Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

W dni powszednie: według ogłoszeń, zwykle o godz. 18.00; w soboty Msza z niedzieli o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna w tym tygodniu czynna od poniedziałku do piątku po Mszy o godz. 18.00.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: parafiawieniec@gmail.com

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
  1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Te trzy dni od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli Zmartwychwstania stanowią jedno święto. W jedności Triduum Paschalnego kryje się sedno chrześcijańskiego przesłania: życie rodzi się ze śmierci. Celebrując zbawcze wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, stajemy się ich uczestnikami. Odkrywamy, że stało się to ze względu na nas, dla naszego zbawienia. Dla chrześcijan nie ma nic ważniejszego, nic bardziej godnego świętowania. Jak niedziela zajmuje główne miejsce w tygodniu, tak Triduum Paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego. Przeżyjmy ten wyjątkowy czas jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku, biorąc czynny udział w bogatej liturgii.
  2. Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. Wspominamy w tym dniu ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości bliźniego, której wzór daje Chrystus. Tego dnia sprawuje się tylko jedną Eucharystię – Mszę Wieczerzy Pańskiej. W naszym kościele rozpocznie się ona o godz. 18.00. Niezwykle wymownym elementem tej liturgii, przypominającym o nierozerwalnym związku Eucharystii z miłością bliźniego i powołaniu Kościoła do służby człowiekowi jest obrzęd obmycia nóg następujący po homilii. Bardzo gorąco proszę o udział w nim panie i panów sołtysów, odpowiedzialnych za wszystkie grupy w parafii, wszystkich członków naszej tymczasowej Rady Parafialnej. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą, która symbolizuje modlitwę w Ogrójcu Pana Jezusa, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania. Zachęcam do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00.
  3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00, wcześniej Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa o godzinie 15.00. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji Krzyża będą przeznaczone tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie będziemy mogli go adorować do godz. 21.00.
  4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o pełnych godzinach od godz. 9.00 do 12.00 oraz o godz. 15.00 poprzedzone Koronką do Bożego Miłosierdzia. Przez cały dzień będzie możliwość adoracji przy Grobie Pańskim.
  5. W sobotni wieczór liturgią Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 rozpoczniemy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest ona najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. Celem Wielkiego Postu było przygotowanie do głębokiego przeżycia tej wielkanocnej Eucharystii. Liturgia Wigilii Paschalnej jest celebrowaniem tajemnicy nowego życia, które przynosi zmartwychwstały Chrystus. Składa się z czterech części. Każda z nich koncentruje się na innym symbolu nowego życia: świetle, słowie, wodzie i uczcie. Na liturgię, która rozpocznie się od obrzędu poświęcenia ognia przed świątynią, przynosimy ze sobą świece. Zgodnie z polską tradycją, ostatni element celebracji Zmartwychwstania – procesję rezurekcyjną przenosimy na niedzielny poranek i od niej rozpoczniemy uroczystą Mszę świętą o godz. 6.00. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 9.00.
  6. Gorąco zachęcam do licznego udziału w celebracjach liturgicznych Triduum Paschalnego. Do udziału w procesji rezurekcyjnej proszę asystę, dzieci do sypania kwiatków oraz straż. Strażaków proszę także o pełnienie warty przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek oraz jeśli była taka tradycja także w Wielką Sobotę. Próba asysty w sobotę po święceniu pokarmów o godz. 11.00. Natomiast ministrantów zapraszam na specjalną zbiórkę w środę o godz. 18.00.
  7. W czasie Triduum Paschalnego poza wyjątkowymi przypadkami na indywidualną prośbę zasadniczo nie będzie okazji do spowiedzi. Wszystkich, którzy chcą jeszcze skorzystać z sakramentu pokuty zapraszam w środę po Mszy św. o godz. 16.30. Przyjedzie także ks. Marek Kryska z Wieńca-Zdroju i będziemy spowiadać tak długo jak tylko będzie to potrzebne.
  8. Z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych oraz zalegającego śniegu organizatorzy XIII Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci zmienili termin wystawienie Misterium na niedzielę 7 kwietnia 2013r. W związku z tym przesuwamy na ten dzień nasz wyjazd. Godzina i miejsce odjazdu pozostają bez zmian. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc – chętnych zapraszam do zgłoszenia w kancelarii parafialnej lub do p. Romany Jankowskiej w sklepie przy ul. Brzeskiej.
  9. W ubiegłą niedzielę podczas specjalnej comiesięcznej kolekty na prace prowadzone w parafii zebraliśmy 409zł 61gr. oraz 205zł 93 gr. na tacę na budujące się świątynie w diecezji. Dziękuję także za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego. Z tych środków został zakupiony m.in. czerwony ornat poświęcony dziś przed rozpoczęciem procesji z palmami, potrzebny także do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Za wszystkie ofiary serdeczne „Bóg zapłać”.
  10. Bardzo dziękuję mieszkańcom Gustorzyna za przygotowanie kościoła do dzisiejszej liturgii.
  11. Są do nabycia świece na stół wielkanocny „CARITAS” – cena 10 zł oraz nowy numer „Przewodnika Katolickiego”.