery noclegi w hotelu VELGA w Wilnie (3-4 km od centrum Starego Miasta, pokoje 2-3 osobowe z łazienką, obsługa w j. polskim) wraz ze śniadaniem i obiadokolacją, przewodnika, parkingi, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów to 780 zł. Przy zapisie wpłata 350 zł – pozostała kwota do 10 kwietnia.
8. Bardzo dziękuję za posprzątanie i przygotowanie kościoła do dzisiejszej liturgii mieszkańcom ulicy Szkolnej wraz z sąsiednimi ulicami. Wyrażam także wdzięczność twórcom dekoracji wielkopostnej w naszej świątyni. W imieniu całej naszej wspólnoty serdeczne Bóg zapłać!
9. Jest do nabycia nowy numer „Przewodnika Katolickiego”.