1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Błogosławimy dziś palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. W sposób szczególny i bardzo uroczysty wyrazimy to w trakcie liturgii z udziałem naszych najmłodszych parafian, którą rozpoczniemy o godz. 12.00 przy kaplicy na cmentarzu. Przejdziemy ulicami naszej parafii i będziemy śpiewać i wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest naszym Królem, naszym Panem i Mesjaszem. Po Mszy Św. spotkanie rodziców dzieci przystępujących w Wielki Czwartek do Komunii Świętej Rocznicowej oraz rodziców i dzieci przystępujących w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej.
2. Dziś trzecia niedziela miesiąca – dzień zbiórki na cele inwestycyjne i remontowe w naszej parafii. Za wszystkie ofiary serdeczne Bóg zapłać.
3. Dziś o godz. 16.30 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.
4. Wyjazd do Bydgoszczy na Misterium Męki Pańskiej dziś o godz. 17.30 z parkingu przed kościołem. Wszystkie miejsca w autobusie są już zajęte.
5. Serdecznie dziękuję tym, którzy tak licznie wzięli udział w piątkowej Drodze Krzyżowej z Wieńca do Brzezia.
6. Bardzo dziękuję ks. dr Michałowi Sadowskiemu – prefektowi naszego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku za dzisiejszą posługę w naszej wspólnocie oraz Zespołowi Emmanuel z Topólki za uświetnienie dzisiejszej liturgii. Dziękujemy także diakonowi Jakubowi Kupińskiemu, który dziś kończy praktykę w naszej parafii. Obejmujemy go naszą modlitwą i życzymy, aby Pan poprowadził go prostą drogą przez ten ostatni etap formacji seminaryjnej przed przyjęciem święceń kapłańskich – prezbiteratu.
7. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał. Okazja do spowiedzi przed świętami w naszej świątyni będzie jeszcze w Wielką Środę od godz. 17.00. Ostatnia taka możliwość będzie w Wielką Sobotę w przerwach między kolejnymi błogosławieństwami pokarmów na stół wielkanocny, ale proszę, jeśli tylko to możliwe, aby pozostawić tę ostatnią szansę osobom, które przyjadą do domu na same święta.
8. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona Msza Krzyżma. Zbiórka ministrantów przed wyjazdem do Włocławka o godz. 09.00, a o godz. 17.30 próba asysty liturgicznej i przygotowanie do celebracji Triduum Paschalnego.
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 18.30. Niezwykle wymownym elementem tej liturgii, przypominającym o nierozerwalnym związku Eucharystii z miłością bliźniego i powołaniu Kościoła do służby człowiekowi jest obrzęd obmycia nóg następujący po homilii. Bardzo gorąco proszę o udział w nim wszystkich członków Rady Parafialnej. Podczas tej Mszy Świętej Komunia Święta Rocznicowa dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.
Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą, która symbolizuje modlitwę w Ogrójcu Pana Jezusa, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania. Zachęcam do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu po zakończonej liturgii – kościół będzie otwarty dopóki będą chętni do modlitwy.
9. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.30, wcześniej Koronka i rozpoczęcie nowenny do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji Krzyża będą przeznaczone tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie będziemy mogli go adorować do godz. 21.00. Bezpośrednio po zakończeniu liturgii adorację przy Grobie Pańskim poprowadzi młodzież z kursu Alpha.
10. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o pełnych godzinach od godz. 9.00 do godz. 15.00; o godz. 15.00 Koronka i nowenna do Bożego Miłosierdzia. Przez cały dzień będzie możliwość adoracji przy Grobie Pańskim.
Porządek adoracji Najświętszego Sakramentu:
godz. 09.00-10.00 – Machnacz i Marianki
godz. 10.00-11.00 – Słone i Kąty
godz. 11.00-12.00 – Wieniec Zalesie i Lipiny
godz. 12.00-13.00 – Bachórka, Jaranówek
godz. 13.00-14.00 – Wolica, Gustorzyn, Nowy Młyn
godz. 14.00-15.00 – Wieniec
godz. 15.00-16.00 – Żywy Różaniec i asysta
godz. 16.00-17.00 – Rada Parafialna
godz. 17.00-18.00 – Alfa i Grupa Biblijna
godz. 18.00-19.00 – kandydaci do bierzmowania
11. W sobotni wieczór liturgią Wigilii Paschalnej o godz. 19.00 rozpoczniemy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest ona najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. Na liturgię, która rozpocznie się od obrzędu poświęcenia ognia przed świątynią, przynosimy ze sobą świece, zabezpieczone okapnikami przed rozlewaniem się wosku. Takie świece – małe paschaliki, które potem możemy umieścić zapalone na świątecznym stole, można nabyć od dziś w zakrystii. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Procesja rezurekcyjna – po zakończeniu Mszy Świętej Wigilii Paschalnej.
12. Niedziela Zmartwychwstania – procesja ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego i Msza Św. o godz. 06.00; suma o godz. 11.00. Do udziału w procesji proszę asystę, dzieci do sypania kwiatków oraz straż. Strażaków proszę także o pełnienie warty przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę. Próba asysty w sobotę po święceniu pokarmów o godz. 11.00.
13. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. o godz. 09.00 i 11.00.
14. Trwa zbiórka ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego. Będą one przeznaczone na okolicznościowy wystrój świątyni oraz na odnowienie jej wyposażenia. Nie odebrano list z Wieńca: ul. Ks. Jałocho i ul. Kronenbergów, ul. Świerkowej i Akacjowej. Osoby tam mieszkające oraz te, których zbierający ofiary nie zastali w domu, jeśli tylko chcą, mogą złożyć ofiarę na ten cel w kopercie na tacę lub w zakrystii i odebrać list od proboszcza. Osobom zbierającym oraz wszystkim ofiarodawcom z serca dziękuję.
15. Generalne sprzątanie świątyni przed Triduum Paschalnym w Wielką Środę po Mszy Św. wieczornej. Do pomocy zapraszam wszystkich chętnych.
16. Woda na cmentarzu będzie odkręcona w godz. 08.00 – 16.00. Całkowite odkręcenie wody nastąpi po ustabilizowaniu się pogody. Proszę zwrócić uwagę na nieznajome osoby kręcące się po cmentarzu – niestety są już zgłoszenia o pierwszych kradzieżach świątecznego wystroju grobów.