Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wieńcu

Porządek Mszy św.:

W niedziele i święta:
godz. 09.00
godz. 12.00 – suma

w dni powszednie: poniedziałek – sobota zwykle o godz. 18.00.

Spowiedź: pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie oraz na każde żądanie

Kancelaria

Kancelaria parafialna i biuro cmentarza w czasie zagrożenia epidemicznego czynne tylko w nagłych przypadkach. Sprawami związanymi z cmentarzem zajmuje się p. Grzegorz Kuliński – tel. 888 214 573.

Dane adresowe

Parafia Przemienienia Pańskiego
ul. Parkowa 58, Wieniec, 87-880 Brześć Kujawski
Mapa dojazdu

Numer telefonu:
518 014 546

E-mail: wdorsz@ diecezja.wloclawek.pl

Konto bankowe

29 9550 0003 2022 0073 7179 0001 KDBS I O. Włocławek
W tytule przelewu wpisać: „Darowizna na cele kultu religijnego”

Papież Franciszek:

"Parafia jest formą obecności Kościoła na danym terytorium, środowiskiem słuchania Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Poprzez całą swoją działalność parafia pobudza i formuje swych członków, aby byli ludźmi ewangelizującymi. Jest wspólnotą wspólnot, sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, jest centrum stałego misyjnego posyłania" (Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium, n. 28).

Polecamy:

Kalendarz wpisów

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
« Gru    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia, które niosą ze sobą atmosferę miłości, braterstwa, radości i wytwarzają wśród chrześcijan szczególną więź i poczucie wspólnoty przez przeżywanie prawdy o zstępowaniu Syna Bożego na ziemię i zamieszkaniu między ludźmi, rozpoczynamy w parafii odwiedziny duszpasterskie – kolędę. Kolęda to jednak nie tylko tradycja, ale zaproszenie do naszych rodzin i domów samego Chrystusa żyjącego w Kościele, to oficjalna wizyta, którą w imieniu Kościoła składa posłany do parafii kapłan. Jej istotą jest uświęcenie poprzez modlitwę i błogosławieństwo powierzonych jego pasterskiej pieczy parafian oraz miejsc ich zamieszkania, a także osobiste spotkanie kapłana z poszczególnymi rodzinami w ich domach. Przyjęcie kapłana u siebie i jego forma jest wyrazem naszej wiary, przywiązania do Kościoła i  oddaniem siebie, rodziny i tego co się posiada pod opiekę Chrystusa.

Kolęda jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym. Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Obejmuje ono wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski i prośbę o błogosławieństwo w nowym roku. Jeśli domownicy czują się na siłach, modlitwę można rozpocząć od wspólnego śpiewu wybranej i przygotowanej przez rodzinę kolędy. Po śpiewie kolędy następuje czytanie fragmentu Pisma św., a dalej modlitwy wstawiennicze, Modlitwa Pańska, modlitwa błogosławieństwa i pokropienie wodą święconą.

Dla posługi duszpasterskiej nie bez znaczenia jest też kolejny element kolędy – osobiste spotkanie kapłana z poszczególnymi rodzinami w miejscu ich zamieszkania. Dla księdza jest to okazja by w imieniu Kościoła podziękować i wesprzeć na drodze świadectwa wiary albo zachęcić do działania czy je skorygować. Kodeks Prawa Kanonicznego zobowiązuje proboszcza do odwiedzania parafian. Czytamy tam: „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają -roztropnie ich korygować” (kan. 529 § l KPK). Bywa więc kolęda niekiedy miłym doświadczeniem innym razem ciężkim obowiązkiem aż do wyzwolenia emocji. Niemniej „dotknięcie” sytuacji poszczególnych rodzin pomaga w podejmowaniu trafnych inicjatyw duszpasterskich i zbliża duszpasterzy do tych, którym posługują. Ze strony wiernych spotkanie u siebie z księdzem stanowi szczególną możliwość do podzielenia się swoim doświadczeniem wiary i życia, wyrażenia swoich uwag czy spostrzeżeń dotyczących życia parafialnego. Jest także okazją do tego, aby porozmawiać o nurtujących nieraz problemach dotyczących wiary i życia religijnego. Niekiedy podejmowane są bardzo ważne i trudne sprawy, które wymagają poświęcenia więcej czasu. Ze względu na ilość domów do odwiedzenia w parafii, nie jest jednak możliwe, żeby kapłan poświęcił przy okazji kolędy jednej rodzinie więcej niż 10-15 minut. Wówczas jednak  rozmowa podczas kolędy może być „przełamaniem lodów” i zaowocować umówieniem się na oddzielne spotkanie w dogodnym dla obu stron terminie. Dotyczy to także osób, które życzą sobie dłużej porozmawiać, pobyć w obecności kapłana czy też ugościć go. Trudno przyjmować księdzu gościnę w czasie trwania kolędy, podczas gdy inne rodziny czekają i niecierpliwią się, kiedy on przyjdzie.

Przy okazji kolędy bardzo wielu składa dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty Kościoła. Nie jest ona warunkiem, ani najważniejszym powodem wizyty. Stanowi ona jednak wyraz poczucia odpowiedzialności za  wspólnotę, do której się należy. Ofiary z kolędy w większej części przeznaczone są na potrzeby wspólnoty parafialnej, a także na cele ogólnodiecezjalne. Część z nich przeznaczona jest także na utrzymanie księdza. Jedni kolędową ofiarę traktują jako rzeczywiste wsparcie parafii, zwłaszcza remontów i inwestycji uwzględniając dzisiejsze koszty i swoje możliwości, inni wspierają symbolicznie. Za każdą ofiarę składamy podziękowanie.

Przygotowanie do kolędy i uwagi praktyczne. Wizyta ma charakter małej liturgii w rodzinie – Kościele domowym. Przygotowanie mieszkania:

  • stół nakryty białym obrusem (domowy ołtarz)
  • krzyż – znak naszej wiary, pamięci o miłości Jezusa ukazanej na krzyżu
  • dwie świece – znak, że Jezus jest dla nas światłem i Nauczycielem, którego słuchamy i naśladujemy
  • woda święcona – znak chrztu świętego, którą pokropieni mamy sobie przypomnieć, że jesteśmy dziećmi Bożymi i jak dzieci Boże mamy postępować. Gdy nie mamy wody święconej należy wlać zwykłą wodę i na początku kolędy poprosić kapłana o jej poświęcenie. Kropidło (zamiast kropidła może być zwykła zielona gałązka).
  • Pismo Święte – znak, że mamy w domu i czytamy Słowo Boże.
  • dzieci i młodzież przygotowują zeszyty do religii, a dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej także kartkę na której zbierają podpisy potwierdzające ich udział w Mszach św. niedzielnych

W naszej parafii ministranci nie towarzyszą księdzu podczas kolędy, dlatego warto zawczasu przygotować się na przyjęcie księdza i jeśli nie czeka się na księdza przy furtce ani nie odprowadza do furtki sąsiada, jak to czyni wielu z mieszkańców parafii, to dobrze by było przynajmniej zatroszczyć się o to, aby furtka była otwarta jako znak oczekiwania na wizytę. Zamknięta furtka, spuszczony pies są znakiem, że rodzina nie życzy sobie odwiedzin księdza.

W większej części parafii, mieszkańcy organizują się między sobą i ksiądz jest przywożony i odwożony, a tam gdzie są duże odległości między domami wożony od domu do domu przez kogoś z nich. Dobrze by było jednak dać znać o tym księdzu najpóźniej w przeddzień kolędy.  Dotyczy to także planowanego poczęstunku. Bez wcześniejszego uprzedzenia i uzgodnienia proszę nie przygotowywać posiłków w trakcie kolędy – chodzi nie tylko o czas, ale i o uniknięcie przykrych także dla księdza sytuacji, że musi odmówić, bo jadł już śniadanie czy obiad u sąsiadów.

Plan wizyty duszpasterskiej podawany jest co niedziela w ogłoszeniach, wywieszony w gablocie w kruchcie kościoła oraz dostępny w zakładce „Kolęda” w kategorii aktualności na internetowej stronie parafialnej. Jeśli ktoś nie może być w domu w wyznaczonym terminie odwiedzin duszpasterskich, a chciałby przyjąć kolędę,  proszony jest o wcześniejszy kontakt z księdzem proboszczem (osobiście lub telefonicznie), aby umówić się na odwiedziny w innym dogodnym terminie. Szanując wybór i spokój mieszkańców terenu naszej parafii, nie chcemy na siłę nachodzić tych, którzy takich odwiedzin sobie nie życzą.  Z tego powodu proszę także mieszkańców, którzy nie przyjęli księdza w poprzednich latach, a chcieliby to zrobić w tym roku, aby poinformowali o zmianie swojej decyzji.

Warto odwiedziny kolędowe przeżywać w duchu radości bożonarodzeniowej, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpasterzami. Niech błogosławieństwo kolędowe chroni nasz dom, nasze rodziny i umacnia nas na drodze życia chrześcijańskiego.