Wrzesień 2020
« Sie

Archive for Wrzesień 6, 2020

1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy rocznicę poświęcenia naszej świątyni, która po prawie pięćdziesięciu latach od wmurowania kamienia węgielnego w 1958 roku i czterdzieści lat po rozpoczęciu sprawowania w niej kultu została oddana na wyłączną własność Panu Bogu 5 września 2004 roku oraz parafialne dziękczynienie za zbiory i za wszelkie dobro jakim zostaliśmy obdarowani przez Pana Boga. Dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się przy Stole Słowa i na Eucharystii. Wdzięczną modlitwą obejmujemy ks. Romana Jałocho i wszystkich, którzy mają udział w budowie naszego kościoła oraz tych, którzy dziś troszczą się o niego i przyczyniają się do tego, że coraz piękniejszy, czysty i udekorowany kwiatami jest widzialnym znakiem naszej wiary i obecności Chrystusa Zmartwychwstałego pośród nas. Bóg dał nam siebie i obarczył nas odpowiedzialnością za siebie nawzajem, złożył w nasze serce troskę o zbawienie tych, którzy dzielą z nami swoje życie. Szczery dialog i modlitwa ukazują obecność Pana. „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). On uzdalnia nas do bycia otwartymi wzajemnie na siebie i w ten sposób zdolnymi do przezwyciężania nieporozumień i konfliktów, lęków i rutyny. Czy jestem gotowy do budowania komunii czy też ulegam pokusie tworzenia podziałów? Jak możemy rozprzestrzeniać kulturę troski przeciwstawiając się kulturze nienawiści?

2. Uroczystość parafialną łączymy z gminnymi obchodami 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Poprzednia świątynia naszej parafii została wysadzona w powietrze i zrównana z ziemią przez Niemców w marcu 1941 roku w akcie zemsty za zacięte walki osłonowe dla Bitwy nad Bzurą w okolicach Wieńca w 1939 roku. Na naszym cmentarzu parafialnym spoczywa 32 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w tych walkach. Należeli do 22 pułku 27 Dywizji Piechoty i tak jak budowniczy naszej świątyni ks. Roman Jałocho pochodzili z Wołynia. Może udałoby się ustalić ich imiona i nazwiska? Bardzo dziękuję tym, którzy przez lata troszczyli się o ich grób i modlili się za nich, dokładali starań, aby podtrzymać pamięć o ich bohaterskiej ofierze życia złożonej na naszej ziemi – w szczególny sposób panu Waldemarowi Czerwińskiemu. Dziękuję także Panu Burmistrzowi i władzom naszej gminy, które w ubiegłym roku podjęły decyzję, aby coroczne gminne obchody wybuchu II Wojny Światowej odbywały się właśnie w Wieńcu. Wierzę, że nasz wspólna troska o pamięć o bohaterskich obrońcach Ojczyzny zaowocuje patriotycznymi postawami właściwymi czasowi, w jakim żyjemy. Czytaj dalej »