1. W naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy dziś uroczystość odpustową Przemienienia Pańskiego. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. Pamiętajmy, że tym co stanowi o wyjątkowości i sensie uroczystości odpustowej to możliwość uzyskania w tym dniu w naszym kościele parafialnym odpustu zupełnego czyli darowania przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Można go uzyskać dla siebie lub dla zmarłych, którzy w czyśćcu dopełniają zadośćuczynienia za popełnione przez siebie grzechy, by dojść do doskonałej miłości. Odpust zupełny jest całkowitym uleczeniem ran będących skutkiem grzechu, jest oczyszczeniem ludzkiego „ja” z tego wszystkiego, co nie pozwala człowiekowi na pełną wspólnotę z Bogiem. Uzyskanie odpustu zależy od wypełnienia określonych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., modlitwa według intencji Ojca Świętego oraz wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Skorzystajmy z tego daru Bożego miłosierdzia.

3. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszej uroczystości patronalnej: naszemu Gościowi z Ostrej Bramy z Wilna, a dzisiejszemu kaznodziei i sumiście – Księdzu Prałatowi Janowi Kasiukiewiczowi oraz Przyjaciołom, którzy wraz nimi przybyli do nas z Wilna, ks. dr. Piotrowi Stoleckiemu, który w piątek i dziś służył posługą w konfesjonale, księżom z dekanatu i sąsiedztwa, osobom, które odpowiedziały na apel o pomoc w sprzątaniu naszej świątyni, autorom okolicznościowej dekoracji, służbie liturgicznej, lektorom, asyście, strażakom, naszej pani organistce i panu kościelnemu oraz wszystkim, którzy mieli jakikolwiek udział w oprawie naszej liturgii.

4. Podczas sumy odpustowej dokonaliśmy poświęcenia odnowionych feretronów, wydobytych z piwnicy pod kościołem. Po rozpoczęciu prac konserwatorskich stan feretronów okazał się dużo gorszy niż dało się to ocenić przy powierzchownych oględzinach, ale tym bardziej naglący stał się wysiłek włożony w ich ocalenie i przywrócenie do dawnej świetności. Wiązało się to także z dużo wyższymi niż przewidywaliśmy kosztami renowacji. Jeszcze raz dziękuję za ofiary złożone na ten cel przy okazji rozprowadzania opłatka przed świętami Bożego Narodzenia oraz wyrażam naszą wdzięczność osobom, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Bardzo cieszę się, że znalazły się także osoby chętne do zaopiekowania się odnowionymi feretronami i noszenia ich w procesji, troszcząc się także i o własny jednakowy strój.

5. W najbliższą środę 7 sierpnia na godz. 19.00 zapraszam do domu parafialnego członków Rady Parafialnej, sołtysów oraz wszystkie osoby chętne do włączenia się w przygotowanie i przeprowadzenie dożynek parafialnych, które odbędą się w niedzielę 1 września.

6. We wtorek  6 sierpnia, po Mszy św. o godz. 06.00 z włocławskiej katedry wyruszy Piesza Pielgrzymka Włocławska na Jasną Górę. Informacje na temat pielgrzymki na plakacie  i na stronie internetowej: www.pielgrzymkawloclawska.pl.

7. Główne tematy najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego” do nabycia przy wyjściu z kościoła to tętniące wiarą Rio – próba podsumowania Światowych Dni Młodzieży, które po raz kolejny pokazały, że w młodzieży drzemie ogromna siła wiary i przywiązanie do Chrystusowego Kościoła; dusznicka historia Fryderyka Chopina oraz stan finansów naszego państwa i w jaki sposób rząd walczy z pogłębiającym się kryzysem gospodarki. Jest także do nabycia nowy numer „Naszej Arki” – tym razem poświęcony postaci św. Jacka oraz numer specjalny tego pisma poświęcony kolejnej prawdzie wyznania wiary w nauczaniu Jana Pawła II.