Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna w tym tygodniu czynna od poniedziałku do piątku po Mszy o godz. 18.00.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia naszego kościoła. To święto naszej wspólnoty, która gromadzi się w tej świątyni. To jej obrazem jest nasz kościół parafialny, zbudowany na miejscu 6 poprzednich świątyń – ostatnia, murowana została wysadzona przez Niemców w 1941 roku. Kamień węgielny pod budowę naszej świątyni został położony i poświęcony 11 maja 1958 roku przez biskupa Antoniego Pawłowskiego. Jak czytamy w kronice parafialnej: „Świątynia wzniesiona została dzięki olbrzymiemu wkładowi pracy parafian i księdza proboszcza [Romana Jałocho], który przez ofiarną pracę fizyczną, troskę i przeznaczenie wszystkich swych dochodów osobistych na budowę, był natchnieniem całej parafii”. W 1962 roku odwiedził budowę świątyni arcybiskup metropolita wrocławski Bolesław Kominek, który spontanicznie nazwał ją „bohaterskim wyczynem parafii”. Mury budującej się jeszcze świątyni zostały poświęcone 23 czerwca 1962 roku przez bpa Antoniego Pawłowskiego, który nowemu kościołowi i parafii nadał wezwanie Przemienienia Pańskiego. Pierwsza Msza św. parafialna została odprawiona w niej w noc Bożego Narodzenia 1964 roku. Poświęcenia czynnego już kościoła dokonał 5 września 2004 roku bp Wiesław Mering. Przed nami dzieło kontynuacji prac przy naszym kościele, ale i wielkie dzieło odbudowy i ożywienia naszej wspólnoty parafialnej. Po zakończeniu Mszy św. przed kościołem uczestnicy kursu ALFA w naszej parafii będą rozdawać ulotki z zaproszeniem do nowej edycji tego kursu, który rozpocznie się 16 października. Polecam także lekturę książki „Odbudowana”, którą można nabyć w promocyjnej cenie 30 zł.

2. Jednocześnie z rocznicą poświęcenia własnego kościoła w naszej wspólnocie parafialnej świętujemy dziś także dożynkiświęto dziękczynienia za plony oraz za wszystko czym zostaliśmy obdarowani w tym roku, za wszelkie dobro, jakie stało się naszym udziałem oraz za naszym pośrednictwem zaistniało w życiu innych – w naszych rodzinach, społeczności, parafii. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania uroczystości dożynkowych i odpowiedzieli na zaproszenie do wzięcia w nich udziału –  imiennie dziś tylko osobom i instytucjom spoza parafii: dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury Agacie Kubajka i komendantowi 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Toruniu pułkownikowi Erykowi Hoffmannowi. Głęboko wierzę, że pomimo wszelkich trudności, nasze świętowanie przyczyni się do odkrywania tego wielkiego i często niedocenianego daru jakim jest nasza przynależność do Kościoła. Odkrywajmy go, cieszmy się nim i bierzmy za niego współodpowiedzialność, włączając się czynnie w życie naszej wspólnoty parafialnej. Po zakończeniu Mszy św. dożynkowej zapraszam do wspólnego świętowania na placu przed domem parafialnym.

3. Dziś w kościołach w Polsce czytany list biskupów poświęcony roli prawdy w odpowiedzialnym wychowaniu oraz w życiu społecznym, narodowym i państwowym. Pasterze Kościoła w Polsce apelują do rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy: Nie bójcie się prawdy! Dążcie do niej z odwagą i zapałem! Uczcie jej innych! Wychowujcie do niej wszystkich, których Wam Pan Bóg powierzył! Nie dajcie się zwieść namiastkami prawdy czy półprawdami! Brońcie się przed manipulacją ze strony tych, którzy są niechętni Chrystusowi i Jego Kościołowi. Nie oni mają być dla Was wzorami i autorytetami, ale Jezus Chrystus – nasz Pan i Zbawiciel, który oddał swoje życie za prawdę i sam o sobie mówi, że jest „drogą i prawdą, i życiem”. Zdobywajcie umiejętność stawania w prawdzie o sobie poprzez częsty i rzetelny rachunek sumienia oraz przez regularne przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania! Tylko wtedy poznacie autentyczną radość, wynikającą z doświadczania słów Pana Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32).

4. Witamy w naszej wspólnocie ks. diakona Dariusza Przybyłowskiego, który we wrześniu oraz w okresie Wielkiego Postu będzie odbywał praktykę duszpasterską w naszej parafii. Księdzu diakonowi, który pochodzi z Sompolna, życzymy, aby od pierwszych chwil poczuł się u nas jak w swojej nowej rodzinie, a odkrywając także i nasze słabości jeszcze bardziej zapragnął służyć Panu Bogu, Kościołowi, siostrom i braciom.

5. W najbliższy poniedziałek, 8 września, celebrujemy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, zwane popularnie w Polsce świętem „Matki Bożej Siewnej”, gdyż dopiero po tym święcie obsiewano pola, mieszając ziarno przeznaczone do siewu z tym wyłuskanym z kłosów poświęconych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

6. Zbiórka ministrantów – czwartek godz. 16.30, a próba scholi – w ten sam dzień o godz. 17.30. W najbliższą sobotę w Konecku odbędzie się spotkanie służby liturgicznej dwóch dekanatów. Początek o godz. 10.00 – szczegóły uzgodnimy w czwartek.

7. Wszystkich chętnych zapraszam na spotkania biblijne poświęcone w tym roku wspólnotowej i modlitewnej lekturze Ewangelii św. Marka. Pierwsze spotkanie w najbliższy piątek godz. 19.00.

8. W przyszłą niedzielę, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Pamiętajmy, że krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie! Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei.

9. Dzieci z klas 1-3 pragnące przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców zapraszam w przyszłą niedzielę 14 września na Mszę św. o godz. 13.00. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie zapoznające z wymaganiami, jakie stawia Kościół dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzicom i zapisy do przyjęcia tego sakramentu w naszej parafii.

10. W nocy z soboty na niedzielę na naszym cmentarzu nieznaniu sprawcy wyrwali i ukradli dwa reflektory oświetlające kaplicę. Jeśli uda nam się zgromadzić potrzebne fundusze, m.in. dzięki zaległym opłatom za groby, aby zapobiec dalszym aktom profanacji i kradzieży, będziemy chcieli założyć na cmentarzu monitoring.