
1. W dzisiejszej Ewangelii Jezus wyjaśnia uczniom znaczenie przypowieści o siewcy. Przypowieść ukazuje trzy różne formy nieprzyjęcia Słowa, które sprawiają, że ponosi Ono porażkę lub jest zablokowane. Obraz ziarna, które pada na drogę i zostaje wydziobane przez ptaki może odnosić się do wszystkich sił zewnętrznych, które dziś podważają nasze najlepsze nadzieje w wymiarze formacji religijnej: codzienny pośpiech i frenetyczny styl życia, nowe formy wrogości w stosunku do wiary, załamanie wsparcia rodzinnego, sceptycyzm… Drugi obraz terenu skalistego na którym ziarno natychmiast wschodzi, ale z powodu bardzo płytkich korzeni szybko usycha, wskazuje na niebezpieczeństwo, które pochodzi z wnętrza samej rośliny. Nie możemy już dziś liczyć na współdziałanie rodziny, szkoły i parafii. Tradycyjne metody przekazu wiary nie są zdolne do stworzenia takiej głębi, która pozwoliłaby przetrwać duszący upał naszego czasu. Trzeci obraz wybujałych i duszących cierni, odcinających roślinę od światła słońca odnosi się do nacisku społecznego, a szczególnie niestałego i rozproszonego poszukiwania szczęścia w naszym rozbitym świecie. Te trzy problematyczne obrazy stanowią jednak tylko połowę historii. Jezus pozostawił nam napisanie drugiej połowy, która mówi o przyjęciu ziarna Słowa w żyznej glebie: słuchania, zrozumienia i doświadczenia dojrzewania i wzrostu. Jakie jest Twoje doświadczenie mocy Słowa Bożego? Co czyni Słowo Boże mniej efektywnym i mniej owocnym w naszym życiu?
2. Dzisiejsza niedziela to trzecia niedziela miesiąca – dzień zbiórki inwestycyjnej w naszej wspólnocie. Dziękujemy za wsparcie i ofiary na cele remontowe naszej parafii, złożone na tacę oraz na konto parafialne. Bóg zapłać za hojność i dobroć serca.
3. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych. Niech sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Panem Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia, którą w naszej parafii sprawujemy w czasie wakacji o godz. 09.00 i 12.00. Nie rezygnujmy z tego najcenniejszego spotkania z Panem Jezusem, tak łatwo tłumacząc to wakacjami, oddaleniem świątyni. Wierzyć w Chrystusa – to znaczy być Jego świadkiem wobec bliźnich i świata. Obliguje nas do tego sam Zbawiciel: „Idźcie i głoście”!
4. W czas wakacji w Polsce wpisuje się ruch pielgrzymkowy. Cały nasz kraj opleciony jest sanktuariami i miejscami pielgrzymkowymi. Warto zastanowić się, czy nie podjąć takiej formy w ożywieniu osobistego życia religijnego. Chrześcijanin jest człowiekiem pielgrzymującym. Ziemia jest pewnym i ważnym etapem jego wędrówki. Pamiętajmy jednak, że nasza ostateczna ojczyzna jest w niebie.
5. W naszych modlitwach pamiętajmy o tych z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej, którzy wyjechali w różne zakątki świata, zwłaszcza o dzieciach i młodzieży. Niech po dobrym wypoczynku i bez uszczerbku na duchu szczęśliwie powrócą do domu.
6. We wtorek 25 lipca czcimy św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego świętego, mimo wakacji, w przyszłą niedzielę 23 lipca na zakończenie Mszy św. o godz. 09.00 i 12.00 pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy modlili się o roztropne ich wykorzystywanie.