Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Maroko 8-18.09.2026

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma, transmitowana online na żywo na stronie parafii na Facebooku

W dni powszednie: według ogłoszeń – w trakcie wizyty duszpasterskiej o godz. 09.00 lub 16.00; w soboty Msza z niedzieli o godz. 18.00. Uwaga! W sobotę 20 czerwca ze względu na bierzmowanie w Brześciu nie będzie Mszy o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie.

Kancelaria

Kancelaria parafialna – czynna tylko w nagłych przypadkach po uprzednim umówieniu się przez telefon. Opiekę nad cmentarzem sprawuje Damian Wiśniewski – tel. 516 928 564.

Boczne wejście do kościoła z podjazdem dla wózków otwarte jest pół godziny przed liturgią. W przypadku potrzeby pomocy osobom starszym lub niepełnosprawnym w wejściu do kościoła prosimy o zgłoszenie w zakrystii lub telefoniczne na numer parafii 518014546.

 

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Parafia

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

czerwiec 2026
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

1. „Wy jesteście solą ziemi… Wy jesteście światłem świata” (Mt 5,13-14). Te słowa skierowane przez Jezusa do Jego uczniów są dla nas wszystkich zaproszeniem i wyzwaniem. Jak możemy być solą i światłem dla naszego świata? Jak uczynić nasze dobre czyny widzialnymi i jednocześnie nie popaść w próżność? Jak sprawić, aby blask miłości bijący od krzyża Chrystusa przeniknął wszystkie wymiary naszego życia wspólnotowego i społecznego?

2. Wczoraj, 8 lutego minęła 35 rocznica śmierci ks. Romana Jałocho – długoletniego proboszcza i budowniczego naszej świątyni. Msza św. w jego intencji dziś o godz. 12.00. Po Mszy zawieziemy symboliczną wiązankę kwiatów na jego grób w kwaterze kapłańskiej na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku. Gorąco zachęcam wszystkich właścicieli samochodów, którzy będą udawać się na cmentarz do Włocławka i mają wolne miejsca, aby zabrali ze sobą osoby, które chciałyby się tam udać, a nie dysponują własnymi środkami transportu.
Ks. Roman Jałocho urodził się 23 marca 1906 r. w Częstochowie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w Sarnach, w 1928 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łucku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Adolfa Szelążka 24 czerwca 1934 r. Do wybuchu II Wojny Światowej pracował we Włodzimierzu Wołyńskim (1935-1936), Uściłógu (1936) i Białozórce (pow. Krzemieniec; 1936-1939). Po 17 września 1939 r., ratując się przed aresztowaniem przez Sowietów, wyjechał do Generalnej Guberni i osiadł w parafii Szaniec k. Buska Zdroju. W 1945 r. przybył do diecezji włocławskiej, gdzie został proboszczem w Wieńcu i pełnił tę funkcję aż do przejścia na emeryturę 17 czerwca 1979 r. Jako proboszcz w Wieńcu z wielkim zaangażowaniem i poświęcając na ten cel wszystkie dostępne środki wybudował nową świątynię na fundamentach poprzedniego kościoła, wysadzonego w powietrze przez Niemców w 1941 r. Zmarł we Włocławku 8 lutego 1985 r. i zgodnie ze swoją wolą został pochowany w kwaterze kapłańskiej na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku. Do końca pozostał kapłanem diecezji łuckiej i nie starał się o inkardynację do diecezji włocławskiej.

3. Jutro, w poniedziałek 10 lutego, w liturgii wspominamy św. Scholastykę (†542), dziewicę, siostrę św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu. Pamiętajmy w tym dniu o Siostrach Benedyktynkach z Żarnowca, które na co dzień wspierają nas swoją modlitwą.

4. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, wobec tych, których mamy bardzo blisko siebie, i wobec tych, których prawie nie znamy.

5. W piątek, 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Tego samego dnia tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż mimo tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Wspominany jest jako m.in. patron zakochanych. Niech to będzie okazja także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają.

6. Przyszła niedziela to trzecia niedziela miesiąca – dzień zbiórki na cele inwestycyjno-remontowe w naszej parafii. W ubiegłą niedzielę na pomoc klasztorom kontemplacyjnym zebraliśmy do puszek 229,34 zł. Za wszystkie ofiary serdeczne „Bóg zapłać”.

7. W czwartek dobiegły końca odwiedziny duszpasterskie. Dziś jeszcze kolęda uzupełniająca od godz. 16.00. Bardzo dziękuję za życzliwe przyjęcie mnie w swoich domach, wspólną modlitwę i rozmowy, ofiary złożone na potrzeby naszej parafii. W przyszłą niedzielę przedstawię sprawozdanie kolędowe.

8. Bardzo dziękuję za posprzątanie kościoła i udekorowanie kwiatami grupie p. Małgorzaty Pałczyńskiej z Gustorzyna i Wolicy. W tym tygodniu dyżur przejmuje grupa p. Daromiły Pietrzak z Bachórki (Kryńska).