
1. Dlaczego tak trudno nam wybrać Boga ponad wszystko i w naszym życiu usiłujemy pogodzić służbę Bogu i mamonie? Dopóki Duch Święty nie przekona nas o miłości Boga, dopóty nie poczujemy się prawdziwie wolni, lecz będziemy wewnętrznie podzieleni, chwiejni. Bóg, nie zrażając się naszymi kryzysami, zwątpieniami, poczuciem osamotnienia, nie przestaje powtarzać: Ja nie zapomnę o tobie. Jak możemy odzyskać zaufanie do Boga i bliźniego w świecie podejrzeń i nieufności?
2. Dzisiaj rozpoczynamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.
3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 1 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 10.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem.
4. Na zakończenie Mszy św. w Środę Popielcową będzie można otrzymać Zdrapkę Wielkopostną. Zdrapka to pomysł na osobiste przygotowanie do Wielkanocy w natłoku codziennych spraw. A w każdym dniu można skupić się na małym fragmencie życia w drodze. Począwszy od 1 Marca, od Środy Popielcowej aż do Poniedziałku Wielkanocnego pod każdym dniem na kalendarzu czekają różne niespodzianki, oczywiście z rodzaju takich które zaleca się w Wielkim Poście czyli będzie: jałmużna, post, modlitwa w duchu nowej ewangelizacji
5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
6. W środę 1 marca przypada również Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.
7. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszym kościele Droga Krzyżowa o godz. 16.45 – dzieci i 17.30 – dorośli i młodzież, a w niedziele o godz. 16.30 Gorzkie Żale.
8. Pamiętajmy, że w okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a przez nas nienaprawione. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet najlżejszego, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu oraz za udział w nabożeństwie drogi krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w gorzkich żalach oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.
9. W tym tygodniu przypada Pierwszy Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16.30. Na zakończenie Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16.45 Komunia św. Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych o godz. 17.30 – z rozważaniami na dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 09.00 i w sobotę od godz. 10.00 według stałego porządku.